szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Velencéből érkezik és Párizsba tart az Orient Expressz pénteken, de a két állomás között Budapesten időzik egy kicsit, és amíg utasai a városban nézelődnek, az érdeklődők felkapaszkodhatnak és megcsodálhatják a legendás vonatot.

A királyok vonatának, a vonatok királyának is nevezik, szinte nincs olyan ember, aki ne hallott volna már róla, de ha volt is ilyen, akkor Agatha Christie krimijéből és az abból készült filmből a legaprólékosabban megismerhette a "legendát". 

Hírnevéhez hozzájárult, hogy útjai között volt pár eseménydús történés, például vonatrablás, kisiklás, természeti katasztrófa. Aranykorát az 1920-as és 30-as években "élte", utasnévsora olyan volt, mint egy kizárólag arisztokratákkal és híres emberekkel foglalkozó nemzetközi "Ki kicsoda". 

A II. világháború után Európa politikai és gazdasági légköre is megváltozott, és ezzel az Orient Express szerencse csillaga is leáldozott. Az 1950-es években másodosztályú kocsikat csatoltak a szerelvényhez. Az Orient Express dicsősége minden erőfeszítés ellenére hanyatlásnak indult, míg 1977 májusában végleg megszüntették.

A híres vonatot egy amerikai vasútbarát vállalkozó, James B. Sherwood mentette meg a feledéstől. 1977-ben a Sotheby's aukciós ház árverésén megvásárolta az Orient Express két kocsiját, és ez adta az ötletet a legenda életre keltéséhez: 1982. május 25-én a Venice Simplon Orient Express elindult első útjára Londonból Velencébe.

A vonat ma ismét régi pompájában ragyog, ugyanakkor teljesen megfelel a jelenlegi biztonsági előírásoknak, és biztosítja a mindenkori kényelmes utazást. A kocsik teljes felújítása 1982-ben fejeződött be, 16 millió dollárba került, ám a tulajdonos azóta jóval nagyobb összegeket költött arra, hogy a vonat mindig tökéletes állapotban legyen, és semmit ne veszítsen eredeti varázsából.

Minden ülés és ágy új kárpitozást kapott, az eredeti mintával, de tűzbiztos anyagból. A konyhák fala rozsdamentes acél, tűzbiztos szigeteléssel. A légkondicionálás vezetékébe tűzjelzőket építettek be, és minden kocsin van két kézi tűzoltó berendezés. Minden fülkéhez tartozik egy beépített mosdó, hideg-meleg folyóvízzel, törölközőkkel és borotva konnektorral. Mindegyikben van palackozott ásványvíz, szappan, és némelyikben széf is található. 

A jegy árában az étkezések is benne vannak. A délutáni teát és a reggelit a fülkékben, a kávét a bárkocsiban szolgálják fel az utasoknak. A vonaton 40 fős személyzet van, tagjai francia szakácsok, olasz pincérek, valamint angol és francia kocsikísérők.

Jellemzően az utasok kényelmes, de elegáns öltözéket viselnek. A vonat hangulatából adódóan soha nem áll fenn a "túlöltözés" veszélye: a férfiak este szmokingot, a hölgyek koktélruhát vagy nagyestélyit viselnek. Pólóing és farmer viselete a vonaton nem jellemző.

Az utasok nagy része különleges alkalmakat - születésnap, házassági vagy egyéb évfordulót - ünnepel az utazással, de van aki egyszerűen csak kikapcsolódásból utazik az Orient Expresszel. 

A politikusok közül Nelson Mandela, Tony Blair, a színészek közül Gregory Peck, Liza Minnelli, Michael Caine, Paul Newmann, Roger Moore, Victoria Principal, William Hurt és Whoopi Goldberg, a zenészek közül pedig Keith Richard, Jean Michel Jarre, Simon Le Bon, Cher és Kylie Minogue utazott az Orient Expresszen.

Pénteken délután egy és öt óra között a Vasúttörténeti Parkban időzik a 16 kocsiból álló Venice Simplon Orient Expressz, amelyre felkapaszkodhatnak az érdeklődők és személyesen is átélheti a "legenda" varázsát.

A parkban interaktív szórakozási lehetőség is lesz: a látogatók kipróbálhatják a mozdonyfordító-korongozást és vezethetnek modellvasutat is.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!