„Tíz percen múlt az életünk”

Keddre virradóra leégett a tatárszentgyörgyi cigány önkormányzat elnök-helyettesének háza. Szerencsére senki sem volt otthon. Az asszony szerint így álltak valakik bosszút rajta, amiért az előző, februári, két ember halálát okozó gyújtogatást és lövöldözést „nem hagyta eltussolni”.

  • unknown unknown
„Tíz percen múlt az életünk”

„Tíz perccel felgyulladása előtt hagytam el a házamat az élettársammal; járőrőzni voltunk és épp csak hazaugrottunk” – mesélte a Roma Sajtóközpontnak az éjszakai tűz körülményeit Horváth Lídia. A roma vezető elmondta: amióta a februári tragikus esemény történt, amikor egy háromgyerekes roma család házát gyújtották fel, és a 27 éves apát és ötéves kisfiát agyonlőttek, a romák önkéntes járőrszolgálatot tartanak éjjelente a településen.

A roma vezető és élettársa most is szolgálatban volt, többekkel járták autókkal a települést, de senki nem látott semmit. „Éjjel fél három körül ütött ki a házamban a tűz,  tíz perccel azután, hogy elhagytuk és újabb figyelőkörre indultunk, mégsem láttunk semmit és senkit” – részletezte az asszony, aki elmondta: kétszobás háza a bútorokkal együtt szinte teljesen kiégett, mindene odaveszett a tűzben.

Amikor visszatért és be tudott jutni a kiégett házba, a sötétben csak egy kétliteres kannát vett észre és „nagyon büdös” szag csapta meg az orrát. Háza nem a cigánytelepen van, ahol a februári támadás történt, hanem beljebb, a faluban. Az asszony szerint ez is azt a véleményét erősíti, hogy a támadás célzottan ellene irányult, és csak a szerencsének köszönheti, hogy épségben megúszta a történteket.

Horváth Lídia úgy véli: valakik így álltak rajta bosszút, amiért „kiállt” a romákért, és „nem hagyta eltussolni” a februári merényletet, amely után a helyszínelő hatóságok fél napig balesetként és füstmérgezésként kezelték a gyilkosságot, hiába próbálták a rokonok és a helyiek bizonyítani az ellenkezőjét.

A hatóságok csak a helyi roma vezetők – így Horváth Lídia közbenjárására is – és a helyszínre hívott országos cigány képviselők nyomására kezdtek újra helyszínelni, majd miután beismerték, hogy gyilkosság történt, vizsgálat indult a kivizsgálásban részt vevő rendőrök, egészségügyi dolgozók és tűzoltók ellen. 

A ma hajnali gyújtogatás tűzvizsgálatát is az a dabasi tűzoltóparancsnok végzi, aki ellen a februári eset miatt fegyelmi eljárást kezdeményezett a Pest megyei rendőrfőkapitány. A parancsnok a mostani esetről csak annyit mondott: mindent megvizsgálnak, mert nem akar úgy járni, mint februárban. A Pest  Megyei  Rendőr-főkapitányságon azt közölték: a dabasi tűzoltók eloltották a tüzet, és a szintén jelen lévő Pannon Kutyás Mentőszolgálat kutyája a lakásban egyértelműen jelezte, hogy „valamilyen égésgyorsító anyagot” használtak. Ennek származékát az egyik szoba szőnyegén találták meg a helyszínelők.  Az anyagot vizsgálják, az eredményre nagyjából két-három napot kell várni.  A rendőrség megkezdte a tanúkihallgatásokat és az ügyben egyelőre ismeretlen tettes ellen, rongálás miatt indul eljárás.

Tóth Andrea, Roma Sajtóközpont