A miniszterelnök hangsúlyozta: a sikeres európai uniós együttműködés érdekében különösen támogatni kell a bel- és külpolitikai, a biztonságpolitikai, az innovációs, a tudományos és a fejlesztéspolitikai közös projekteket. A kormányfő a tanácskozást megnyitó beszédében kiemelte, hogy minden országnak saját magának kell megoldania problémás kérdéseit, mert "Brüsszel egymaga semmit sem old meg helyettünk".
Gyurcsány úgy vélte, az Európai Unió tartalma és története is sikeres. "Dicsérni és nem temetni jöttem az Európai Uniót" – mondta beszéde kezdetén a miniszterelnök.
Az unió bővítésével összefüggésben Gyurcsány Ferenc többször is utalt a nyugat-balkáni országokra. Mint mondta, Magyarország akkor jár el helyesen, ha minden eszközt megragad a térség államai csatlakozásának elősegítése érdekében. Hozzátette: ezeket az országokat, Horvátországot, Szerbiát "az európai együttműködés keretein belül kell tudni".
Gyurcsány kitért arra, hogy a nyugat-balkáni és a közép-kelet-európai országok esetében a politikai-jogi változások egy, míg a gazdasági változások néhány év alatt mentek végbe, viszont a társadalmi szokások, attitűdök megváltozása hosszabb időt vesz igénybe.
A tanácskozást köszöntő beszédében Szili Katalin azt mondta, a társadalomnak ismernie kell az Európai Unió jövőjét. Az Országgyűlés elnöke szerint a politikai döntésekhez minél nagyobb társadalmi támogatást kell szerezni, és az embereknek tudniuk kell, hogy a döntések nem a fejük fölött születnek.