Az LMP amiatt nem képviselteti magát, mert csak csütörtökön kaptak meghívott. Schiffer András, a párt frakcióvezetője szerint egy köztársasági elnöki beiktatásánál „nem az a módi, hogy az ellenzéki pártokat egy nappal korábban értesítik”. Nyilvánvaló a szándék, hogy valójában az ellenzékiek "nemkívánatos vendégek", ennek szellemében nem is fognak elmenni - mondta.
Az MSZP politikusai azért nem mennek el az ünnepségre, mert drágának találják a ceremónia költségeit, és azt állítják, hogy "az ünnepségre történő meghívás sértő volt". A szocialisták csütörtöki, az MTI-hez eljuttatott közleményükben azt írják: tökéletesen példázza a kormány magatartását, hogy az ellenzéki vendégeket, "felrúgva minden illemet, protokollt", mindössze huszonnégy órával az esemény előtt hívták meg. Ezt tetézi, hogy az ellenzéki politikusok csak akkor kerültek fel a meghívottak listájára, amikor hiányukra a sajtó képviselői felhívták a figyelmet - olvasható a közleményben. Az MSZP véleménye szerint Schmitt Pál és pártja ezzel jelezte, hogy az ellenzéki szavazók nem fontosak számukra. Szégyenletesnek nevezték, hogy a megválasztott államfőt "nagy hacacáréval kísérik a hivatalába, míg az árvízkárosultak még mindig nem kapták meg a kártérítéseiket".
Sólyom László leköszönő köztársasági elnök sem megy el a Szent György téri ünnepségre – erősítette meg az átadás-átvétel alkalmából Schmitt Pállal folytatott négyszemközti beszélgetése során a Népszabadság szerint, amely úgy tudja, a volt elnök munkatársainak korábban úgy foglamazott: "jelenlétével nem kívánja feszélyezni a plebejusok ünnepét".
A Jobbik – amely ugyancsak csütörtökön kapott meghívót - viszont képviselteti magát, mégpedig Gyöngyösi Márton frakcióvezető-helyettes személyében, mivel Vona Gábor elnök külföldön tartózkodik.
Schmitt Pál pénteken lép hivatalába ünnepélyes keretek között; az egyórásra tervezett ünnepségen az új államfő is beszédet mond majd.