szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem lesz radar a mecseki Tubes-hegyen – jelentette ki Szili Katalin, az MSZP pécsi polgármester-jelöltje, az Országgyűlés elnöke a Vasárnapi Híreknek adott interjújában.

„Nem lesz radar a Tubesen! Ha kell, ezért szembeszállok a kormánnyal – legyen az bármilyen színezetű –, mint ahogy az elmúlt években is számos alkalommal felemeltem a hangom a lokátorral szemben” – közölte a kormánypárti politikus a vasárnap megjelenő hetilapnak nyilatkozva. Hangsúlyozta: minden erejével megakadályozza, hogy Pécs közelében radar létesüljön.

Az Országgyűlés elnöke elmondta, hogy az ügyben már korábban Fülöp Sándorhoz, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosához fordult, és házelnökként többször is felszólalt a parlamentben a radar ellen. Szili Katalin szerint 2001-ben a Fidesz-kormány döntött úgy, hogy a Mecsekben helyezné el a lokátort. Akkor a Bükk és a Mecsek között lehetett dönteni, igenis volt más alternatíva – fűzte hozzá. Úgy vélte, ma éppen azok szóban a leghangosabb ellenzők, akik akkor mélyen hallgattak a Fidesz döntésénél.

Szili Katalin azt mondta, ez olyan kérdés, amelyet teljesen felesleges pártpolitikai törésvonalak mentén értelmezni. „Ha kell, akkor jelölttársammal együtt megyek fel a Tubesre, és közösen sátrazunk ott annak érdekében, hogy a lokátor ne valósulhasson meg” – közölte a politikus, arra utalva ezzel, hogy Páva Zsolt, a Fidesz jelöltje is ellenzi a beruházást.

A jövőben a települési és megyei önkormányzatok jelölhessék ki, módosíthassák és minősíthessék át a kiemelt honvédelmi célú területeket – javasolja Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, pécsi polgármesterjelölt a héten benyújtott törvényjavaslatában.

Az előterjesztés szerint a törvény hatálybalépését követő hatvan napon belül a kiemelt fontosságú honvédelmi területtel rendelkező települési önkormányzat kezdeményezheti a kiemelt térségi és megyei területrendezési tervek felülvizsgálatát.

Már az Alkotmánybíróság előtt van a Civilek a Mecsekért Mozgalom beadványa, amelyben a Szili Katalin által módosítandó, az Országos Területrendezési Tervről szóló törvényt támadták meg. A 2008 nyarán módosított jogszabályban azt kifogásolják, hogy Pécs város egész közigazgatási területe kiemelt fontosságú honvédelmi terület lett, és a civilek szerint a törvényalkotó korlátozta az önkormányzatok rendelkezési jogosultságát.

Szili Katalin szerint a mostani törvénymódosítás célja, hogy valamennyi, a meglévő és a jövőben kijelölendő kiemelt fontosságú honvédelmi területre egységes törvényi szabályozást vezessen be. A megyei területrendezési terveket 2010. december 31-ig kell az Országos Területrendezési Tervvel összehangolni, illetve ahol ilyen nincs, ott 2011 végéig kell azt elkészíteni.

Több tucat pécsi polgár és a városi önkormányzat 2007 júliusában felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a Tubesre tervezett NATO-lokátorra vonatkozó másodfokú építési engedély ellen a Fővárosi Bírósághoz. A kereseteket beadó magánszemélyek és szervezetek azt kérték a bíróságtól, függessze fel a határozat végrehajtását, az engedélyt helyezze hatályon kívül és a Honvédelmi Minisztériumot kötelezze új eljárás lefolytatására az ügyben.

A Fővárosi Bíróság nem, a másodfokon eljárt Fővárosi Ítélőtábla azonban 2008. februárban jogerősen felfüggesztette az építési engedély végrehajtását. A döntés azt jelentette, hogy mindaddig nem kezdődhet meg beruházás, amíg határozat nem születik az építési engedély hatályon kívül helyezésére és az ügyben új eljárás lefolytatására vonatkozó alapbeadványokban. Ez a per még folyamatban van, abba tavaly nyáron a felperes civilek oldalán a jövő nemzedékek biztosa is belépett.

Szili a május 10-i polgármester-választással összefüggésben úgy nyilatkozott: ilyen széleskörű összefogás még egyetlen politikus mögött sem állt Magyarországon, mint mögötte, hiszen a konzervatív középtől a baloldalig összesen hét párt, illetve a Helló, Pécs mozgalomhoz csatlakozott több mint ötezer pécsi biztosította támogatásáról. A baranyai megyeszékhelyen Tasnádi Péter szocialista polgármester halála miatt tartanak időközi választást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Tubes: az SZDSZ a Fidesszel együtt szavaz a tilalomra

A Szabad Demokraták Szövetségének pécsi önkormányzati képviselői megszavazzák a Tubes-hegyre tervezett katonai lokátor építési helyszínére vonatkozó változtatási tilalmat, ha a kérdés napirendre kerül a város csütörtöki közgyűlésén – közölte a párt képviselője.

hvg.hu Helyi érték

Tubes: a Honvédelmi Minisztérium visszavonulót fújt?

Mindhárom pécsi polgármesterjelölt elkötelezett híve a radarmentes Tubesnek, és leszögezték: megválasztásuk esetén mindent elkövetnek azért, hogy ne építsen lokátort a Mecsekre a Honvédelmi Minisztérium. A tárca közben szép csendben bezárta a radarépítésről tájékoztatást adó pécsi információs irodáját.

MTI Itthon

Megint patthelyzet a Tubesen

A Fővárosi Ítélőtábla jogerősen felfüggesztette a Tubesre tervezett katonai lokátor másodfokú építési engedélyének végrehajtását - jelentette be Pécs alpolgármestere hétfőn, a baranyai megyeszékhelyen.

MTI Itthon

Fodor: jogszerű a NATO-radar tubesi telepítése

Az embereknek felkínálták a lehetőséget a szavazásra, de ők nem éltek ezzel a jogukkal - mondta a Népszava pénteki számában megjelent interjújában Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter, majd hozzátette: "a tubesi telepítés így jogszerű".

MTI/hvg.hu Itthon

Tubes: az SZDSZ nemmel szavazott, pedig igent ígért

Ismét nem szavazta meg a Tubes-hegyre tervezett katonai lokátor építési helyszínére vonatkozó változtatási tilalom elrendeléséről szóló előterjesztést a pécsi közgyűlés csütörtökön.

MTI Itthon

Tubes: a bíróság nem függesztette fel a radarépítést

A Fővárosi Bíróság elutasította a Tubesre tervezett NATO-lokátor másodfokú építési engedélyének felfüggesztésére irányuló beadványokat a napokban hozott nem jogerős határozatában - közölte a radarellenes Civilek a Mecsekért Mozgalom.