szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az alkotmányügyi bizottság hétfői ülésén kormánypárti és ellenzéki képviselők egyaránt, nagy többséggel támogatták a kisebb, legfeljebb kétszáz tagú parlamentre irányuló alkotmánymódosítást, az egyfordulós listás választási rendszerre irányuló, a választási törvényt módosító javaslat azonban csak a bizottság szocialista-szabad demokrata többségének támogatását kapta meg.

Az ülésen a szocialista és szabad demokrata honatyák amellett érveltek, hogy csak egyszerre lehetséges az országgyűlési képviselők létszámának csökkentése és a választási rendszer átalakítása, a jelenlegi kétfordulós vegyes - egyéni és pártlistás - rendszerről az egyfordulós csak listásra való áttérés.

Ezzel szemben a fideszes és KDNP-s képviselők azt hangsúlyozták, hogy miközben a kisebb parlament gondolata évek óta időszerű, önmagában is végrehajtható és támogatandó, addig az egyfordulós listás választásra áttérésnek számos hátránya van, így elsősorban is a pártvezetések uralmának növekedése  és a képviselők eltávolodása a választópolgároktól.

A kormány törvényjavaslata szerint megszűnnének az egyéni választókerületek, és 176 területi (megyei, fővárosi) listáról megválasztott képviselő kerülne a parlamentbe, továbbá 23 kompenzációs mandátumot nyerhetnének el a pártok országos listáin indulók.

Répássy Róbert (Fidesz) szerint ez a szisztéma a listákat összeállító pártok vezetősége által determinált választásokhoz vezetne, amely gyengíti a képviselők  és a választók közti kapcsolatot. Salamon László (KDNP) szintén azt emelte ki: a tiszta, arányos, listás választási rendszer hátránya, hogy erősödik a politikai rendszer "pártokrata" jellege és "a pártközpontok által összeállított étlapokból" - listákból - lehet majd választani. Balsai István (Fidesz)  azt is felvetette: mi értelme van még egyáltalán tárgyalni egy olyan alapvető alkotmányjogi változásokat célzó javaslatról, amely egy távozó miniszterelnöktől és kormányától származik.

Wiener György  szocialista képviselő ugyanakkor azt emelte ki, hogy előbb a választási rendszerről kell megállapodni, és csak azután lehet dönteni a parlament csökkentéséről. Hangsúlyozta azt is, hogy kétszáz fős parlamentnél már nem lehet vegyes - egyéni választókerületeket is tartalmazó - választási rendszer, hiszen akkor több megyében is csak két választókerület lehetne. Félmegyényi választókereteknél pedig már nincs értelme a képviselők és a választók közötti közvetlen kapcsolatokról beszélni.

A parlamenti párturalomról szólva a szocialista honatya megjegyezte, hogy a rendszerváltás után az Országgyűlésben jellemzően eddig is alig akadtak független képviselők, a parlamenti demokrácia pedig nagy mértékben függ a pártok belső demokráciájától. A listás választási rendszert alkalmazó országok kormányozhatósága pedig az európai tapasztalatok szerint egyáltalán nem rossz - hangsúlyozta Wiener György, példaként említve Hollandiát és Dániát, ahol évtizedek óta tartós kormányzást, működőképes stabil koalíciókat eredményez ez a választási szisztéma.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A Fidesz fenntartaná a vegyes választási rendszert

A Fidesz a parlament létszámának megfelezése mellett fenntartaná a jelenlegi vegyes - egyéni válaszkörzeten és listán alapuló - választási rendszert, a legnagyobb ellenzéki párt ugyanakkor a közjogi javaslatokon túl, inkább hatékony válságkezelést várna el a kormánytól - közölte Navracsics Tibor, az ellenzéki párt frakcióvezetője hétfőn Budapesten sajtótájékoztatóján.

Itthon

A PC támogatja HVG és a Medián választásireform-javaslatát

Nincs akarat a pártok részéről a választási rendszer átalakítására a Political Capital (PC) közleménye szerint. Az elemzők úgy látják: a képviselői létszámcsökkentés népszerű politikai üzenet ugyan, ám nem tenné sokkal olcsóbbá a rendszert.

Itthon

Egy "megdöbbentően bölcs" javaslat a választási reformra

Maradna a status quo, fontolva haladva csak apró változásokat vezetnének be, némileg csökkennének az aránytalanságok és hatvanhét fővel csökkenne az Országgyűlés létszáma. Ez áll a Karácsony Gergely szociológus tollából tollából kipattant, a választójogi törvény megreformálását célzó, Kicsitmondás? című, a HVG március 7-ei számában olvasható nagydolgozatban, amelynek apropóján kerekasztal-beszélgetést tartott a HVG és a Medián.