szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Két hét múlva készül el az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvénytervezet első változata, amely kiveszi a magántőkét a javaslatból - tudta meg az MTI szerdán, a jogszabály előkészítésével megbízott szocialista raportőri csoport ülése után, amelyen a miniszterelnök is részt vett. A szocialisták visszatértek eredeti elképzelésükhöz, miszerint hét regionális pénztár lesz, százszázalékos állami tulajdonban.

A szocialisták politikai döntése megszületett, most a szakmai munka következik, hogy meglegyenek azok a százszázalékos állami tulajdonú pénztárak, amelyek egy lépést jelentenek az egészségügyi reformban - közölte Tukacs István, az MSZP országgyűlési képviselője, miután a törvény előkészítésével foglalkozó szocialista raportőri csoport Gyurcsány Ferenc miniszterelnök részvételével ülésezett. Úgy vélte, a jelenlegi törvény alapján megoldható, hogy nonprofit, regionális elvű, beteget képviselő rendszer jöjjön létre, amely 100 százalékos állami tulajdonban marad.

Tukacs István azt mondta, a jogszabályban a magánbefektetés lehetőségét úgy akarják módosítani, hogy a pénztárak 100 százalékos állami tulajdonban is működjenek. Módosítani kell a területi elvet - folytatta -, mivel az MSZP azt szeretné, ha nagyobb területi egységekben működnének a pénztártagok, betegek képviselői. Véleménye szerint az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvény esetében lehetőség van arra, hogy két-három hét múlva megtárgyalják az első szakmai változatokat. Rohanni nem célszerű, mert az a hibázás lehetőségét rejti magában - hangoztatta.

Arra a kérdésre, hogy továbbra is 500 ezer-2 millió tagja lehetne-e a pénztáraknak, a politikus azt mondta, ez valószínűleg értelmét veszti, mivel a regionális egységek ezek nélkül az előírások nélkül is működhetnek. Tukacs István szólt arról is, hogy a pénztáraknak teljesen más lesz a feladatuk, mint az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak (OEP). A pénztárak lesznek azok a szervezetek, amelyek azonos fejkvótából gazdálkodva szervezik a gyógyítást, és ellenőrzik is az adott területen - fűzte hozzá.

Nem az OEP tevékenységét végzik, hanem sokkal intenzívebb, szakszerűbb ellenőrzést, betegképviseletet, finanszírozást is - fogalmazott. Az MSZP-s képviselő közölte: a területi különbségeket a fejkvótával mérséklik, ezt a törvényben nem akarják megváltoztatni. 

Arra a kérdésre, hogyan tudják majd biztosítani a többséget a jogszabály elfogadásához a parlamentben, Tukacs István elmondta, szocialista kormányzás következik, törvényről törvényre kell mérlegelni, hogy meg tudják-e teremteni a parlamenti többséget. Hozzátette: a törvényjavaslat beterjesztése előtti egyeztetési folyamaton múlik az elfogadás esélye.

Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője a szocialisták tájékoztatóján elhangzottakkal kapcsolatosan azt mondta: egyetlen járható út van, vissza kell vonni a törvényt, majd széles körű konzultációt kell folytatni a szakmai és civil szervezetekkel, és csak ezután lehet egy ilyen nagy volumenű törvényjavaslatot előterjeszteni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Bizottsági nem az ellenzék egybiztosítós javaslatára

Nem vette tárgysorozatba a parlament egészségügyi bizottsága szerdán a Fidesz-KDNP törvényjavaslatát, amely az egybiztosítós, nemzeti kockázatközösségen alapuló, szolidaritás elvű egészségbiztosítás visszaállítását célozza.

MTI Itthon

MSZP: nincs döntés az egészségbiztosítási törvényről

Egyetlen kormányzati, szocialista, vagy koalíciós fórum sem hozott döntést arról, mi legyen az egészségbiztosítási törvény sorsa - mondta Tukacs István, az MSZP országgyűlési képviselője. Az MSZP-frakció gondolkodik a megoldásokon. A Fidesz továbbra is a törvény hatályon kívül helyezését tartja megoldásnak.