szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz szerint már nem kell sokat várni a kisebb parlamentre, ha a választók feljogosítják a pártot arra, hogy a törvényhozásban meghozhassa ezt a kétharmados döntést - így reagált Répássy Róbert (Fidesz) Göndör István szerdai tájékoztatójára, ahol a szocialista politikus közölte: a Fidesz nem fogadja el, hogy arányos legyen a választási rendszer.

Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese felidézte, hogy hétfőn két, a kisebb parlamentre vonatkozó kormányjavaslatról szavazott az Országgyűlés. Az egyik előterjesztésben egy tiszta listás választási rendszert javasolt a kormány, amely az egyéni választókerületek megszüntetésével járt volna. Az ellenzéki politikus közölte: a Fidesz már akkor, amikor felmerült ez a javaslat, kifejtette, nem ért egyet az egyéni kerületek megszüntetésével, mert így még messzebb kerülnének a választópolgárok a képviselőktől.

A Fidesz úgy akarja a kisebb Országgyűlést létrehozni, hogy a rendszerváltáskor kialakított vegyes választási rendszer ne sérüljön - mondta Répássy Róbert. A másik hétfői kormányjavaslatról kifejtette: az alkotmány módosításával a kormány azt rögzítette volna, hogy a parlamenti képviselők száma legfeljebb 200 legyen. Ezt az előterjesztést az MSZP elutasította, a Fidesz azonban megszavazta - emlékeztetett.

Répássy Róbert úgy látja: az EP-választás után kijelenthető, hogy a magyar választóknak már nem kell sokat várniuk arra, hogy létrejöjjön a kisebb parlament; ha ugyanis a választók kellő arányban feljogosítják a Fideszt arra, hogy a törvényhozásban meg tudja hozni ezt a kétharmados döntést, akkor megvalósulhat a kisebb Országgyűlés. Egyébként sem lett volna szerencsés egy húsz éve működő választási szisztémát néhány hónappal az általános parlamenti választások előtt megváltoztatni - összegzett a Fidesz frakcióvezető-helyettese.

Göndör István, az MSZP parlamenti frakcióvezető-helyettese szerdán azt mondta: pártja szerint a Fidesz továbbra sem fogadja el azt az elvet, hogy annyi képviselője legyen az Országgyűlésben, ahány százalékot elér a választáson. Göndör István úgy látja, az ellenzéki párt ezért nem szavazta meg a kisebb létszámú parlamentről szóló törvényjavaslatokat. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A Fidesz és a kormány egyet akar: kisebb parlamentet

Egyfordulós, tisztán listás választási rendszert és a parlament létszámának 200 főben való maximálását javasolja a következő választásoktól a kormány az alkotmány módosításáról szóló törvényjavaslatban - mondta Avarkeszi Dezső, az igazságügyi tárca államtitkára expozéjában, kedden a parlamentben. Az új rendszer négyévente 4,1 milliárdos megtakarítást jelenthetne, s jelentősen csökkennének a kampányköltségek is. A Fidesz a 200 fős parlamentre gondol, de vegyes választási rendszert preferál.

MTI Itthon

Az alkotmányügyi bizottság támogatta a kisebb parlamentet

Az alkotmányügyi bizottság hétfői ülésén kormánypárti és ellenzéki képviselők egyaránt, nagy többséggel támogatták a kisebb, legfeljebb kétszáz tagú parlamentre irányuló alkotmánymódosítást, az egyfordulós listás választási rendszerre irányuló, a választási törvényt módosító javaslat azonban csak a bizottság szocialista-szabad demokrata többségének támogatását kapta meg.

MTI Itthon

Nem lesz kisebb a parlament. Ki a ludas?

Egyre kisebb az esélye, hogy 2010-ben 200 fős legyen a parlament, az MSZP és a Fidesz egymást hibáztatja, amiért nem sikerül megállapodni a képviselők számának csökkentéséről.

MTI Itthon

Répássy: pótcselekvés lenne az alkotmánymódosítás

A Fidesz szerint nem az alkotmány módosítására, hanem a büntetési tételek szigorítására van szükség ahhoz, hogy az állam garantálni tudja az emberek biztonságát - mondta a Fidesz frakcióigazgatója az Országgyűlésben tartott sajtótájékoztatóján.

Itthon

Sólyom odapörkölt Lomnicinak

A Nap TV legszebb hagyományait idéző szocialista-fideszes szópárbajt láthattak az újságírók hétfő délután, nem sokkal Baka András megválasztása után a Parlamentben Répássy Róbert fideszes frakcióvezető-helyettes és Mesterházy Attila, a Magyar Szocialista Párt frakcióvezetője között. A köztársasági elnök előtte még leplezetlenül kritikus megjegyzést tett a korábbi főbíró tevékenységére.