szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Minden ötödik felnőtt magyar lakos vált az elmúlt öt évben betörés, lopás vagy erőszakos bűncselekmény áldozatává, ezzel az aránnyal Magyarország az európai átlagot képviseli. Ez abból a 2005-ben végzett Európai Társadalmak Összehasonlító Vizsgálatból derül ki, amelyben Magyarországon kívül még huszonhárom ország vett részt, és amit a TÁRKI Zrt. csütörtökön adott közre.

A magyar részvétellel történő nemzetközi kutatás azt vizsgálta, hogy 23 ország lakosai mennyire érezhetik biztonságban magukat lakókörnyezetükben. A közlemény szerint az adatok azt mutatják, hogy az európai országok lakosainak mintegy ötödét érték már atrocitások. A finnek esetében a legmagasabb az arány, minden harmadik finn felnőttet vagy annak családtagját rabolták már ki, vagy lett erőszakos bűncselekmény áldozata az elmúlt öt évben - olvasható. 

Magyarországon betörésről, lopásról vagy erőszakos bűncselekményről a felnőtt lakosság 20 százaléka számolt be, amely arány az európai átlagot képviseli. A felnőtt magyar lakosság 69 százaléka szerint (nagyon) biztonságos a saját lakókörnyékükön sötétedés után egyedül sétálni. Azt, hogy nem biztonságos éjjel végigmenni azokon az utcákon, ahol élnek, minden harmadik válaszadó mondta.  

A közlemény szerint a Dél-Dunántúlon élők az átlagosnál magasabb arányban, 41 százaléknyian mondták, hogy sötétedés után nem kívánatos a lakókörnyékükön sétálgatni.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Bűncselekmények gyakorisága Budapesten

Az e heti HVG közli a főváros legfrissebb bűnelkövetési adatait. A Legfőbb Ügyészség megjelenés előtt álló adataiból kiderül, hogy arányaiban a legtöbb bűncselekményt a VIII. kerület lakosainak kell elszenvedni, mint ahogy a legtöbb bűnelkövető is a Józsefvárosban él.

MTI Itthon

Visszaszorulnak a lakásmaffia-bűncselekmények

A társadalmi összefogásnak köszönhetően visszaszorulóban vannak az úgynevezett lakásmaffia jellegű bűncselekmények – közölte Póczik Szilveszter kriminológus, a szakterület kutatója.

MTI Itthon

"Nem demonstráció, hanem bűncselekmény-sorozat"

Felajánlotta lemondását keddre virradó éjjel, a Szabadság téri tüntetés idején Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter, aki az erről szóló információkat a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában erősítette meg. Petrétei elmonda: szó sincs politikai demonstrációról.

MTI Gazdaság

A cégek negyedénél történt gazdasági bűncselekmény

A PricewaterhouseCoopers felmérésében rész vett 75 magyarországi nagyvállalat 25 százalékánál történt gazdasági bűncselekmény az elmúlt két évben, a vállalatoknak okozott kár átlagos összege meghaladta a 170 millió forintot - ismertette Fekete Miklós, a PricewaterhouseCoopers (PwC) csalásfelderítési csoportjának igazgatója a PwC Globális Gazdasági Bűnözés című felmérését.

MTI Vállalkozás

APEH: Nagyobb értékű bűncselekmények

Az APEH területi szervei és Központi Hivatala 2005-ben 291-el több büntetőügyben tett feljelentést, mint az előző évben, az elkövetési érték kiugróan magas, 27,7 milliárd forint volt - közölte az APEH.

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Illegális szoftverhasználat: diákcsíny vagy bűncselekmény?

Miközben külföldön már lassan hagyománya van a szellemi tulajdon megsértése miatt kiszabott börtönbüntetéseknek, Magyarországon még a jogvédő szervezetek szerepét is megkérdőjelezik a felhasználók. Az illegális szoftverhasználat ellenőrzésére szakosodott BSA fellépése nemcsak a konkurencia, hanem már független szakemberek ellenérzését is kivívta. Az Üzleti Szoftver Szövetséget azonban nem veti vissza a negatív kritika, és tájékoztató kampánya folytatásáról számolt be a hvg.hu-nak.