szerző:
Index
Tetszett a cikk?

A készülő új Nemzeti alaptanterv szerint az iskolákban nemcsak az empátiáról, az önismeretről, a női és férfiszerepekről lenne szó, de olyan praktikus ismeretekről is, mint például egy nyaralás megszervezése vagy a takarékoskodás – írja az Index.

A családi életre nevelés ma is része a Nemzeti alaptantervnek (Nat), de az új Natban kiemelt fejlesztési területté válik - közölte az Index kérdésére a Nemzeti Erőforrás Minisztérium. A családi életre nevelés nem lesz külön tantárgy ezután sem, a témával kapcsolatos elemek átadásában mindegyik tantárgy részt vállal az elsőtől a 12. osztályig. Nem világnézetet, hanem általános érvényű értékeket akarnak közvetíteni – állítják a tárcánál.

Stiller Ákos

A családi életre és a felelős párkapcsolatra nevelés erősítését Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője vetette fel nemrég. Mindezt a súlyos demográfiai helyzettel, a családok állapotával és a párkapcsolatok gyengeségével indokolta a politikus.

A Nat tervezete a családi életre nevelésről egyelőre csak általános témaköröket vázol fel, a részleteket a készülő kerettantervekben határozzák majd meg. Az órákon szó lenne a kölcsönös felelősségvállalásról, a párkapcsolati kultúra megalapozásáról, az érzelmi intelligenciáról, az empátiáról, az önismeret fejlesztéséről, vagy a szülői-, gyermeki-, női-, és férfiszerepekről, a párkapcsolati és családi krízishelyzetekről - olvasható a cikkben.

Halász Gábor oktatáskutató szerint attól nem javul semmi, ha mindezt tantervekbe írják. „Ha ebben motiválatlanul vesznek részt az amúgy is túlterhelt tanárok és diákok épp az ellenkező hatást váltják ki” – fogalmazott. Rendes Kriszta klinikai pszichológus pedig úgy látja: a kamaszok vevők a pozitív képzetekre, de látják a realitásokat, és a felnőttek hiteltelenségét nem díjazzák.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!