szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A világgazdasági válságban meg kell őrizni az ország működőképességét és javítani kell a versenyképességet, mindkét célhoz munkahelyeket kell megtartani, illetve létrehozni - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) plenáris ülésén.

Szűcs Erika, Veres János, Gurcsány Ferenc. Bizonytalan kilátások
© MTI - Soós Lajos
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy segélyből és szociális juttatásból nem lehet egy országot talpon tartani. Azonnali megállapodásra tett javaslatot Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a válság kezelésének négy alapelvéről.

"Szögezzük le, hogy nem teszünk olyan lépéseket, amelyek súlyosbíthatják a válságot, olyanokat, amelyek rövid távon szűkítik a foglalkoztatást, és nem kezelünk válságot hitelből" - mondta a kormányfő. Negyedik pontként említette az adócsökkentési lépésekkel megegyező kiadáscsökkentési intézkedéseket. A kormányfő már pénteken szeretne megállapodni a válság kezelését és a növekedés ösztönzését szolgáló rövid és középtávú  javaslatokról.

Nemzeti megállapodás hiányában Magyarország "két tűz közé kerülhet", ezért a kormánynak az a határozott szándéka, hogy széles alapokon nyugvó megállapodás jöjjön létre az ország jelenéről, jövőjéről. A kormányfő úgy véli, érzékelhető, hogy jobbról és balról egymástól nagyon eltérő irányú javaslatok hangzanak el, ezért a kormányfő úgy vélte, a megállapodás érdekében mindenkinek "engednie" kell, közeledni kell egymáshoz. Gyurcsány ennek első lépéseként értékelte, hogy az OÉT-en megkezdődhet a konzultáció a válságkezelő program alapelveiről a követendő stratégia szerkezetéről, belső arányairól.

Az állam kiadásainak és a munkára rakodó terhek csökkentésének, valamint a szociális-jóléti rendszer átalakításának három pontjában kért közmegegyezést a konzultációk után a munkaadói és munkavállalói oldaltól Gyurcsány. Az állam kiadásainak csökkentésében a kormány addig tud elmenni, hogy az ne veszélyeztesse a társadalmi, szociális biztonságot, azaz tartsa fenn a társadalmi békét - mondta a kormányfő.

A munkára rakodó terhek csökkentése, azaz a versenyképesség javítása úgy valósítható meg, hogy a mérleg egyensúlyban maradjon, amit adóemeléssel, vagy kiadáscsökkentéssel lehet megvalósítani. A miniszterelnök szerint a munkára való ösztönzést kell szolgálnia a szociális-jóléti rendszer átalakításának, lényege a munkaerő kínálat javítása. "A felsorolt három pontban a szakértők és a munkaadók nagyobb kiadáscsökkentést kívánnak, míg a munkavállalók számára a már ismert kormányzati javaslatok is soknak tűnnek" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc. A kormány megteremtve a szükséges konzultációk feltételeit ebben a három pontban kívánja előmozdítani a munkaadói és munkavállalói oldal megegyezését, a közmegegyezést - rögzítette a miniszterelnök.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Szent-Iványi: Gyurcsánnyal már nem megy

Céltalan agónia, tehetetlen vergődés - ekként jellemzi a magyar kormány válságkezelését Szent-Iványi István, az SZDSZ Országos Tanácsának elnöke, EP-képviselő. Szerinte Gyurcsány alkalmatlan a nagy áldozatokkal járó válságkezelésre.

Vélemény

Gyurcsány, a lejárt szavatosságú kormányfő

Gyurcsány valószínűleg akkor is megbukik, ha népszerűtlen lépeseivel időben felkészíti az országot a válságkorszakra. Viszont államférfiként távozhatott volna, aki lesajnálón mosolyoghatott volna kicsinyes utódai képébe, megjegyezve: „Én megmondtam!”. Így azonban lejárt belpolitikai gagyiként távozik, olyan közemberként, aki semmiért lett megosztó személyiségből közutálat tárgya, a hiteltelenség élő szemléltető bábuja.

Lengyel László Vélemény

Lengyel László: hogyan kezeljük a válságot?

A válságkezelés nem politikai tekintélyelvűséget és centralizációt, ellenkezőleg, demokráciát és decentralizációt követel. Van elég munka, jut mindenkinek. Improvizáció és médiapolitizálás nem segít. Soha többé ne döntsenek rólunk nélkülünk.