szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tölgyessy Péter szerint a szocialisták szinte bizonyosan képesek lesznek az új kormány megalakítására, az új kormányprogram kidolgozására. "A Fidesz is sok tekintetben csapdában van. Túlzott felelősséget hárított Gyurcsányra, ami nagyon gyorsan az ő felelősségévé válhat." - fogalmazott a Kossuth Rádió reggeli műsorának adott interjújában.

"Gyurcsány Ferenc stratégiai visszavonulást hajtott végre, egy rugalmas elszakadást, ha úgy tetszik, azért, hogy maradjon esélye folytatni, újra talpra állni. Ez szokatlan a magyar politikában. Újra megmutatkozott, hogy óriásit téved, aki Gyurcsány Ferencet csak úgy leírja, már a nekrológot fogalmazza" - fogalmazott Tölgyessy Péter a Kossuth Rádió reggeli hírműsorában. Az elemző szerint a távozó kormányfőnek így megvan arra az esélye, hogy esetleg a választások után ő legyen az ellenzék vezére.  

Tölgyessy szerint a szocialisták szinte bizonyosan képesek lesznek az új kormány megalakítására, az új kormányprogram kidolgozására; újból megcsillant a remény, amint a párt felállva tapsolta vezetőjét. Továbbra is hatalmas erőt jelent a baloldalon az az evidencia, hogy a jobboldalnak nem adják át a hatalmat - vélekedett az elemző, aki szerint az SZDSZ ugyancsak sikeresnek érezheti magát, s igazolva láthatja, amit egy ideje mond, vagyis hogy Gyurcsány nélkül hajlandó új konstrukcióba belemenni. Akkor van az egésznek értelme, ha ki tudják szélesíteni a koalíciót, és újra többségi kormánya lesz Magyarországnak, ilyenformán az MDF-et is be kellene vonni, mindenkit - fogalmazott Tölgyessy. Olyan reformkormány és reformszövetség jöhet létre, amelynek a valódi tartalma persze inkább az, hogy összegyűlnek azok, akik nem szeretik Orbán Viktort.

Kormányváltás - Olvassa el az összes hírt a hvg.hu-n!

© Stiller Ákos







Biztos, hogy megalakul valakivel az új kormány, csak az nem világos, kivel, miután lehet, hogy akad olyan ember, aki ősszel még elvállalta volna, ma már nem - mondta az elemző. Régi MSZP-s politikussal nem menne a dolog, az SZDSZ ezt nem vállalaná, de fordítva sem menne, így új ember kell - fejtette ki. Szerinte így is rengeteg kétely, aggály van az emberben, mert olyasmik várnak erre a kormányra, amiket a mostani kormány nem tudott megoldani, szabályosan népszerűség-romboló dolgokat kellene megszavazni. Mégis szinte biztos vagyok benne, hogy olyan nagy bajban van a baloldal, hogy nem most fog összeomlani - mondta Tölgyessy.

Gyurcsány bejelentésének időzítéséről azt mondta, most lett világos, hogy ez az út nem vezet sehova, a párt a történelmi vereség felé masírozott, ráadásul nagyon szűk lett a gazdasági mozgástér. Ugyanakkor azt is leszögezte: ha egy évvel ezelőtt, a koalíciós szakításkor teszi meg ugyanezt Gyurcsány, jobb lenne pártja mai helyzete.

A Fidesz álláspontja racionális, s több ilyen válságba jutott országban volt már előre hozott választás - mondta Tölgyessy, hozzáfűzve: a Fidesznek valójában csak egy kérdés van, amiről döntenie kell napokon belül, nevezetesen, hogy kiviszi-e az embereit az utcára, igen erőteljesen követelve az előrehozott választást, ami nem is tekinthető demokráciaellenes merényletnek, a világ számos országában ez így működik. Az elemző azonban azt is mondta: "A Fidesz is sok tekintetben csapdában van. Túlzott felelősséget hárított Gyurcsányra, ami nagyon gyorsan az ő felelősségévé válhat. Nem lennék meglepve, ha a Fidesz nagyon határozottan követelné az előrehozott választást, és itt meg is állna, és nem vinné ki a közönségét az utcákra."
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Herényi: nincs, aki a megszorításokra szavazna

Informális megbeszélést tartott Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke vasárnap, a megbeszélésen nevekről nem tárgyaltak. Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője az országgyűlési választásokban látja a megoldást, Herényi Károly (MDF) szerint ez nem volna célravezető.

MTI Itthon

Medián: Surányi bejönne az embereknek

Egy nappal Gyurcsány Ferenc bejelentése után gyakorlatilag minden magyar választó (95 százalék) hallott arról, hogy a miniszterelnök hajlandó lemondani - közölte a Medián felmérését a Népszabadság hétfőn.

MTI Itthon

Gyurcsány lemondása: meglepő, de nem mulatságos

Bármi volt is Gyurcsány Ferenc 2006-os hazugságbeszédének a célja, szavahihetőségét akkor súlyos csapás érte, amit többé nem is tudott kiheverni - írta A hazugságbeszéd átka című kommentárjában a Neue Zürcher Zeitung tekintélyes svájci lap hétfői számában.

Itthon

Kormányváltás és cirkuszi produkció

A miniszterelnök cseréje elméletileg akár népszerűséget is hozhat a szocialistáknak, legalábbis a 2004-es kormányfőváltás mozgósította az MSZP szimpatizánsait. Ez persze csak az egyik, az MSZP számára kedvezőbb kimenetelű teória.