szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A magán-nyugdíjbefizetések állami kasszába utalása ellen tüntettek civilek vasárnap Budapesten a Kossuth Lajos téren. Szíjjártó Péter szerint hamarosan előterjesztik a nyugdíjpénztártagok át- illetve visszalépését szabályozó törvény tervezetét.

Több száz, zömmel nyugdíjas korúakból álló közönség részvételével békés, ellentüntetőktől mentes tüntetés zajlott délután a Kossuth téren. Csőke András, az egyik főszervező a téren összegyűlt több száz fős tömeg előtt elmondta, hogy tiltakoznak a kormány azon törvénye ellen, amely 14 hónapra az állami kasszába irányítja  magán-nyugdíjpénztárakba befizetett pénzeket, illetve kezdeményezik, hogy az illetékesek kezdjenek párbeszédet a tiltakozókkal.

A demonstráció szervezői levelet is megfogalmaztak Orbán Viktornak, amelyben arra emlékeztetik a kormányfőt, hogy az intézkedés mintegy 3 millió magán-nyugdíjpénztári tagot érint. A levélben sérelmezik, hogy a kormány nem egyeztetett az érintettekkel, vagy azok képviselőivel. Mint írták: tisztában vannak azzal, hogy nehéz helyzetben van az ország, de elfogadhatatlannak tartják, hogy ezt a problémát a magánpénztári tagdíjak megvonásával próbálják megoldani.

A szervezőknek nincsen még egyesülete, számukra most csak a demonstráció megrendezése volt fontos – nyilatkozta a hvg.hu-nak Csőke András.  A rendezvényre pártpolitikusokat nem hívtak, mégis megjelent Szanyi Tibor és Ungár Klára a Kossuth téren.

Orbán Viktort arra kérik, hogy kezdeményezze a pénztártagok érdekeit sértő törvény visszavonását, illetve, hogy biztosítson lehetőséget arra - egy szakértői fórum létrehozásával -, hogy független szakemberek és a 3 millió pénztártag képviselői is elmondhassák véleményüket a témában. A szervezők elmondták azt is, hogy a levelet a támogató aláírásokkal együtt hamarosan eljuttatják a címzetthez.

Mint korábban jelentettük, Szanyi Tibor, az MSZP elnökségi tagja vasárnapi sajtótájékoztatóján azt mondta: pártja azt javasolja az embereknek, hogy vagyonukkal ne lépjenek át az állami nyugdíjkasszába, ne ajándékozzák pénzüket a "Fidesz urainak gazdagodására".

Szijjártó Péter erre reagálva közölte, sajnálja, hogy a szocialisták továbbra is kitartanak amellett, hogy az emberek nyugdíjcélú befizetései ne biztonságba kerüljenek, hanem azokkal „spekuláns üzletemberek a nyugdíjtőzsdén próbálhassák ki a saját szerencséjüket”. A Nemzetgazdasági Minisztériumban már az utolsó fázisban van annak a törvénynek a kidolgozása, amely lehetővé teszi a magán-nyugdíjpénztári rendszerből át-, illetve visszalépést az állami nyugdíjrendszerbe - közölte.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

PSZÁF-vizsgálat a VPOP dolgozóinak magánnyugdíjpénztári befizetései miatt

Vizsgálatot indított a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a Vám- és Pénzügyőrség (VPOP) dolgozóinak magán-nyugdíjpénztári befizetései miatt, mert azt ugyan levonták a dolgozók béréből, de a 2010-es befizetéseket – a dolgozók állítása szerint – nem írták jóvá a magán-nyugdíjpénztári számláikon – írja a Népszava a csütörtöki számában.

hvg.hu Gazdaság

Magánnyugdíjpénztárak: ezek az érvek söprik a büdzsébe a pénzt

A magánnyugdíjpénztárak megcsapolását a kormánypárti politikusok azzal indokolták, hogy működésük drága, kevés a hozamuk, s csak a pénztárak menedzsmentje jár jól a jelenlegi rendszerben. Az érvelés sántítani látszik, de legalábbis homályos. A pénzre azonban, amelyet ezekkel az érvekkel szabadítanak fel, a büdzsének nélkülözhetetlen szüksége van.

MTI Gazdaság

A magánnyugdíjpénztárak hozama jóval meghaladta az inflációt

Az inflációt jelentősen meghaladó mértékű hozamokat értek el a magánnyugdíjpénztárak 2010 első kilenc hónapjában: a növekedési portfóliók átlagos hozama 9,5, a kiegyensúlyozottaké 9,25, a klasszikusoké pedig 6,01 százalék volt a Stabilitás Pénztárszövetség gyorsjelentése szerint.