szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vannak ambícióim, az, hogy a gondolataim hassanak – mondja Gyurcsány Ferenc a Mozgó Világ júniusi számában megjelent interjújában.

„Politikai credóm nagyon közel áll ahhoz a szellemiséghez, amit a kilencvenes évek második felének Fidesze képviselt, azaz a polgári Magyarország víziójához”- mondja Gyurcsány Ferenc a júniusi Mozgó Világban Pikó Andrásnak adott interjújában.  Azt is hozzáteszi, utóbbit a Fidesz és a jobboldal nagy része feladta, miközben a baloldal „eszmei értelemben hezitatív 1989 óta”. Saját magát értékelve még azt is hozzáteszi: a magyar jobboldal Orbán Viktorig bezárólag olyan ellenfelet látott vagy lát bene, „akitől meg kell szabadulni, bármi áron”.

Azt mondja, a rendszerváltás illúzióvesztéssel járt, az emberek többsége „nem szabadságot akart felelősséggel, hanem gazdagodást és biztonságot”, az emberek belefáradtak az elmúlt évek küzdelmeibe, szükségbe, egyszerűen jobban szeretnének élni. Úgy véli, a Fidesz ebben a helyzetben ígérte, hogy jobb életet, ezzel győzhetett. „Ezek az emberek nem reformokra várnak, nem több felelősséget szeretnének, hanem nyugalmat és gyarapodást. Ha nem kapják meg, akkor csalódni fognak”.

Gyurcsány Ferenc azt mondja az interjúban, 2006 nyarán már érezte, hogy baj van, ám csak egy szerencsétlen tévébeszéddel tudott előállni, amelyet a Várban mondott el, s utólag ő is érthetetlennek tartja annak tartalmát. Tudtam, hogy el kell mondanom, ami belülről feszít, de nem tudtam jól elmondani - mondja, „Hogy miért? Mert már foglya voltam a lelkiismeret-furdalásomnak? Vagy az indokoltnál nagyobb önbizalom volt bennem: meg fogom tudni én ezt magyarázni!”. Az őszödi beszéd utóéletének értékelésekor úgy fogalmaz: elfogadja, hogy az más kontextusban más értelmet nyerhetett, ugyanakkor azt nehezményezi, hogy a párt a beszéd mögé, ezért válhatott a „hazugságbeszéddé”. A volt kormányfő azt állítja, a 2008-as népszavazást követően le akart mondani, s le akarta mondatni az elnökséget, de azok hallani sem akartak erről.

Az MSZP eredménytelen kampányolásának okai között említi, hogy a párt nagy része nem hitt a reformpolitikában. Megújulásának kulcsát pedig 10-15 profi politikusban látja, mert jelenleg az MSZP személyiséghiányos. „Lehet, hogy itt vannak körülöttünk. Én még nem látom őket, de lehet, hogy itt vannak”- mondja az esélyes új arcokról.

A Fidesz és az MSZP és eltérő politikai kultúrájának okáról is beszél. Azt mondja. Míg az MSZP utódpártként azt a mentalitást hozta, miszerint kifelé nem kell küzdeni, addig a Fidesz versenyben jött létre: „Ők azt tanulták meg, össze kell tartani, mert különben kívülről megölnek bennünket, és kifelé ütni kell, állandóan ütni kell. Iszonyatosan mozgékonyak, először ütnek, utána kérdeznek”. Ehhez azt is hozzáteszi a beszélgetésben: neki nincs ellenére a küzdelem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Napi merítés

Ha Kövéren múlik, Gyurcsány börtönbe kerül

A demokratikus jogállam szempontjából aggályos, ha Kövér László leendő házelnök azt nyilatkozza, „nagyon reméli”, hogy Gyurcsány jogi felelősségének megállapításához a „szükséges bizonyítékok is összegyűlnek” - írja Nagy Attila Tibor politikai elemző a blogján.

hvg.hu Itthon

Gyurcsány: adóügyi parasztvakítás folyik

A keresők kétharmada, mindenki, aki 220 ezer forintnál kevesebbet keres havonta, az adójóváírás megszűnésével veszíteni fog; nemcsak a minimálbéresek, bár ők a legtöbbet - írja pénteki blogbejegyzésében Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök.