szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem csak filozófuspályázatokat vizsgálunk - hangsúlyozta Budai Gyula csütörtöki sajtótájékoztatóján, hozzátéve, hogy kifejezetten a többmilliárdos tendereket nézik át.

Körülbelül tizenöt, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) által kiírt, az innovációs alapból kifizetett pályázatot vizsgál az elszámoltatási kormánybiztos. Eddig három felhívás áttekintését fejezték be, és mindhárom esetében büntetőfeljelentést tettek. "Semmi más nem történt", mint a közpénzek felhasználásának ellenőrzése - fogalmazott.

A Gulyás Gábor személyét - aki a debreceni Modem igazgatója, a Műcsarnok új vezetője - firtató újságírói kérdésre Budai Gyula kifejtette: az ő nevével a Vajda Mihály-féle pályázat során találkoztak, amelyben Gulyás Gábor alvállalkozóként vett részt. Az elszámoltatási kormánybiztos a vizsgálat folyamán az ő tevékenységére is kitért.

A Népszabadság január 17-ei számában írt arról, hogy a debreceni Modem Modern és Kortárs Művészeti Központ igazgatója tiltakozó oldalt hozott létre a Facebookon a megtámadott filozófusok védelmében, miután hasonló témájú levelét is nyilvánosságra hozta az interneten. A lap által vállaltan jobboldali elkötelezettségű filozófusnak nevezett Gulyás Gábor akkor úgy fogalmazott: a nyíltan értelmiségellenes, burkoltan antiszemita kiszólások hiteltelenítik a pályázati rendszer operettszerű, torz működését korrigálni kívánó fellépéseket.

Arra a kérdésre, hogy a pályázók származását vizsgálják-e, Budai Gyula úgy válaszolt: "abszolút nem a származás alapján" vizsgálódnak.

A Magyar Nemzet több számában is foglalkozott a filozófuspályázatok ügyével. A lap közlése szerint hat pályamunkával összesen csaknem félmilliárd forinthoz jutott hozzá a Gyurcsány-kormány idején a Radnóti Sándor, Heller Ágnes, Vajda Mihály, Gábor György és Geréby György alkotta filozófusi kör.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!