szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ha a választópolgár igazolást kér az október 3-ai önkormányzati választásra, az igazolás kiadása után nincs lehetősége arra, hogy meggondolja magát, és mégis a lakóhelyén szavazzon.

Az igazolással szavazás szabályai sokkal szigorúbbak az önkormányzati választáson, mint az országgyűlésin. Az országgyűlési képviselők választásán bárki kérhet igazolást, ha a szavazás napján nem tartózkodik lakóhelyén, és ezt már előre tudja, ráadásul megkötés nélkül bármely másik településre kérhet igazolást. Az önkormányzati választáson azonban csak az kérhet igazolást, akinek a lakóhelyén kívül van bejelentett tartózkodási helye is (ezt korábban ideiglenes lakcímnek nevezték). Ők is csak abban az esetben szavazhatnak a tartózkodási helyen, ha azt 2010. június 16. előtt jelentették be, és az a szavazás napjáig nem szűnik meg. 2006-ban körülbelül 3.500 igazolással szavazó volt az önkormányzati választáson (a 2010-es országgyűlési választáson pedig 57 ezer).

Az országgyűlési választáson minden településen csak egy szavazókörben voksolhatnak az igazolással szavazók, az önkormányzatin viszont csak a tartózkodási helyük szerinti szavazókörben szavazhatnak. Tehát nemcsak kevesebben szavazhatnak majd igazolással októberben, mint az országgyűlési választáson, hanem azt is, hogy a település összes szavazóköre között "megoszlanak" az igazolással szavazók. Vagyis a törvény az önkormányzati választáson gondoskodik arról, hogy ne alakulhassanak ki sorok az igazolással szavazók miatt. 

Igazolást személyesen vagy meghatalmazott útján október 1-jén 16 óráig lehet kérni a lakóhely szerinti helyi választási iroda vezetőjétől (azaz a település jegyzőjétől). Ha a választópolgár meghatalmazott útján nyújtja be kérelmét, a meghatalmazást is csatolni kell. Ajánlott levélben is lehet igazolást kérni, úgy, hogy a kérelem szeptember 28-ig megérkezzen az illetékes helyi választási irodába.

Az igazolás kiadása után már nincs lehetősége a választónak arra, hogy meggondolja magát, és mégis a lakóhelye szerinti szavazóhelyiségben szavazzon, vagyis kizárólag ott szavazhat, ahová az igazolást kérte. Az igazolással rendelkező választópolgár vagy a választás napja előtt jelzi szavazási szándékát az adott településen a jegyzőnél, vagy a szavazás napján a tartózkodási helyének címe szerinti szavazókörben a szavazatszámláló bizottságtól kérheti névjegyzékbe vételét. A bizottság ellenőrzi a választó lakcímkártyáját, és ha kiderül, hogy az igazolás kiállítása után megszűnt a tartózkodási helye, akkor nem lehet felvenni a névjegyzékbe, azaz nem szavazhat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI / hvg.hu Itthon

Négy főpolgármester-jelölt lehet az októberi választáson

Péntek délután négy órakor lejárt a főpolgármester-jelöltek bejelentésére rendelkezésre álló határidő, a már nyilvántartásba vett MSZP-s és Fidesz-KDNP-s jelölt mellett a Jobbik és az LMP jelöltjének van esélye felkerülni a szavazólapra. A Fidesz kedden százezer szavazószelvényt talicskázott be a Városházára, a Kétfarkú Kutya Párt szerint nekik ellopták a talicskájukat, ezért lett csak péntekig kétezervalahány leadott szelvényük. Így persze sem a kétfarkúak, sem Schmuck Andor nem indulhat a főpolgármesteri posztért, bár Schmuck több mint 26 ezer ajánlót gyűjtött.

hvg.hu Napi merítés

Török Gábor: kik sorakoznak fel a rajtvonalnál?

Ma délután lejárt az ajánlószelvények gyűjtésére rendelkezésre álló - jelentősen megrövidített – idő. A hivatalos honlapra folyamatosan kerülnek fel az indulók, ezért egyelőre végleges számokról nem beszélhetünk - olvasható Török Gábor blogján.

Szegő Péter Itthon

Indulhat Jávor Benedek a főpolgármester- választáson

Karácsony Gergely frakcióvezető-helyettes szerint nem disszonáns, hogy a párt szórólapja szerint független, míg az Országos Választási Bizottság honlapja szerint LMP-s Krizsán Ervin ceglédi polgármesterjelölt – derült ki a párt péntek délutáni budapesti sajtótájékoztatóján.

MTI Itthon

Polgármesterjelöltek: kik indulnak a nagyvárosokban?

Zalaegerszegen, Nyíregyházán, Debrecenben, Miskolcon és Győrben már lehet sejteni, hogy kik versengenek majd az október 3-ai önkormányzati választásokon a polgármesteri posztokért. Az ajánlószelvények leadási határideje ugyanis pénteken járt le. Összeállításunk nem teljes körű, de érzékelteti a nagyvárosok politikai erőviszonyait.