szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar sportolók pekingi olimpiai szerepléséről, annak társadalompolitikai hátteréről ír szerdai számában a konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung. Magyarország olimpiai sportolóinak pekingi leszerepléséről vitatkozik - áll Stefan Lazar Budapestről keltezett írásának alcímében.

A szerző elöljáróban leszögezi, hogy csalódást keltő a Pekingben elért három magyar aranyérem. Egyrészt azért, mert hosszú időn keresztül Magyarország büszkélkedhetett a népességszámhoz viszonyított legtöbb ötkarikás elsőséggel, másrészt az előző olimpiákon jóval több aranyérmet szereztek magyar sportolók.

"A magyarázat gyökerei társadalompolitikai mélységekbe nyúlnak" - állapítja meg Stefan Lazar, és cikke további részében mások mellett idézi Schmitt Pált, a Magyar Olimpiai Bizottság elnökét, Lénárt Ágota sportpszichológust, Balczó András háromszoros olimpiai bajnok öttusázót, valamint Kovács Tamást, a MOB sportigazgatóját idézi.

Mint írja, a pekingi "mélyrepülés" nem érte meglepetésként Lénárt Ágotát. "Már négy évvel ezelőtt is várható volt, hogy hasonló eredmény születik, de mindig voltak sportolók és edzők, akik felülmúlták önmagukat, ez a kirakat pedig elfedte a hiányosságokat" - idézi a német lap a sportpszichológust.

Elöregedett sporttelepek, megdöbbentő állapotban lévő edzőtermek, alulfizetett edzők, az iskolai sportfoglalkozások elhanyagolása, csenevész állami pénzügyi támogatás - sorolja a szerző a gondokat, majd Balczó Andrást idézi, aki a Gyurcsány Ferenc vezette kormányt tartja felelősnek: "Egy olyan kormány számára, amely kizsákmányolja az országot, az összeomlás szélére juttatja a magyar mezőgazdaságot és egészségügyet, csak útban van egy egészséges nemzeti öntudat és a sport mint az identitást meghatározó tényező". Az egykori olimpiai öttusázó hős szerint emiatt csökken a sport pénzügyi támogatása.

A krónikus alulfinanszírozottság térdre kényszerítette a sportot - írja a szerző Schmitt Pálra hivatkozva, aki szerint valószínűleg Magyarország az egyetlen olyan ország Európában, ahol mindössze az államháztartás 0,2 százalékát fordítják a sport támogatására. Pénz híján pedig a szakemberek külföldre mennek, az infrastruktúra elöregedett marad, nem viselik gondját a sporttelepeknek - mondja a MOB-elnök.

A szakértők - írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung - időben figyelmeztettek a fenyegető következményekre, arra, hogy ilyen körülmények között a sportolók és az edzők csak egy bizonyos ideig lesznek képesek áthidalni a mulasztásokat. A lap szerint Pekingben már nem lehetett nem észrevenni a következményeket.

Az illetékes miniszter első reakciója ugyanakkor nem ad okot derűlátásra, az éles bírálatok ellenére nem kíván változtatni a sporttámogatás jelenlegi gyakorlatán - zárja cikkét a konzervatív német lap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Olimpia

Gyászosan szerepeltek az osztrákok Pekingben

Három érmet szerzett a pekingi olimpián Ausztria: egy ezüstöt (dzsúdóban), és két bronzot (úszásban és vadevezős kenuban). Ennél rosszabb eredményt az osztrák élsportolók csak Montreálban pipáltak 32 évvel ezelőtt, akkor egyetlen bronzéremmel tértek haza. Bécsi tudósítónk jelenti.

hvg.hu Sport

Interjú Lénárt Ágotával, a magyar olimpiai csapat pszichológusával

Lénárt Ágota a magyar olimpiai csapat pszichológusa. Az egyik abból a kettőből, akik elkísérték a helyszínre a pekingi különítményt. Kimondani is fárasztó, százhetven emberre jut két pszichológus és nem azért, mert megfizethetetlenek. A szakma kihívásairól, személyes eredményeiről és az olimpikonokról kérdeztük.

MTI Olimpia

Schmitt: "Az alulfinanszírozottság térdre kényszerítette a sportot"

Schmitt Pál szerint az általa jósolt 18 éremből hat már elveszett, de a pekingi olimpia második félidejében még szép eredményeket érhet el a jelenleg 4 ezüsttel és 1 bronzzal álló magyar csapat. A Magyar Olimpiai Bizottság elnöke úgy véli, hosszú távon az alulfinanszírozottság térdre kényszerítette a sportot.