szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kóka János egykori gazdasági miniszter hiába próbált, nem tudott kihasítani és értékesíteni a telkéből egy mintegy 200 millió forintra taksált földterületet, mivel a telekmegosztást engedélyező határozatot a Fővárosi Bíróság 2011. februárban hatályon kívül helyezte – tudta meg a hvg.hu. Az ingatlan tulajdoni lapján és Kóka tavalyi vagyonnyilatkozatában a telek még megosztottként szerepel.

Kóka János, a Szabad Demokraták Szövetségének egykori elnöke, a gazdasági és közlekedési tárca egykori vezetője a XII. kerületi Normafa utcában építette fel házát. Már az építkezés körül is – mint ahogy arról a média beszámolt – adódtak gondok. 2007 novemberében munkaügyi ellenőrök szabálytalanul alkalmazott munkásokat találtak az építkezésen, s elfogtak egy körözött drogdílert is. Néhány hónap múlva a közműépítés kapcsán Kóka vitába keveredett a szomszédaival, akik kifogásolták, hogy az építőmunkások birtokháborítást követtek el. Az épülő villa azzal is a figyelem középpontjába került, hogy 2007 decemberében Molotov-koktélt dobtak az ingatlanra. A hatóságok ezt a Magyarok Nyilai elnevezésű csoport tagjainak tulajdonítják.

Stiller Ákos

A mintegy 300 millió forintra taksált, 660 négyzetméter területű Kóka-villa egy 4044 négyzetméter alapterületű telken fekszik. A terület megosztását a telek egyik korábbi tulajdonosa, a Rumed 2000 ingatlanforgalmazó és Szolgáltató Kft. hat évvel ezelőtt kezdeményezte a XII. kerületi polgármesteri hivatalnál. A Rumedet 2000. szeptember 25-én alapították, két napra rá már az övé volt a telek. (A céget is ezen a címen, vagyis a XII. kerület, Normafa utca 45. szám alatt jegyezték be, ügyvezető igazgatója és többségi tulajdonosa Kóka János.)

Az ingatlan tulajdonosa 2007 vége óta Kóka János. Néhány hónappal korábban az önkormányzat hozzájárult a telek felosztására egy-egy kétezer négyzetméteres nagyságú részre, azzal a feltétellel, hogy Kóka gondoskodjon olyan út építéséről, amelyről autóval be lehet hajtani az új telekre. Az építéshez pedig a szomszédok adják meg az úgynevezett szolgalmi jogot, vagyis hogy az út az ő telkükön is keresztülmehessen. Ezt a szomszédok elutasították, ennek ellenére a Közép-magyarországi Regionális Igazgatóság – jelenleg Budapest Főváros Kormányhivatala – hozzájárult a szakhatósági engedély megadásához.

A szomszédok a döntést nem hagyták annyiban, és bírósághoz fordultak, amely végül is helyt adott kérelmüknek. A telkeket a bíróság döntése szerint újra egységes területté kell visszaalakítani – közölte a hvg.hu-val Urbán András, a Kóka János ellen pert nyert társasház lakóinak ügyvédje.

Kóka János az üggyel kapcsolatban csak annyit kívánt mondani a hvg.hu-nak, hogy ez nem az ő, hanem az önkormányzat vitája a lakókkal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

A Kóka-villa kálváriája

Úgy látszik, Kóka János villájának építkezésén semmi sem úgy zajlik, mint kellene. A legújabb fejlemény: a hatóságok, vagyis a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. és a XII. kerületi Önkormányzat, úgy járultak hozzá a közcsatorna építéséhez, hogy az a közigazgatási cím, amelyre az engedély szól, nem létezik. A nevezett rész ugyanis csak Kóka telkének megosztása után jöhetne létre, ám erről jogerősen még nem hoztak határozatot.