szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Botka László szerint összehangolt akció eredménye volt a fideszes vezetésű önkormányzatok elmúlt ciklusbeli kötvénykibocsátása, amelynek körülményeit a politikus parlamenti bizottságban vizsgálná ki.

Szeged szocialista polgármestere hétfői budapesti sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: a vizsgálóbizottság felállításának - amihez 78 képviselő támogatása szükséges - célja nem a boszorkányüldözés, fideszes politikusok felelősségének taglalása lenne, ellenkezőleg: a testület arra mutathatna rá, hogy indokolatlan demagógia volna az önkormányzatok adósságára hivatkozva megvonni gazdálkodási szabadságukat, amit meg kell akadályozni. Vizsgálnák ugyanakkor azt is, hogy mi indokolta a kötvénykibocsátást, és hogy "hová lett a pénz".

Botka László kifejtette: a 20 ezer milliárd forintos államadósságnak mindössze 5 százaléka az önkormányzatoké, így aránytalan volna őket felelőssé tenni az államháztartási hiány a vártnál magasabb szintjéért és az eladósodásért.

Szóvá tette ugyanakkor, hogy 2006 és 2010 között a megyei önkormányzatoknál megháromszorozódott, a városokban és fővárosi kerületekben pedig a duplájára nőtt az adósság. A zömében svájci frank alapú kötvénykibocsátás a szocialista politikus szerint összehangolt politikai akció eredménye volt, a helyhatóságok négyötöde élt vele. Hozzátette: a szegedi önkormányzat nem vágott ilyen "kalandorakcióba", hanem államilag garantált fejlesztési hitelekkel biztosította az uniós beruházások önrészét.

Mint mondta, bár a kötvénykibocsátás mellett szólt, hogy azok szabad felhasználásúak, a válság előtt pedig jó üzletnek tűnt a svájci frank alapú kamatfizetés, véleménye szerint az egy kivételével fideszes vezetésű önkormányzatok nagy felelőtlenséget követtek el, amikor a kötvénykibocsátás mellett döntöttek, hiszen nincs forgalomképes vagyonuk és jogszabályban meghatározott adókivetési joguk. Más a helyzet szerinte a megyei jogú városokban. Példaként hozta Hódmezővásárhelyt, ahol a 23 milliárd forintos adósságállomány meghaladja a költségvetés főösszegét, ez mégsem veszélyezteti a város működését.

Elmondta: elképzelhetőnek tartja az önkormányzati hitelfelvétel szabályainak törvényi szigorítását, azt azonban nem, hogy annak engedélyezéséről a kormányhivatal vezetője döntsön, illetve azt sem, hogy törvényességi ellenőrzés helyett felügyelet alá helyezzék az önkormányzatokat, s így határozataik, rendeleteik érvényességéhez a kormány jóváhagyása legyen szükséges. Szólt arról is: bár a kormánypártok az előző nyolc év szocialista kabinetjeit vádolják az önkormányzatok kivéreztetésével, idén további 4 százalékkal csökkentették azok működési költségeit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Fontos Erzsébet Vélemény

Botka László: Kicsinyes bosszú és erőfitogtatás a szegedi közgyűlésben

A Szeged polgármesterének harmadszorra megválasztott Botka László elmondása szerint komoly kihívások közepette kénytelen irányítani a dél-alföldi várost. A helyi közgyűlésben patthelyzet van, a Fidesz-képviselők több esetben elvetették javaslatait, jelenleg bizottsági szinten vizsgálják az önkormányzat nyolc éves tevékenységét.

MTI Itthon

Nem tudnak megegyezni a költségvetésről Szegeden

Több tucatnyi pontban módosítanák a Fidesz-KDNP-frakció tagjai a szegedi önkormányzat Botka László szocialista polgármester által beterjesztett 2011-es költségvetését; Solymos László (MSZP) alpolgármester szerint az indítványok jelentősen rontanák a város gazdálkodási egyensúlyát.

MTI Itthon

Lefejezték a szegedi önkormányzati cégeket

Nyolc önkormányzati tulajdonú cég vezetőjét váltotta le pénteki ülésén a szegedi közgyűlés. A zárt ülésen tartott szavazásról az MSZP és a Szabad Város Egyesület képviselői kivonultak.

Magyar Nemzet Itthon

Botka: nem lehet évtizedekig polgárháborús hangulatban létezni

Bízom benne, hogy közeledünk a konszolidáció felé, mert a nagypolitikában nem lehet évekig, évtizedekig a hidegháborút idéző, polgárháborús hangulatban létezni – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek adott interjújában Botka László, Szeged MSZP-s polgármestere, aki beszélt azokról a kormányzati intézkedésekről is, amelyekkel egyet tud érteni.

MTI Gazdaság

Botka László ragaszkodik a szegedi költségvetés tervezetéhez

Mivel a jogszabályok szerint az önkormányzati büdzsé beterjesztése kizárólag a polgármester hatásköre, a tervezet visszavonása azt eredményezné, hogy Szegednek nem lenne 2011-es költségvetése - mondta a polgármester, amikor csütörtökön bemutatta a tervezetet a település legnagyobb adózói előtt.

MTI Itthon

Megegyezés született a szegedi közgyűlésben

Egy alpolgármester és négy tanácsnok dolgozik majd Szegeden, a közgyűlésnek kilenc bizottsága lesz, Botka László (MSZP) polgármesteri hatásköre pedig nem változik – döntött a testület szerdai ülésén az új szervezeti és működési szabályzat (szmsz) elfogadásával.