Tetszett a cikk?

"Magyarországon meghiúsult a mentőcsomag", "Lopakodva terjed a válság Magyarországon", "Budapest a pénzügyi válságból kivezető utat keresi" - ezekkel a címekkel számoltak be a hétfői német lapok a magyarországi fejleményekről.

© Stiller Ákos
A Financial Times Deutschland (FTD) című üzleti és politikai napilap bécsi keltezésű tudósításának bevezetőjében kiemelte: a forint árfolyama "a pincében" van, a hitelpiac megbénult, s tart a budapesti tőzsde mélyrepülése, azaz a világméretű pénzügyi válság különösen keményen sújtja Magyarországot. Ennek ellenére az országot az összeomlástól megmenteni hivatott, pártok fölötti válságcsúcs a hét végén kudarccal végződött. Az ellenzék megtagadta hozzájárulását a mentőcsomaghoz, és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök lemondását követelte - írta a lap.

Az újság idézte Orbán Viktort, a legnagyobb ellenzéki párt, a Fidesz vezetőjét, aki szerint "Gyurcsány a felelős a válságért, s neki kell vállalnia a felelősséget". A lap utalt arra, hogy a Gyurcsány által kezdeményezett "nemzeti paktumnak" konszenzust kellett volna teremtenie a nyugdíjak jövőbeni finanszírozásáról és az állami kiadások reformjáról.

Az FTD szerint a nemzeti csúcs kudarca tovább élezi a helyzetet. A magyar gazdaságot a pénzügyi válság különösen erősen sújtotta - írta a lap, amely a sebezhetőség okát abban látta, hogy az ország erősen eladósodott, s a bankrendszer rendkívül erősen függ a külföldi tőkétől. Az okok elemezése után a lap rámutatott: a krízis elhárítása érdekében a Gyurcsány vezette kormányzó szocialisták egyebek közt az állami kiadások csökkentését, a reálbérek befagyasztását és a nyugdíjrendszer reformját indítványozzák. Ehhez azonban szükségük van egy ellenzéki párt támogatására, a liberálisoknak a koalícióból történt kilépése után ugyanis Gyurcsány kisebbségi kormány élén áll.

A miniszterelnök felszólította politikai ellenfeleit a vita befejezésére - írta a lap, majd idézte ismét Orbánt, aki szerint "a Gyurcsány-program annak a politikának a folytatása, amely Magyarországot a válságba sodorta". Végezetül beszámolt arról, hogy Orbán a válságcsúcson előterjesztette saját mentőcsomagját, amelynek középpontjában egy növekedési program és adócsökkentés áll.

A német üzleti körök napilapja, a Handelsblatt az FTD-hoz hasonlóan beszámolt a válság magyarországi hatásairól, a nemzeti csúcs célkitűzéseiről. Az újság ugyanakkor úgy vélekedett: elsősorban a politika felelős azért, hogy az országban ilyen mértékben rosszabbodott a helyzet. A két évvel korábbi választások előtt ugyanis a költségvetési deficit több mint nyolc százalékra növekedett. A Gyurcsány vezette kormány ugyanis nagyvonalú választási ajándékokkal táplálta a lakosság körében azt a hitet, amely szerint a magas növekedés tovább folytatható.

A Handelsblatt szerint a súlyos külföldi eladósodásért ugyanakkor felelősség terheli a bankokat is, amelyek az elmúlt években a magyaroknak nem forintban, hanem külföldi valutában, például euróban és svájci frankban adtak hiteleket. Lakásépítésre és autóvásárlásra pedig a jóval alacsonyabb külföldi kamatok melletti hitelekkel igyekeztek csábítani az ügyfeleket, miközben Magyarországon ebben az időszakban a kamatok jóval magasabbak voltak.

A budapesti pénzügyi világ most abban reménykedik, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Központi Bank bejelentett támogatása meg tudja akadályozni az "egészen nagy összeomlást" - vélekedett a Handelsblatt.

A magyarországi helyzettel foglalkozó tudósításában a konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung azt emelte ki: az országban tart a vita a szocialista kisebbségi kormány és az ellenzék között a pénzügyi válságból kivezető útról. A kormány és az ellenzék képviselői, valamint a gazdasági szakértők közötti, hétvégi találkozó ugyanakkor viszállyal ért véget - írta a lap. Ennek ellenére Gyurcsány még mindig reménykedik egy pártok fölötti "nemzeti paktumban".
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Videók a nemzeti csúcsról

Rövid mozgóképes zanza a szombati Nemzeti Csúcsról azoknak, akik elmulasztották megnézni azt a televízióban.

hvg.hu Vélemény

Osztrák lap lesújtó véleménye a nemzeti csúcsról

Magyarország nyakig benne van című cikkében a Kurrier osztrák lap vasárnapi száma megállapítja: a pénzügyi válság elkerülésére összehívott nemzeti csúcs Magyarországon veszekedéssel ért véget. A forint erős nyomás alá került.

hvg.hu Gazdaság

Befektetési tanácsok október végére

Az elmúlt hét ismét nagy ingadozásokat hozott a tőzsdéken. A részvények árfolyamai és az indexek értékei gyakran 10 százalékot meghaladó mértékben változtak, ami továbbra is a piacok idegességét mutatja. A válság a reálgazdaságot is elérte, és a rossz tendencia továbbra is folytatódik. Mire figyeljünk ilyen helyzetben?

Vélemény

Nemzeti csúcs: leültek és elbeszéltek egymás mellett

Megérte a pénzt, időt, az előkészítésébe fektetett energiát az akadémián szombaton tartott egész napos rendezvény? Hozott valami extrát? A hvg.hu kiküldött újságírója erről kérdezte a tanácskozás néhány résztvevőjét. Mint várható volt, a vélemények megoszlottak.

Vélemény

Mózer András: a Nagy Nemzeti Totyorgás

A nemzeti csúcs egyetlen, de nagyon egyértelmű üzenetet közvetített: ez a társaság most a legjobb célpont a spekulációra, ezek aztán képtelenek bárminek az eldöntésére. Tessék bennünket megtámadni! Szomorú, hogy a rendszerváltás idején összerántott garnitúra erre volt képes: a Valutalaptól a Valutaalapig vezetni az országot.