szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A 15 százalékos áfa kulcs megszüntetésével, minden, eddig idesorolt termék ára emelkedik szeptember 1-jével, mivel 20 százalékos lesz a fogyasztási adó kulcsa. Emellett drágább lesz a vonat- és a buszjegy, továbbá a fogyasztási adó növekedése miatt az alkoholos italok és a dohánytermékek is drágulnak.

A gáz ára augusztus 1-jén emelkedett ugyan - átlagosan közel 30 százalékkal - de szeptember 1-jétől újabb 5 százalék jön rá, az áfa átsorolás miatt. A gáz mellett azonban számos más termék is drágul péntektől. 

Az áfa törvény megszűnő, a 15 százalékos kulcs alá sorolt termékeket és szolgáltatásokat tartalmazó melléklete az élelmiszerek közül a hússal kezdődik. A folytatásban szerepel a tej, a zöldségfélék és a gyümölcs is. Szintén 5 százalékkal lesz drágább minden gabonaféle, valamint a méz és a cukor is.

Az ásványi tüzelőanyagok széles kört fognak át. A törvény melléklete ide sorolja a szenet, az energetikai tőzeget, a tűzifát és a faszenet is.

Drágulnak az állatgyógyszerek, valamint többféle gyógyászati segédanyag is, így például a vatta, a géz és gyakorlatilag minden, amit a fogorvosok használnak. A társadalombiztosítás által támogatott gyógyászati segédeszközök áfája is magasabb lesz. Többe kerülnek a sebészeti eszközök, műszerek, a rokkantkocsik, valamint a vércukormérők is. 

A szolgáltatásoknak széles skálája kerül át a 15 százalékos kulcsból a 20 százalékosba. Az energetikai szolgáltatások közül ide sorolódik a gáz-, a gőz-, és a vízellátás. Többe kerül 5 százalékkal szeptembertől a szemüvegkészítés, a szálloda, az étterem, a munkahelyi- a szociális- és diákétkezés, a kábeltelevízió, a személyszállítás, a szennyvízkezelés, a bábszínház, a cirkusz, a könyvtár, az uszoda és a temetés is.

A kormány nemrégiben rendeletben tette közzé, hogy a vasúti jegyek átlagosan 8,5 százalékkal, míg a menetrend szerinti távolsági buszjegyek - szintén átlagosan - 8 százalékkal drágulnak szeptember 1-jén. Miután ezek az árak áfásak, így már az 5 százalékos fogyasztásiadó-emelést is tartalmazzák.

A bor kivételével drágulnak szeptemberben a szeszes italok is, mivel növekszik ezek fogyasztási adója. A tömény szeszes italok fogyasztási adója - tiszta szeszre átszámítva - literenként 2206 forint helyett 2360 forint lesz (az emelkedés 7 százalék). Hasonló mértékben növekszik a sör és a pezsgő fogyasztási adója, valamint a bérfőzési szeszadó is.

A dohánytermékek fogyasztási adóját 2007. január 1-jével akarta a parlament az EU minimumadójára felemelni. A különbség felét most előre hozták szeptember 1-jére. A cigaretta után fizetendő tételes adó ezer darabonként 6880 forintról 7240 forintra emelkedik (a növekedés 5 százalék). A kiskereskedelmi árra pedig 27 százalék helyett 27,5 százalék fogyasztási adó rakódik szeptembertől.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Drágul a távfűtés Budapesten

Az országosan 18 százalékos áremelési előrejelzéshez képest Budapesten 8,4 százalékkal dráguló lakossági távfűtési díjról és ezzel együtt jelentősen megemelkedő lakossági rezsidíj-támogatási javaslatról is dönt cikluszáró ülésein a Fővárosi Közgyűlés - közölte Demszky Gábor főpolgármester.

MTI Itthon

27 százalékos gázáremelés augusztus 1-től

A gáz fogyasztói ára, fogyasztással súlyozottan átlagosan 27 százalékkal emelkedik augusztus elsejétől - jelentette be Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter a kormánydöntést követő szerdai sajtótájékoztatón Budapesten. A távhő szolgáltatás díja ezzel párhuzamosan 18 százalékkal emelkedik.

hvg.hu Autó

Van ahol drágább a gázolaj, mint a benzin

A holtankoljak.hu adatai szerint szerda reggel akadnak az országban - elsősorban a fővárosban - olyan benzinkutak, amelyek drágábban mérik a gázolajat, mint a benzint. Mától három forinttal csökken a benzin és három forinttal nő a gázolaj literenkénti ára.

MTI Itthon

Fogyasztáskorlátozás, áremelkedés

A változtatások jelentősen növelik az inflációt és visszafogják a lakossági fogyasztást-állapiították meg az MTI által megkérdezett elemzők, akiknek nem okozott meglepetést a megszorítócsomag.

MTI Gazdaság

A biztonság miatt drágulhatnak a repülőjegyek

A repülésnél alkalmazandó fokozott biztonsági intézkedések miatt tovább drágulhatnak a jegyek, de a nemzetközi polgári repülésügyi szervezet vezetője szerint nem a légitársaságoknak kellene állnia a többletköltségeket, hanem az államoknak. Giovanni Bisignani, a IATA vezérigazgatója szerint a biztonsági problémák, melyekkel korunkban szembe kell néznünk, nem kapcsolhatók közvetlenül össze egyedül a légi közlekedéssel.

hvg.hu Autó

Miért drágul a gázolaj?

A holtankoljak.hu információi szerint szerdán éjféltől nettó három forinttal csökken a benzin ára, a gázolajé viszont ugyanennyivel emelkedik. Kérdés, mivel magyarázható, hogy a két üzemanyagféleség ilyen eltérő ármozgást produkál.

MTI Világ

A nagy melegnek drágulás a vége

Nagy drágulás jön a németországi élelmiszereknél a nagy hőség után - írja helyi élelmiszeripari véleményekre hivatkozva a Der Spiegel című német hetilap. Az alapanyagok ára szabályos robbanást élt meg az utóbbi napokban-hetekben, lett légyen szó a zöldségről, gyümölcsről vagy a disznóhúsról, ezek ára igencsak meglódult, például utóbbinál bizonyos húsféleségek esetében meghaladta a 20 százalékot. A zöldség-gyümölcs frontján esetenként 90 százalékot elérő drágulást is számoltak.