Szerkezetkész az M43-as autópálya Tisza-hídja

Hordógurítással ünnepelték meg kedden, hogy szerkezetkész az M43-as autópálya Móra Ferencről elnevezett Tisza-hídja, a mintegy 660 méter hosszú, 30 méter széles átkelőt 2011 első felétől használhatják majd az autósok.

  • MTI MTI
Szerkezetkész az M43-as autópálya Tisza-hídja

Orosz Károly, a Hídépítő Zrt. híd- és mélyépítési igazgatója az ünnepségen elmondta, a kivitelezést hátráltatta a Tisza hosszan tartó magas vízállása és az építés időszaka alatt lehullott jelentős mennyiségű csapadék.

A júniusban hivatalosan is Móra Ferencről elnevezett híd esetében alkalmazott függesztett-feszített technológia - amely nem csupán hazánkban, de egész Európában egyedülálló - egészen különleges tervezési és kivitelezési munkát igényelt - közölte a szakember.

Mátyássy László, a tervezési munkákat végző Pont-terv Zrt. vezérigazgatója elmondta, az autópálya elhelyezkedése tette szükségessé, hogy a szerkezet egy nyílással hidalja át a Tisza teljes 180 méteres szélességét. A különleges híd egy hasonló vasbeton-szerkezetű hídnál lényegesen könnyebb, ferde kábelezésének tartóoszlopai pedig csupán hat méterre emelkednek ki a pálya szintjéből.

Botka László (MSZP) szegedi polgármester közölte, a híd elkészültével a Tisza-parti város lakóinak több évtizedes álma válik valóra. Nem véletlen, hogy a híd nevéről rendezett szavazáson Móra Ferenc, a város legendás írója és szeretett múzeumigazgatója kapta a legtöbb voksot. Az új északi Tisza-híd az M43-as autópályával végleg kivezeti Szegedről a városon átdübörgő tranzitforgalmat - hangsúlyozta a politikus.

Azzal hogy hat esztendő alatt két autópálya elkészül - előbb az M5-ös a szerb határig, majd az M43-as Makóig -, Szeged az egész régió legjobb és legteljesebb közlekedési infrastruktúrával ellátott városává válik - hangsúlyozta Botka László.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.