szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A válságkezeléshez közvetlenül nem kapcsolódó vagyonadó jelenlegi formájának elutasítására kérik a budapesti szabad demokraták Kóka Jánost és a párt országgyűlési képviselőcsoportjának tagjait - közölte az SZDSZ budapesti elnöke vasárnap este.

Borúzs András elmondta, hogy Kóka János frakcióvezetőhöz írt nyílt levelében emlékeztetett arra, hogy az SZDSZ fővárosi választmánya jelentős többséggel, határozatban utasította el a vagyonadó jelenlegi formáját, s ezt kérték a párt parlamenti frakciójának tagjaitól is. Hozzátette, hogy az SZDSZ országos tanácsának szombati ülésén is ilyen tartalmú határozati javaslatot terjesztettek elő, de ezt a határozatképtelenné vált ülésen nem tudták elfogadni. Az országos tanács véleménynyilvánító jellegű szavazásán azonban elsöprő többséget kapott a vagyonadó jelenlegi formájának elutasítása. "A parlamenti frakció vezetőjeként nem hagyhatod figyelmen kívül az SZDSZ e két fontos testületének egyértelmű és világos üzenetét" - állapítja meg Kóka Jánoshoz írt nyílt levelében Borúzs András. 

Az MTI-hez is eljuttatott nyílt levélben a fővárosi SZDSZ elnöke rámutatott, hogy nem lehet figyelmen kívül hagyni azt, hogy az országos tanács ülésén több frakciótag is kinyilvánította, hogy elfogadhatatlannak tartja a vagyonadó jelenlegi formáját. Nem hagyható figyelmen kívül az sem, hogy súlyos szakmai érvek felsorakoztatásával Csillag István szakértői elemzést készített, mely szerint  a törvényjavaslatot még akkor sem szabad megszavazni, ha esetleg a kormány néhány szabaddemokrata módosító javaslatot elfogad. 

Borúzs András úgy véli, hogy nem állja meg a helyét Kóka Jánosnak az a többször megfogalmazott érvelése, miszerint a vagyonadó a válságkezelés része. Borúzs szerint a széles közvélemény számára is egyértelmű és világos, hogy a vagyonadónak a  kormány által tervezett módon történő bevezetése nem tartozik a közvetlen válságkezeléshez. Borúzs András rámutatott, hogy az SZDSZ által megfogalmazott célok a vagyonadó hétfői elfogadása esetén egyáltalán nem teljesülnek majd, "és végül jó okunk van feltételezni, hogy ez az adónem még az előtt szűnik meg, hogy a költségvetés egyetlen forintot látna belőle". 

Borúzs András az általa említett politikai és szakmai érvek alapján arra kéri Kóka Jánost, hogy az SZDSZ alapszabályának megfelelően, a párt érdekeit és testületeinek véleményét képviselje hétfőn, és frakciótársaival együtt utasítsák el jelenlegi formájában a vagyonadót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Már 30 millió forint alatt is lenne vagyonadó

Háromkulcsos lesz a tervezett vagyonadó: ha eléri a harmincmillió forintot az ingatlan értéke, akkor ezen összeg alatti része is sávosan adózna - közölték szocialista források.

MTI Itthon

Vagyonadó: az SZDSZ még nem döntött

A Szabad Demokraták Szövetsége még nem döntött arról, támogatja-e a vagyonadóról szóló törvényjavaslatot - közölte a párt sajtóosztálya szerdán.

MTI Gazdaság

Oszkó: be kell vezetni a vagyonadót

A Magyarország és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) közötti legújabb szándéknyilatkozat-tervezet egy kitétele szerint egy központi beszedésű, értékalapú, vagyoni típusú adó ésszerűen része kell, hogy legyen a magyar adórendszernek - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter.

Gazdaság

A vagyonadón múlhat a Bajnai-kormány sorsa

A Bajnai-kormány támogatottságának szakítópróbája lehet a vagyonadóról szóló törvényjavaslat. Az SZDSZ a kormány által benyújtott formájában nem szavazza meg az előterjesztést – mondta a HVG-nek Horn Gábor szabaddemokrata ügyvivő. Márpedig a szocialisták nincsenek elegen ahhoz, hogy keresztülverjék a parlamenten a javaslatot. Nem véletlen, hogy kedden délután az Országgyűlés különböző bizottságain keresztül újabb módosító indítványok érkeztek.

Vállalkozás

Miért bukott meg a vízijármű-adó és milyen sors vár rá?

Az adótörténet gyakran ismétlődik. Nem ritka, hogy a múltban alkalmazott megoldások elavulnak, elfelejtődnek, az élet változása miatt okafogyottá válnak. Ennek ellenére előfordulhat, hogy már megszűntnek gondolt variációk újból előkerülnek. A vízijármű-adó jó példa minderre.

MTI Itthon

Oszkó is ad pénzt a krízisalapba

Ismét határozottan cáfolta a pénzügyminiszter, hogy valamennyi ingatlant meg kívánná adóztatni a kormány. Úgy vélte, hogy a módosító javaslatok elfogadásával igazságosabb lesz a vagyonadóztatás, és megerősítette, hogy erről az adónemről nem folytattak külön egyeztetést az IMF-fel, ez az egész a 2010-es intézkedési csomag része.

MTI Vállalkozás

Oszkó: vagyonadó nélkül nincs válságkezelés

Magyarország akkor szerezheti vissza korábbi versenyképességi pozícióját, ha a jelenlegi, 40 százalékot alulról súroló adócentralizációs szintje 33-35 százalékra csökken, ami 2012-ben érhető el - Oszkó Péter pénzügyminiszter, aki szerint a vagyonadó parlamenti elfogadása a sikeres válságkezelés feltétele.