szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Túlterhelt bírák, növekvő számú kiemelt bűnügyek, már-már életveszélyes elhelyezési körülmények, erősen megcsappant "kassza"; ezekkel a nehézségekkel kell megküzdenie nap mint nap a Pest Megyei Bíróságnak - közölte a bíróság elnöke szerdán. Hozzátette, hogy központi segítség nélkül rövid időn belül csődöt jelenthetnek.

Noha az elmúlt 4-5 évben is szinte "ömlöttek" a peres ügyek a Pest Megyei Bíróságra, óriási erőfeszítéssel, ügyes szervezéssel és jelentős túlmunkával "állták a sarat" - mondta Kovács András. Az úgynevezett öreg (2 éven túli) ügyek számát például a helyi bíróságok 1763-ról 853-ra szorították le. 

Szerinte azonban a hatalmas kiterjedésű, népes megye egyre intenzívebben "termelte ki" a bíróság asztalán végződő eseteket: 2010-ben 12 százalékkal, az országos átlag 2,5-szeresével több peres ügy futott be hozzájuk, mint az előző esztendőben, ezen belül 34 százalékra nőtt a speciálisan kezelendő úgynevezett kiemelt, nagy ügyek száma.

Kovács azt mondta, az óriási munkateher-növekedés és a jogszabályi változásokkal való kötelező lépéstartás megállította a sikerszériát, manapság heroikus küzdelem kell ahhoz is, hogy egy-egy olyan, közérdeklődésre számot tartó ügynek, mint amilyen a Stohl-per volt, elfogadható méretű tárgyalótermet biztosítsanak. A "sokvádlottas", illetve a hatalmas érdeklődéssel kísért kiemelt bűnügyek tárgyalására csupán két alkalmas terem áll rendelkezésre a megyei bíróság budapesti, Thököly úti épületében, s gondot okoz a legfontosabb ügyek közötti sorrend felállítása, továbbá a bírák további terhelése és a határidők tartása is – sorolta a nehézségeket Kovács András.

Túry Gergely

Kitért arra: azok a bírók, akik kiemelkedően sok pert visznek, póttárgyalási napokat kénytelenek beiktatni, s a temérdek iratanyag áttanulmányozása miatt olykor este 9 óráig is benn maradnak pluszfizetség nélkül, mégsem jellemző az elvándorlás (annak ellenére sem, hogy az országos átlag fölötti a női bírók száma). 

A kiemelt bűnügyekről az elnök elmondta, hogy 51 ilyen "minősítésű" üggyel foglalkoznak. Ebbe a csoportba tartozik a romagyilkosságokkal vádolt K. Árpád és társai pere, a dunaharaszti gyermekgyilkosság, a tescós robbantás és a gyáli, barátnője meggyilkolásával vádolt férfi büntetőügye, de egy 49 vádlottas biztosítási csalás tárgyalása és a most kezdődő, Tasnádi Péter ügyéhez kötődő perújítás is komoly feladat elé állítja a bírói gárdát. A megyei bíróság vezetője rámutatott arra, gondot jelent az alkalmazottakat alacsony létszáma is. Mint mondta, olykor például szinte "lasszóval kell összefogdosni" a tárgyalásokon nélkülözhetetlen jegyzőkönyvvezetőket.

Kovács András szerint ennél a problémánál is nyomasztóbb a folyamatos gazdasági ellehetetlenülés. Jelenlegi hiányuk takarékos gazdálkodásuk ellenére meghaladja a 400 millió forintot, a szakértői számlákat is csak késedelmesen tudják kifizetni. Ha ez így megy tovább, hamarosan fizetésképtelenné válnak - tette hozzá. A pénzhiány már nem kompenzálható többletmunkával, szakmai elszántsággal vagy szervezési bravúrral, mint ahogy a központi épület folyamatos állagromlása sem az abban dolgozókon múlik.

Az elnök "életveszélyes, normális munkára alkalmatlan" ingatlannak nevezte a Thököly úti épületet. Noha hosszú évekig érvényes építési engedélyük volt a szomszédos két telekre, ahol a tervek szerint egységesíthetnék a jelenleg 6 épületben szétszórt megyei bírósági egységeket, az új szabályok miatt ezt az engedélyt legutóbb már nem hosszabbították meg (kárba veszett a tervezéssel összefüggő, eddig kiadott 450 millió forint is). 

Hogy mikor költözhetnek megfelelő épületbe, azt nem tudni (a rendezési terv továbbra is megengedné az üres telkek beépítését). Kovács András azt mondta, a mostani épület "ezer sebből vérzik": nyaranta a tárgyalótermekben és a dolgozószobákban olykor 40 Celsius-fok fölötti a hőmérséklet, télen az irodákat átjárja a szél, a vizesedő falak ráznak, csak gépészeti felújításra félmilliárdot kellene költeni, s az épület a tűzvédelmi előírásoknak sem felel meg.

"A West Balkánban történt tragédia után jeleztük, hogy két lépcsőházunk egymáshoz való közelsége miatt nincs igazi menekülőút lefelé. Egy esetleges tűz pokoli toronnyá változtathatna minket, ráadásul a felhalmozott irdatlan mennyiségű irat és a linóleumborítás csak táplálná a lángokat" - magyarázta a bíróság elnöke.

Arról is beszélt, hogy havonta küldenek "segélykérő" leveleket az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) Hivatalának emiatt, illetve a csőd közeli állapot miatt, jelezve: lassan már a villanyszámlát sem tudják fizetni, pedig az összes bérmegtakarításukat a dologi kiadásokra csoportosították át.

Az indokolt létszámfejlesztésen felül 30 ezer négyzetméterre és 20 milliárd forintra lenne szüksége a központi régió bíróságának ahhoz, hogy a jogosan elvárt eredményeket továbbra is "hozni tudja" - összegezte az igényeket Kovács András, majd kitért arra is, hogy Pest megyében az új jogszabály alapján nyugdíjba vonuló minden bíró helye betölthető, ami egyfajta jelzés a megye kiemelt szerepének elismerésére.

"Bízom benne, hogy az igazságügyi kormányzat más téren is biztosítja majd a működésünkhöz szükséges feltételeket, hogy a megtört sikerszéria folytatódhasson" – közölte a Pest Megyei Bíróság elnöke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!