szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz szerint a költségvetés problémáját nem oldja meg a konvergenciatanács, mert az kirakattestület - mondta szerdai sajtótájékoztatóján Budapesten a Fidesz kommunikációs vezetője.

Szijjártó Péter - azzal kapcsolatban, hogy Brüsszel a kormány konvergencia programját átdolgozásra visszaküldte - úgy fogalmazott: "nem egy kirakattanács felállítása a megoldás, hiszen (...) nem felületkezelésre van szükség. A konvergenciatanács (...) nem tud a politikától, az éppen aktuális politikai hatalomtól független lenni, hiszen a felkérés, a kinevezés a miniszterelnök részéről érkezik". 

Úgy vélekedett: a magyar gazdaság és a költségvetés mai helyzetében csak egy megoldás lehet, mégpedig az, hogy a jövőben meg kell akadályozni az ilyen helyzetek kialakulását.

A Fidesz kommunikációs vezetője közölte: Gyurcsány Ferenc a gazdasági állapottal "köszönő viszonyban sem lévő költségvetést" fogadtatott el, aminek eredményeképpen pénzügyi válság alakult ki, s ez magával hozta a forint gyengülését, a "kétségbeesett" megszorító intézkedéseket és adóemeléseket.  

Szijjártó Péter kijelentette, intézményi garancia kell arra, hogy az ilyen helyzeteket a jövőben el lehessen kerülni. Ez az intézményi garancia pedig a költségvetési tanács - hangsúlyozta. A Fidesz továbbra is fenntartja javaslatát a költségvetési tanács felállítására. Hozzátette: kívánatos lenne, hogy e javaslatról a kormány legalább tárgyaljon. 

A Orbán Viktor pártelnök idén márciusban a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara kibővített elnökségi ülésén jelentette be, hogy az új kormányzati ciklusban költségvetési tanácsot kell felállítani annak érdekében, hogy a kormány, illetve a parlament reális, betartható költségvetést alkosson.

A Fidesz-elnök javaslata szerint a költségvetési tanács tagja lenne az Állami Számvevőszék elnöke, az MNB elnöke, illetve a köztársasági elnök által felkért közgazdász. A Fidesz a költségvetési tanács felállításáról szóló javaslatát júniusban nyújtotta be a parlamentnek, ám ezt a kormánytöbbség elutasította.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Itt az aktualizált konvergenciaprogram

Az aktualizált konvergenciaprogram a tavalyi 5,4 százalékos és az idei 6,1 százalékos GDP arányos államháztartási hiányt követően, 2006-ban 4,7, 2007-ben 3,3, 2008-ban 1,9 százalékos hiánnyal számol - tette közzé a Pénzügyminisztérium (PM) pénteken.

MTI Itthon

SZDSZ: Járait és Vargát is a Konvergencia Tanácsba!

Az SZDSZ azt javasolja a miniszterelnöknek, hogy a Konvergencia Tanácsban kapjon helyet a Magyar Nemzeti Bank (MNB), valamint az Országgyűlés Költségvetési Bizottságának elnöke is - közölte Horn Gábor ügyvivő.

Hét nap

MNB A KONVERGENCIÁRÓL

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint az államháztartásnak a hazai össztermékhez (GDP) viszonyított 2006.

MTI Gazdaság

PSZÁF-tanulmány az euró-konvergencia kamatkockázatáról

A pénzügyi műveletek résztvevői a kamatkonvergencia időszakában lehetőleg ne vállaljanak fix kamatú vagy hosszabb kamatperiódusú pénzügyi kötelezettségeket, hanem részesítsék előnyben a rugalmas kamatozású, gyakoribb átárazódást biztosító konstrukciókat, illetve kössék ki a költségmentes vagy alacsony költségű előtörlesztés lehetőségét - írja Rácz István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) vezető közgazdásza tanulmányában.

MTI Gazdaság

MNB: csúszás a konvergencia-programhoz képest

A Magyar Nemzeti Bank hétfőn közzétett Jelentés a konvergencia-folyamatokról című dokumentuma szerint a konvergencia-programban kitűzött költségvetési pályához képest 2004-ben a GDP 2 százalékát, 2005-ben pedig a GDP 3 százalékát is elérő csúszás jelentkezik.

MTI Itthon

A konvergencia volt a slágertéma

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint a ma szavazásra kerülő megszorítások egy olyan gazdasági reform részét képezik, amely hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország európai szintű országgá fejlődhessen. Az ellenzék ezt élénken vitatta.

Gazdaság

Magyarország visszaesett a konvergencia-rangsorban

Az infláció emelkedése miatt romlott Magyarország uniós konvergencia-mutatója, és jelenleg Litvániával áll egy szinten – vélekedik a német Deka Bank. A rangsor élén Észtország, Szlovénia és Csehország áll.