szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Középkori faragott kövekre leltek egy áruház alapozási munkálatai közben Zircen; a ritkaságnak számító kövek a középkori apátsági épület maradványai.

A ciszterciek 1170 körül telepedtek le a bakonyi településen, majd hozzáfogtak kolostoruk felépítéséhez, a most előkerült faragott mészkövek ebből az építkezésből származnak. A leletek alapján, háromdimenziós képek segítségével, lehetőség nyílik annak meghatározására is, hogy milyen lehetett a mintegy 830 évvel ezelőtt felhúzott első apátsági épület Zircen, a ciszterci rend magyarországi központjában.

Az egykori monostor épületmaradványából előkerültek rózsaablak-töredékek, pillérek és még mintegy negyven faragott mészkő faldarab. A leleteket egyelőre a zirci apátságnál őrzik.

A beruházás mintegy kétezer négyzetméteres területét ideiglenes régészeti védelem alá vonták. Az áruház beruházása folytatódhat, annak építési területét nem érinti a rendelkezés, ellenben a közelébe tervezett benzinkút és egy kiskereskedői üzletsor helye már a védett területre esik.

A törvény szerint a feltárás költségei a beruházót terhelik. Az áruházlánc képviselői még nem nyilatkoztak a több milliós költségek vállalásáról. Ha a cég nem finanszírozza a leletmentés költségeit, akkor a védelem alá helyezett területen betemetik az ásatási helyszínt, viszont így nem épülhet ott benzinkút és üzletsor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!