© hvg.hu |
Szigeti Ildikó elmondta, az I. kerületi hatóság kivonult a Böszörményi út - Istenhegyi út - Németvölgyi út találkozásánál, a második világháború katonai és polgári áldozatai emlékére szombaton felállított emlékműhöz.
"A szemrevételezést követően felhívtuk az építtető XII. kerületi önkormányzat figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített 30 napon belül be kell szereznie minden szükséges okmányt, iratot, igazolást ahhoz, hogy a fennmaradási engedélyt kiadhassuk" - mondta. Utóbbiak között említette a Fővárosi Közgyűlés jóváhagyó határozatát.
A levelet elküldtük, "és most ketyeg az óra" - tette hozzá. Szigeti Ildikó arra hívta fel a figyelmet, hogy "egy hatósági eljárást nem lehet a végrehajtási szakkal kezdeni". A szoboravatás előtti hetekben több MSZP-s és SZDSZ-es politikus elfogadhatatlannak tartotta, hogy Turul-szobor emlékeztessen a második világháború áldozataira. Demszky Gábor közölte: a szobor felállításához a fővárosi önkormányzat nem járult hozzá.
A főpolgármester szerint azért nem lehet a második világháború áldozatainak emlékére turulmadaras emlékművet állítani, mert a második világháború előtt ez a szimbólum "a szélsőjobboldali csoportok martalékává vált".
Ezzel szemben a kerület polgármestere arra hívta fel a figyelmet, hogy a kerecsensólyom (turul) a honfoglaló magyarok hitvilágában jelenik meg először és végigkíséri a magyar történelmet, továbbá a jelkép ma is megtalálható például a honvédség címerében.
A 4,4 méter széles, körülbelül hat méter magas talapzatra emelt, karmai között kardot tartó turulmadár az Istenhegyi út és a Böszörményi út sarkán, az egykori háborús cselekmények helyszínén áll.