szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Konkrét együttműködési programok adnak értelmet az európai politikának – mondta Gyurcsány Ferenc az Európa jövője és a parlamentek szerepe című nemzetközi fórumon.

A miniszterelnök hangsúlyozta: a sikeres európai uniós együttműködés érdekében különösen támogatni kell a bel- és külpolitikai, a biztonságpolitikai, az innovációs, a tudományos és a fejlesztéspolitikai közös projekteket. A kormányfő a tanácskozást megnyitó beszédében kiemelte, hogy minden országnak saját magának kell megoldania problémás kérdéseit, mert "Brüsszel egymaga semmit sem old meg helyettünk".

Gyurcsány úgy vélte, az Európai Unió tartalma és története is sikeres. "Dicsérni és nem temetni jöttem az Európai Uniót" – mondta beszéde kezdetén a miniszterelnök.

Az unió bővítésével összefüggésben Gyurcsány Ferenc többször is utalt a nyugat-balkáni országokra. Mint mondta, Magyarország akkor jár el helyesen, ha minden eszközt megragad a térség államai csatlakozásának elősegítése érdekében. Hozzátette: ezeket az országokat, Horvátországot, Szerbiát "az európai együttműködés keretein belül kell tudni".

Gyurcsány kitért arra, hogy a nyugat-balkáni és a közép-kelet-európai országok esetében a politikai-jogi változások egy, míg a gazdasági változások néhány év alatt mentek végbe, viszont a társadalmi szokások, attitűdök megváltozása hosszabb időt vesz igénybe.

A tanácskozást köszöntő beszédében Szili Katalin azt mondta, a társadalomnak ismernie kell az Európai Unió jövőjét. Az Országgyűlés elnöke szerint a politikai döntésekhez minél nagyobb társadalmi támogatást kell szerezni, és az embereknek tudniuk kell, hogy a döntések nem a fejük fölött születnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gyurcsány-ügy

Gyurcsány: A népszavazás sem tud bennünket feltartóztatni

A kormány kész új stílusú dialógusra a szakmai szervezetekkel, a népszavazás sem tudja lebeszélni a kormányt, hogy folytassa a reformokat, emelni fogják a nyugdíjkorhatárt, decemberben döntenek, megnyissák-e vagy nem a munkaerőpiacot Románia és Bulgária előtt- többek között ezek voltak a kormányfő legérdekesebb bejelentései, amikor felszólalt az Amerikai-Magyar Kereskedelmi Kamara (AmCham) pénteki rendezvényén.

Társadalom

A második Gyurcsány-kormány államtitkárai

Az első Gyurcsány-kormány nyolcvan szakállamtitkára közül összesen harmincan őrizhették meg államtitkári beosztásukat a második Gyurcsány-kabinetben. A miniszterelnök a politika és a közigazgatás kapcsolatrendszerét olyan irányba módosította, amitől Bibó István kifejezetten óvott fél évszázaddal ezelőtt.