szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Önök a választópolgároktól nem arra kaptak felhatalmazást, hogy az alkotmányos fékek kikapcsolásával kormányozzanak, a demokratikus játékszabályok félretolására a kétharmados parlamenti többség sem nyújthat felhatalmazást - áll abban a levélben, amelyet a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) fogalmazott meg. A jogvédők arra buzdítanak, hogy minél többen adják postára a levelet a kormányfőnek és a Fidesz frakcióvezetőjének.

Küldd el az alábbi levelet Orbán Viktornak és Lázár Jánosnak! - áll abban a Facebook-on közzétett felhívásban, amelyet a TASZ tett közzé egy nappal azután, hogy a Fidesz bejelentette, korlátozná az Alkotmánybíróság hatásköreit, miután a testület alkotmányellenesnek minősítette a kormány különadó-tervét.

Az Orbán Viktornak és Lázár Jánosnak címzett levélben arra figyelmeztetnek a jogvédők, hogy a jövedelmek visszamenő hatályú adóztatása súlyosan sérti a jogbiztonságot, az nem egyeztethető össze a demokratikus alapelvekkel, tehát a különadótörvény alkotmányellenes.

Önök a választópolgároktól nem arra kaptak felhatalmazást, hogy az alkotmányos fékek kikapcsolásával kormányozzanak, a demokratikus játékszabályok félretolására a kétharmados parlamenti többség sem nyújthat felhatalmazást - írják levelükben, amelyet így folytatnak:  Magyarország már élt át olyan időszakot, amikor a kormányzás gazdaság- és társadalom politikai elképzeléseinek megvalósítását nem gátolta a jogállamiság, azonban azt reméltük, hogy ez 1989. október 23-án lezárult.

A TASZ levelében az áll, "Önök elfogadhatnak egy olyan Alkotmányt, amely gyengíti a törvényhozás kontrollját biztosító garanciarendszert, elfogadhatnak olyan Alkotmányt is, amely nem tiltja a visszamenő hatályú adóztatást, azonban az az Alkotmány nem szolgálhat a demokrácia alapjául, mindössze egy, a politikai akaratot tetszés szerint kiszolgáló alkotmányos értékkel szemben álló törvény lesz". A szervezet végezetül azt kéri, hogy vonják vissza az Alkotmánybíróság hatáskörét elvonó törvényjavaslatot és tartsák tiszteletben a demokrácia játékszabályait.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Lövétei: ha nem tartjuk tiszteletben, megszűnik a jogállam

A Fidesz korlátozná az Alkotmánybíróság jogköreit, miután a testület megsemmisítette a 98 százalékos különadóról szóló törvényt. Lövétei István alkotmányjogász szerint ha nem tartjuk tiszteletben, akkor megszűnik a jogállam.

hvg.hu Itthon

Nincs mese, Orbánék diktálják a játékszabályokat

Voltak előjelei annak, hogy a kormány inkább saját döntéseihez akarja igazítani a jogszabályokat, nem pedig fordítva, de az Alkotmánybíróság hatáskörének megnyirbálására tett fideszes javaslatnak ezek az "akciók" a nyomába sem értek.

hvg.hu Itthon

Szembeszállhatna a Fidesszel az Alkotmánybíróság – ha akarna

Értelmetlen és alkalmazhatatlan a Fidesz Alkotmánybíróságról (Ab) szóló törvénymódosítási javaslata, a taláros testület ugyanis a módosítás elfogadása után továbbra is dönthet a költségvetési témákról szóló alkotmányossági panaszokról és adott esetben ezentúl is megsemmisítheti az e kérdésekről szóló törvényeket – vélik alkotmányjogászok. A szakértők szerint az Ab viszont várhatóan nem veszi fel a kesztyűt és önmérsékletet tanúsít, ezzel elkerüli a Fidesz javaslata nyomán esetleg kibontakozó mély konfliktust a kormánnyal.

hvg.hu Vállalkozás

Az Ab döntése után a befizetett különdadót vissza kell adni

Az Alkotmánybíróság ma délelőtt megsemmisítette a végkielégítések 98 százalékos különadójáról szóló törvényt visszamenőleges hatállyal. Alig pár órával később a kormány új különadóra és az alkotmány módosítására vonatkozó törvényjavaslata már olvasható volt az Országgyűlés honlapján.

hvg.hu Itthon

Mit mesélt Sólyom az Alkotmánybíróságról?

A magyar Alkotmánybíróság múltjáról, feladatáról és nemzetközi hírnevéről beszélt Sólyom László 2005 májusában. Független, erős, kérlelhetetlenül mércévé tette az alkotmányt – mondta.

hvg.hu Itthon

Visszavághatnak a multik a kormánynak?

Beindult a vállalati lobbi a telekommunikációs, energetikai és kiskereskedelmi cégek válságadója ellen, amely egyes szakértők szerint komoly gazdasági kockázatokat hordoz. Az érintett külföldi tulajdonú cégek akár jogi úton is megpróbálhatnak érvényt szerezni a sarc elleni kifogásaiknak.