szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Pannonplast-üggyel és Szász Károly volt PSZÁF-elnök megveretésével kapcsolatban indított eljárás során az igazság kiderítése volt az elsődleges cél – jelentette ki a polgári titkosszolgálatokat felügyelő államtitkár Bácskai János a K & H-üggyel összefüggő büntetőügyének megismételt eljárásán.

A vizsgálatok során igazság kiderítése volt az elsődleges cél, hogy közben milyen hihető, vagy nem hihető adatok merülnek fel, indiferens volt – mondta Tóth András azzal kapcsolatban, hogy Kulcsár Attila telefonbeszélgetéseinek lehallgatása során kiderült, a K&H Equities Rt. befektetési tanácsadó üzletágvezetőjének szándéka szerint a rendőrség a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) előtt foglalna le iratokat a brókercégnél.

Tóth András közölte, 2003. június 22-én arról tájékoztatták a Nemzetbiztonsági Hivatal munkatársai, hogy egy másnapra a PSZÁF által tervezett iratbegyűjtést "Kulcsár Attila kérésére Bácskai János meg kíván előztetni". Hozzátette: rendelkezett, hogy erről a hivatal munkatársai értesítsék a PSZÁF vezetőjét.

Az államtitkár elmondta, június 26-án személyesen találkozott Bácskai Jánossal, akit arra kért, tisztázza kapcsolatát Kulcsár Attilával. Tóth András kijelentette, a találkozót a titkárságán keresztül ő kezdeményezte, Bácskai János a tárgyaláson pedig azt állította ő jelentkezett be az államtitkárhoz.

Az államtitkár vallomása szerint Bácskai János ekkor arról tájékoztatta, olyan információk jutottak el hozzá, mely szerint lehetséges, hogy a PSZÁF-nél a Pannonplast-üggyel kapcsolatos "adatok és anyagok védelme, kezelés módja nem szabályos". Ezért merült fel, hogy a rendőrség korábban menjen ki a brókercéghez, és ott e dokumentumok megmentését, biztosítását végezze el.

A tárgyalást vezető bíró részleteket olvasott fel Bácskai János korábbi vallomásából. Ezek szerint a dandártábornok június 25-én találkozott Kulcsár Attilával, aki tájékoztatta arról, hogy a Pannonplast-ügyön túlmutató szabálytalanságok is történtek a brókercégnél, melyekkel papíron körülbelül 20 milliárd forintos kárt okoztak a befektetőknek, és személy szerint ő is érintett az ügyben.

A tárgyaláson tanúként hallgatták meg Kiss Péter kancelláriaminisztert is, aki közölte 2003. június végén találkozott Bácskai Jánossal. A dandártábornok beszámolt neki a Pannonplast-ügyről és arról, "lépéseket tett annak érdekében, hogy a rendőrség közreműködjön az iratanyag lefoglalásában a K&H-nál".

Bácskai János tábornokot, a maffiaellenes központ korábbi vezetőjét Kulcsár Attilával összefüggésben bűnpártolással vádolja a katonai ügyészég. Korábban, első fokon a Fővárosi Bíróság kimondta a vádlott bűnösségét, és lefokozta, ám az ítélőtábla megalapozatlanság és eljárási szabálysértések miatt hatályon kívül helyezte a nem jogerős döntést, és a megismételt eljárás lefolytatására a Csongrád Megyei Bíróság Katonai Tanácsát jelölte ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Bácskai-ügy: új eljárás indul

Hatályon kívül helyezte az elsőfokú ítéletet és új eljárás lefolytatásáról döntött a hivatali visszaélés miatt elmarasztalt Bácskai János dandártábornok ügyében másodfokon szerdán a Fővárosi Ítélőtábla.

MTI Itthon

Brókerügy: Bácskai János tagadja a vádakat

Bácskai János tábornok tagadta a terhére rótt cselekmények elkövetését az ellene indult, a K and H-üggyel összefüggő büntetőügy megismételt tárgyalásán hétfőn Szegeden.