szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A helyszínen hagyott DNS-minták és a romák elleni támadásokkal gyanúsított személyek DNS-mintái egyeznek - közölte kedden a rendőrség. Egyelőre nem keresnek újabb gyanúsítottakat és szabadon engedték azt a három férfit, akik a tarnabodi Molotov-koktélos támadás miatt voltak előzetes letartóztatásban. Az alvilág több embert "dobott fel" az ügyben.

A helyszínen hagyott DNS-minta és a gyanúsítottak DNS-mintája egyezik - jelentette be kedden Házi István, az Országos Rendőr-főkapitányság bűnügyi főigazgatója a romák elleni támadások ügyében tartott sajtótájékoztatón. Arra Házi István nem tért ki, hogy melyik helyszínen, illetve hány helyszínen rögzített DNS-minta hány gyanúsított DNS-mintájával egyezik. (A hvg.hu által megkérdezett ügyvédek is csak annyit közöltek, hogy ők sem tudják még milyen egyezésekről beszél a rendőrség.)

A vezérőrnagy ugyancsak részletek említése nélkül arról is beszélt, hogy a bűncselekmények során használt fegyverek és az előzetes letartóztatásban levő négy gyanúsítottal összefüggésben lefoglalt fegyverek között szintén találtak azonosságot. Házi István szerint jellemző a gyanúsítotti körre, hogy még a 100 millió forintos nyomravezetői díj sem ingatta meg egyikőjüket sem, és a környezetükből sem kaptak a rendőrök információt. Házi István azt is elmondta: az alvilág "feldobott" olyan embereket, akikről azt gondolták, közük lehet a brutális gyilkosságokhoz, de ezek a gyanúk végül nem bizonyosodtak be.

Videó az elfogásról


Nem keresnek további gyanúsítottakat

Petőfi Attila, a Nemzeti Nyomozó Iroda vezetője pedig arról szólt, hogy 4 millió mobiltelefon-híváslista, másfél millió gépjármű, sok fegyver adatának elemzése és több ezer meghallgatás vezette eredményre a nyomozókat. Az NNI vezetője azonban külön újságírói kérdésre nem volt hajlandó elárulni, konkrétan milyen információk alapján jutottak el a gyanúsítottakhoz. Petőfi Attila elmondta: egyelőre nem keres további gyanúsítottat a rendőrség. Előzőleg rendőrségi nyilatkozatok alapján több médium is arról számolt be, hogy további gyanúsítottakat keres a rendőrség. A Népszabadság keddi számában azt közölte, hogy további három embert keresnek.

Petőfi Attila közölte azt is, hogy a nyomozás jelenlegi adatai szerint senki nem "szponzorálta" a gyanúsítottakat. A nyomozásban részt vevő rendőrök több hétig dolgoztak egy-egy elkövetés helyszínén. A gyanúsítottak személyéről csak annyit árult el, hogy van köztük cukrász, katona és hangtechnikus, a Perényi 1-ben jegyszedőként és portásként dolgoztak. A négy férfi közül hárman tettek jegyzőkönyvi nyilatkozatot. A hvg.hu úgy tudja, ez annyit jelent, hogy kérdésekre válaszolva beszámoltak személyi, családi körülményeikről. Petőfi szerint továbbra is  a rasszista indíték látszik elsődlegesnek a romák elleni támadásokban, de ez csak akkor lesz bizonyos, ha ezt maguk a gyanúsítottak is elmondják.

Petőfi Attila megerősítette, hogy a letartóztatásba került négy férfi egyike egy ma is aktívan szolgáló rendőr sógora, a rokon esetleges szerepét a bűnügyben az NNI és a társszervek vizsgálják. Az MTI információja szerint az egyik gyanúsított, Cs. István., aki korábban szerződéses katonaként két cikluson keresztül is szolgált a koszovói KFOR-misszióban, szoros kapcsolatban áll sógorával, aki Hajdúhadházon ma is aktív rendőr.

Állványos, távcsöves fegyverek

A 16 helyszínen megtartott házkutatás és helyszíni szemle során hat sörétes és golyós vadászfegyvert foglaltak le, ami kaliber alapján (12-es) egyezhet az elkövetéseknél használt fegyverrel. A lőfegyverek között állványos és céltávcsöves fegyvert is találtak a rendőrök.

Az NNI vezetője közölte: szabadon engedték azt a három férfit, akiket korábban a tarnabodi Molotov-koktélos támadással gyanúsítottak. "Nem az a három férfi követte el a tavaly nyári tarnabodi fegyveres és Molotov-koktélos támadást, akiket előzetes letartóztatásba helyeztek korábban a bűncselekmény miatt, ezért szabadlábra helyezték őket" - jelentette be Petőfi Attila.

 A Nemzeti Nyomozó Iroda 120 fős külön egysége kilenc bűncselekményben folytatott eljárást, ezeket feltehetően a most előzetes letartóztatásba helyezett személyek követték el: 2008. július 21-én Galgagyörkön, augusztus 8-án Piricsén, szeptember 5-én Nyíradonyban, szeptember 29-én Tarnabodon, november 3-án Nagycsécsen, december 15-én Alsózsolcán, valamint idén február 23-án Tatárszentgyörgyön, április 22-én Tiszalökön és augusztus 3-án Kislétán. A kislétai és a tiszalöki bűncselekményben egy-egy ember halt meg, Nagycsécsen ketten, Tatárszentgyörgyön szintén ketten vesztették életüket.

Az egyesített nyomozás adatai alapján a tettesek összesen 16 lakóházat támadtak meg, 11 Molotov-koktélt dobtak be, 63 lövést adtak le lakóházakra sörétes és golyós lőfegyverekből. A bűncselekményekben összesen 55 sértett van, hatan meghaltak a támadásokban, öten súlyosabb-könnyebb sérüléseket szenvedtek.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

A neten buzdított a romák megölésére Csontrabló

A romák elleni támadások egyik gyanúsítottját, Cs. Istvánt rejtheti a "csontrablo" nicknév, amely több internetes fórumban is felbukkan. Csontrablo egyik hozzászólásában a romák megölésére buzdított. Bár Cs. korábban katona volt, a támadásokhoz használt fegyvereket állítólag nem ő szerezte be, a rendőrségi rajtaütéskor pedig először el is engedték a kommandósok.

MTI Itthon

Előzetes letartóztatásban a romák elleni támadások gyanúsítottjai

Előzetes letartóztatásba helyezte a Budakörnyéki Bíróság vasárnap azt a négy férfit, akit a romák elleni, hat halálos áldozatot követelő támadássorozattal gyanúsítanak. Mind a négy férfi tagadta a bűncselekmények elkövetését - - tájékoztatták P. Zs. 30 éves és K. Árpád 42 éves gyanúsítottak védői.

hvg.hu Itthon

A börtönben halhatnak meg a romák gyilkosai

Ha vádat emelnek a romák feltételezett gyilkosai ellen és a bíróság el is ítéli őket, nagy valószínűséggel életük végéig raboskodhatnak, a gyilkosok segítőire pedig legalább tizenöt-húsz éves büntetés vár.

MTI Itthon

Romák elleni támadások: fellebbeznek az előzetesben lévő gyanúsítottak

A bíróság a szökés, elrejtőzés, a bizonyítékok és az eljárás meghiúsítása, valamint a bűnismétlés veszélye miatt rendelte el a négy - romák elleni gyilkosságok miatt gyanúsított férfi előzetes letartóztatását legfeljebb szeptember 23-áig. A letartóztatottak - egy kivételével - fellebbeztek.