szerző:
InfoRádió
Tetszett a cikk?

Közvetítő civil szervezeteket vonna be a gyöngyöspatai helyzet hosszabb távú megoldása érdekében az LMP.

Richard Field akciója kétségbeesett lépés volt, de azt kellene megvizsgálni, hogy ez miért történt meg - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Lehet Más a Politikai parlamenti frakcióvezetője. A Magyarországon élő amerikai üzletember korábban a párt támogatója volt, és ő kezdeményezte a roma családok kiköltöztetését Gyöngyöspatáról múlt hétvégén. A Fidesz szerint kitervelt akció volt az evakuálásnak beállított utaztatás. A párt egyik képviselője, Kocsis Máté azt mondta, ha nincs az LMP és a Jobbik, nyugalom lenne a községben. Schiffer András ezt az állítást visszautasította.

A fő felelősség a rendőrséget és a kormányt terheli, lehet bírálni Richard Field akcióját, de a kormánynak nem kellene hülyének nézni az embereket - emelte ki az LMP politikusa. Hangsúlyozta: ha nincs az üzletember akciója, Pintér Sándor még mindig távcsővel nézi Gyöngyöspatát. A belügyminiszter akkor ment le a községbe, és a kormány akkor kapta össze magát, amikor perpatvar lett - tette hozzá. Schiffer András közölte: nem tartja szerencsésnek az üzletember akcióját, mert a derék és jószándékú gesztusok is balul tudnak elsülni.

A frakcióvezető beszélt arról is, hogy szeretnék már látni a magyarországi romastratégiát, amire türelemmel várnak, bár az elnökség fél évéből már csak kevés van vissza. Az LMP a sajátját már a kampányban nyilvánosságra hozta - tette hozzá. A jelenlegi krízishelyzetben az LMP szerint az egyetlen járható út a mediáció, vagyis a közvetítés, békéltetés. Van néhány olyan civil szervezet, amely erre képes, és hatékonyan el tud járni - közölte a politikus.

Schiffer András már a belügyminiszter meghallgatásán, eskütétele előtt jelezte, hogy szeretnének partnerei lenni a kormányzatnak abban, hogy a rendőrség igénybe tudja venni a mediátorok, szociális munkások tudását. Szívesen segítségére vannak a belügyi kormányzatnak és a rendőrségnek abban, hogy közvetítsenek a közvetítők és a rendőrség között - tette hozzá.

A frakcióvezető kiemelte: megoldás kell ahhoz, hogy ne teremtődjenek újra a konfliktusok. Mindenki beláthatja, hogy a büntetőjogi, rendészeti eszközök a konkrét válsághelyzet felszámolására alkalmasak, de az újratermelődés megakadályozására nem - hangsúlyozta.

Kérdéses, hogy a munkaerőpiacon, a gazdasági környezetben, a vidékfejlesztésben mikor lesznek érezhető változások, és hosszú évekbe telik, amíg egy kedvező gazdaságpolitika gyümölcsei beérnek, most ráadásul nem is ebbe az irányba megyünk - mondta el Schiffer András. A közvetítés azért fontos, mert a közvetítői tevékenységgel lehet egy-egy faluközösségben nyugvópontra juttatni azokat a konfliktusokat, amelyek elbeszélhetetlenné teszik a sérelmeket mindkét oldalon a másik számára - fejtette ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!