szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az MSZP szerint a Fidesz vereséget szenvedett az augusztus elsején induló krízisalappal szemben indított pártpolitikai csatában, mivel a civil és a szakmai szervezetek kiállnak a krízisalap mellett.

Tóbiás József, az MSZP frakcióigazgatója kedden Budapesten sajtótájékoztatón azt mondta, a jelenleg 5,5 milliárd forintot tartalmazó alapból 150-200 ezer család kaphat segítséget az önkormányzatokon és a jegyzőkön keresztül. Egyszeri, 20 és 50 ezer forint közötti támogatást lehet kapni, egyedi esetekben a támogatás mértéke elérheti a százezer forintot is - fűzte hozzá.
   
A kormánypárti képviselő úgy vélte: a civil, a szakmai szervezetek és a kezdeményezők részéről is széles társadalmi összefogás jött létre a krízisalappal összefüggésben. Hozzátette: az elmúlt hetek politikai vitái véget értek, az alap karitatív tanácsában részt vevő szervezetek győzelmet arattak.
   
Tóbiás József azt mondta, megszólítani tervezik a kétszáz leggazdagabb hazai vállalkozást, a mobilszolgáltatókat és a pénzintézeteket, hogy vállaljanak szerepet a krízisalap feltöltésében. Elmondta, az MSZP kezdeményezi, hogy a párt választókerületi szervezetei vegyenek részt a tájékoztatásban, segítsék a családokat a támogatás igénylésében. Kitért arra is, hogy kezdeményezik kormánynál: gondolják végig Soltész Miklós (KDNP) javaslatát a természetbeni adományok általános forgalmi adómentességét illetően.
   
Soltész Miklós, a Fidesz-KDNP népjóléti kabinetének vezetője július 20-án javasolta azt, hogy a közcélú adományozást ne terhelje általános forgalmi adó (áfa). Az ellenzéki képviselő szerint a szocialista kormány az elmúlt években az áfatörvény módosításával akadályt gördített az adományozók, az egyházak és a karitatív szervezetek, valamint a rászorultak közé azzal, hogy áfakötelessé tette az adományokat.
   
A kríziskezelő alapot június közepén hozta létre a kormány, egymilliárd forintos kezdő összeggel. Célja, hogy a számlán összegyűlt pénzből egyszeri, vissza nem térítendő támogatást nyújtsanak azoknak a családoknak, akik a válság miatt kerültek nehéz helyzetbe.
   
Az egyszeri, 20-50 ezer forint közötti - különösen méltánylást igénylő esetben 100 ezer forintos - támogatást azok kaphatják, akik családjában a jövedelem legalább 30 százalékkal csökkent, illetve a lakáshitel törlesztőrészletének növekedése elérte a 30 százalékot. További feltétel, hogy az egy főre jutó jövedelem ne haladja meg nettó minimálbér összegét; ez havi 57 817 forint. A kérelmek elbírálásánál elsődleges szempont az is, hogy van-e kiskorú gyermek a családban. Számítások szerint az alap a leghátrányosabb helyzetű 30 ezer családnak nyújt majd gyors segítséget.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A bankok nem fizetnek a krízisalapba

A bankok nem járulnak hozzá a krízis alap befizetéseihez, az MTI által megkérdezett pénzintézetek azt hangsúlyozták, hogy saját intézkedéseikkel segítenek a bajba jutott adósokon.

hvg.hu Itthon

Krízisalap: pénzosztás perspektíva nélkül?

Megalakult a Kríziskezelő Program tanácsadó testülete, amelyben két miniszter, szociálpolitikai szakértők és civil szervezetek vesznek részt. Van, aki visszautasította a lehetőséget.