Ez az első eset a testület történetében, hogy erről a kérdésről állásfoglalást hagyott jóvá. A dokumentum hangsúlyozza a romákkal szembeni fajgyűlölet és faji megkülönböztetés terén észlelhető tendenciák sürgős felszámolásának szükségességét, konkrét lépéseket követel a tagállamoktól annak érdekében, hogy mindenki egyenlő eséllyel vehesse igénybe az egészségügy és a társadalombiztosítás szolgáltatásait, s felhívja a figyelmet a számos tagországban faji elkülönítést alkalmazó iskolarendszerre.
Rámutat arra is, hogy a roma közösségeknek elfogadhatatlanul nagy mértékű munkanélküliséggel kell megküzdeniük, ami speciális intézkedéseket tesz szükségessé a munkához jutás megkönnyítésére. Elfogadhatatlannak minősíti az európai gettósodás jelenlegi folyamatát, s konkrét lépéseket követel ennek megakadályozására. Felhívja az EU illetékes szerveit, illetve a tagállamokat, hogy fontolják meg a romák európai kisebbségként való elismerését (a kontinensen 12-15 millió roma él, s közülük 7-9 millió az EU területén), egyben sürgeti a fellépést a médiában is a romákkal szembeni faji gyűlölet, diszkrimináció és erőszakra való felbujtás megakadályozására.
A határozati javaslatot az öt legnagyobb parlamenti frakció közösen nyújtotta be, jelezve, hogy a romák problémáit és ezek megoldási lehetőségeit hasonlóan látják. A dokumentum kidolgozásában - mint a liberálisok által kiadott közlemény emlékeztet - kezdeményező szerepet játszott az SZDSZ európai parlamenti képviselője, Mohácsi Viktória. Ő a szavazás után leszögezte: nagyon
fontosnak tartja e határozat elfogadását, s örül annak, hogy az EP tagjai készek határozottan elítélni a romák által tapasztalt emberi jogsértések minden formáját.
Mohácsi - aki korábban oktatási kérdésekkel foglalkozott - emlékeztetett, hogy a roma gyerekeket gyakran szellemileg visszamaradottnak minősítik és külön iskolákba, osztályokba küldik. Éppen ezért üdvözölte, hogy a határozat felszólítja a tagállamokat, biztosítsák a minőségi oktatáshoz való szabad hozzáférést a roma gyerekeknek.
Elsöprő EP-többség a romák helyzetéről szóló határozat mellett
Az Európai Parlament (EP) csütörtöki brüsszeli ülésén hatalmas többséggel, 497 szavazattal - 25 ellenében - elfogadta az európai romák helyzetével foglalkozó határozatot. A tervezet kidolgozásában, előterjesztésében kulcsszerepet játszottak az EP magyar képviselői.

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Érvénytelen népszavazásra hivatkozik Orbán Viktor, amikor a Pride elutasítottságáról beszél
Még több százezer szavazatra lett volna szükség ahhoz, hogy érvényes legyen a 2022-es referendum, mégis ezt tekinti a kormány a népakarat megnyilvánulásának.
Az aszállyal a kormány se tud mit kezdeni: jelentősen drágult a HVG bevásárlókosara júniusban
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Annyira alacsony a Duna vízállása, hogy figyelmeztetést adott ki a rendőrség
Alkotmánybírósághoz fordul az Országos Bírói Tanács az igazságügyi törvények miatt
Tizenhárom év börtönre ítéltek Oroszországban egy volt védelmi miniszterhelyettest
Timur Ivanovot a bíróság különösen nagy értékű sikkasztásban, valamint bűnszövetkezetben elkövetett, ugyancsak különösen nagy értékű pénzmosásban találta bűnösnek.
Szeretettel Brüsszelből: több mint egy éve kormány nélkül Európa fővárosa
Szertefoszlik Orbán legyőzhetetlenségének mítosza
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
Timothy Garton Ash: Milosevics sorsa várhat jövőre Orbánra
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.
Várkonyi Andrea: A fanyalgóknak és a kötekedőknek azt kellene látniuk, hogy mi legalább segítünk
„Ne hagyja magát!” – Orbán Viktor támogatásáról biztosította a Csík Zenekar énekesnőjét
A Quimby azt kéri a Pride után, hogy minden szervező szóljon nekik, mielőtt rendezvényeken használnák a zenéiket
Megöltek egy nőt Bácsalmáson
A tettes a korábbi élettársa volt, aki a támadás folyamán életveszélyesen megsebesítette a közös gyereküket, majd magával is végzett.