szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Varga László történész a Magyar Televízió Este című műsorában elmondta: szerinte Péterfalvi Attila jogszabályt sértett akkor, amikor bedarálta az ezer nevet tartalmazó Political Capital listát. Varga úgy véli: az adatvédelmi biztosnak le kellene mondania.

Kiszely Gábor történész a Magyar Televízió Este műsorában azt állította, hogy az ügynökök 80 százaléka nem kényszer hatására jelentett, a maradék 20 százalék pedig anyagi haszon reményében hajlandó volt együttműködni a rendszerrel. A történész szerint bizonyítható, hogy az egyházi ügynökök jelentéseikkel gyónási titkokat sértettek meg. A hvg.hu oldalon megjelent III/III-as tartótisztek névsorát Kiszely hitelesnek tartotta.

Ez utóbbit Varga László történész is megerősítette, a listát korrektnek nevezve. Szerinte Péterfalvi Attila jogszabályt sértett akkor, amikor bedarálta az ezer nevet tartalmazó Political Capital listát – ezzel ugyanis ombudsmanként adatokat semmisített meg. A történész ezt az esetet a Dunagate-hez hasonlította, éppen ezért úgy véli: az adatvédelmi biztosnak le kellene mondania. Varga ugyanakkor leszögezte,  hogy nem ért egyet azzal az állásponttal, hogy a teljes nyilvánosság veszélyeztetné a volt hírszerzőket, szerinte ugyanis le kell zárni a múltat, az érintetteket pedig nyugdíjba kell küldeni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Leleplező-interjú a III/III egykori főnökével

A kérészéletű Leleplező–Könyvújság 2000/1. számában közölték Tőke Péter főszerkesztő és Bodzabán István főszerkesztő-helyettes interjúját Horváth Józseffel, a III/III főcsoportfőnökség egykori vezetőjével. Ebből közlünk részleteket, amelyek különösen érdekesek az újabb ügynöklista múlt vasárnapi közreadása fényében.

hvg.hu Itthon

A III/III. központi állománya: nevek, beosztások, rendfokozatok

Kik szervezték be a hálózati személyeket? Kik működtették az állambiztonság rendszerét? A hvg.hu most azoknak az állambiztonsági tiszteknek és főtiszteknek a nevét sorolja fel, akik 1989-ben a BM III/III. Csoportfőnökség központi állományának tagjai voltak és a megyei osztályokat vezették.

hvg.hu Itthon

Az ügynökbeszervezés még 1989-ben is gőzerővel folyt

Már recsegtek-ropogtak a szocialista rendszer eresztékei, de még 1989 első felében is több mint 2000 újabb célszemélyt vettek fel a megfigyeltek listájára. Összesen 165 ezer személy szerepelt a nyilvántartásokban, a megfigyeléssel pedig 8000 hálózati személyt foglalkoztatott.

MTI Itthon

Gál Zoltán: nem láttam az Antall Józsefnek átadott listát

Gál Zoltán szocialista országgyűlési képviselő, az 1990-es kormányváltáskori belügyminisztérium megbízott vezetője csütörtökön azt mondta: lehetett a belügyminisztérium által az 1990-es kormányzati átadás-átvételkor átadott iratanyagban olyan lista, amit aztán Németh Miklós átadott Antall Józsefnek, de ő maga azt nem látta.

MTI Itthon

Az NBH is vizsgálni fogja a hvg.hu listáját

A kormány szándékaival ellentétes, hogy a múltbeli titkosszolgálattal kapcsolatban újabb és újabb listák kerülnek elő - mondta a kormányszóvivő pénteken a hvg.hu-n megjelent listával kapcsolatban.

MTI Itthon

Egyházi ügynöklista a Magyar Narancsban

Majsai Tamás református teológus, egyháztörténész 57 fedőnévből álló egyházi „ügynöklistát” tett közzé a hetilapban. A lajstromban szereplők többsége lelkész, protestánsokat éppúgy találunk köztük, mint katolikusokat.