szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Új Tulajdonosi Program keretében az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK), a Magyar Villamos Művek (MVM) és a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító (Mavir) lesznek az első olyan vállalatok, amelyekben kedvezményesen válhatnak tulajdonossá az emberek - közölte Daróczi Dávid a kormány erről szóló döntését az MTI-vel vasárnap.

A kormány szerdán döntött az Új Tulajdonosi Program első szakaszában érintett vállalatokról.
   
A részleteket ismertetve Daróczi beszámolt arról, hogy az Állami Autópálya Kezelő Zrt.-ből legalább 25 százalék mínusz egy szavazati jogát biztosító részvénypakett kerülhet a polgárok tulajdonába 2009. május 31-éig. Az MVM-ben jövő november 30-áig a 75 százalék plusz egy szavazati jogot biztosító magyar állami részesedés felett szerezhetnének tulajdonrészt a programban résztvevők - tette hozzá. A Mavir Zrt. legalább 25 százalék mínusz egy, de legfeljebb 50 százalék mínusz egy szavazati jogot biztosító részvényeit pedig jövő szeptember 30-ig jegyezhetnék a tervek szerint a befektetők.
   
Emlékeztetett arra, Gyurcsány Ferenc február elején hirdette meg az Új Tulajdonosi Programot, azzal a céllal, hogy elindítsa a tulajdonszerzés és polgárrá válás útján azokat is, akiknek ehhez ma nincs elég saját ereje.
   
Felidézte, a bejelentést követően a kormány széles körű szakmai és társadalmi egyeztetést folytatott. A miniszterelnök gazdasági szakembereket kért fel az Új Tulajdonosi Program Tanácsába, amely április végére készítette el javaslatait. A kormány ezt követően májusban döntött a program részleteiről - a kabinet akkor határozta meg a kedvezmények fő kereteit, a szóba jöhető cégek körét és a bevezetés lehetséges menetrendjét. A május óta tartó folyamatos szakmai munkálatok során megvizsgálták, hogy mely cégek lehetnek alkalmasak arra, hogy bevonják a programba, és ennek eredményeként születhetett meg szerdai döntés.
   
A kormány célja az volt, hogy olyan cégeket vonjon be a programba, amelyek közép- és hosszú távon is előnyös befektetésnek bizonyulhatnak és mérsékelt kockázatú befektetést jelentenek azoknak, akik élni kívánnak az Új Tulajdonosi Program lehetőségeivel, de kevésbé jártasak a tőzsde valamint a befektetések világában - hangoztatta.
   
Daróczi Dávid közölte: a program kapcsán befolyó bevételt a kormány az államadósság törlesztésére fordítja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Elkészült a vagyonstratégia, benne az Új Tulajdonosi Program

A Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) elfogadta a középtávú vagyonstratégiáját, ami a tanács mandátumának idejére, hat évre általános érvényű tételeket tartalmaz, és figyelembe veszi az Új Tulajdonosi Programot is – jelentette be Nagy János, az NVT elnöke szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.

MTI Gazdaság

Új Tulajdonosi Program: kész a vagyonkezelő ajánlata

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) határidőre elkészítette az Új Tulajdonos Programban (ÚTP) szereplő állami vállalatokra vonatkozó elképzeléseit, javaslatait. A szervezet a március 31-i határidőre végzett a szakértői döntés előkészítő munkával.

MTI Gazdaság

Új tulajdonosi program: kedvezmény 250 ezer forintig

Az Állami Autópályakezelő Zrt.-t és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. által összeállított ingatlan portfoliót kívánja a kormány az Új tulajdonosi program (ÚTP) keretében tőzsdére vinni 2008 végén és a jövő év elején - mondta Veres János pénzügyminiszter a szerdai kormányszóvivői tájékoztatatón.

MTI Gazdaság

Gyurcsány: a tőkepiac az új tulajdonosi program terepe

A nyilvános tőkepiac, azaz a tőzsde hosszabb távon méri egy vállalkozás teljesítményét, ezért az Új Tulajdonosi Programba (ÚTP) bevont állami vállalatokat is tőzsdére érdemes vinni - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.