szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem erősítették meg kormányoldalról, hogy a Fidesz vezetése bármilyen döntést hozott volna arról, hogy jövő tavasszal előrehozott választások lennének - írja a Népszabadság, amely szerint bár a Fideszen belül is beszélnek róla, vezető politikusok szerint ennek nincs reális lehetősége. Nagyon komolyan az MSZP-ben sem gondolják, de azért felkészülnek minden eshetőségre.

Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök szombat délutáni Facebook-bejegyzésében azt írta: „Azt mondják fideszes forrásaink, hogy március 18-án előre hozott választás lesz. Ki tudja, hogy informálnak, vagy dezinformálnak bennünket. De játszani akarnak velünk. És nem mellesleg, hülyének néznek bennünket.” Gyurcsány azt írja, az új választási törvény egyértelműen hátrányos lesz az ellenzék számára, ezért nem lenne szabad részt venni a javaslat parlamenti vitájában, sőt, a következő választások bojkottját is felveti.

A Népszabadságnak egy ismert fideszes politikus azonban azt mondta, "nincs realitása a tavaszi előrehozott választásnak. Ezt rendkívül nehéz lenne áterőszakolni a Fidesz-frakción is". Egy másik forrás tudomása szerint a közvélemény-kutatási adatokról, és egy esetleges előrehozott választásról „lamentálhattak” akár fideszes elnökségi tagok is. Egy kormánypárti politikus azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy az előrehozott választás ellen szól "egy konkrét, racionális érv is", az, hogy a választójogi törvényről még decemberben lesz szavazás a parlamentben, viszont a választási eljárási törvény – mely többek között a kopogtatócédula-gyűjtéstől a kampánycsendig és a jogorvoslatig a voksolás konkrét részleteit szabályozza – nincs az országgyűlés előtt. "Az előzetes tervek szerint a választási eljárási törvényt csak jövőre fogadják el, leghamarabb március elején” – mondta.

Stiller Ákos

A jobboldalon ugyanakkor hallani érveket és ellenérveket is az előrehozott választásokkal kapcsolatban. Az egyik verzió szerint ha  jövő februárra lezárulnak az IMF-tárgyalások, és megállapodás születik, 2012 tavasza lehetne „az utolsó pillanat”, amikor a kormányoldal népszerűsége megtépázottan is alkalmas lehetne a győzelemre, de legalább a feles parlamenti többség megszerzésére – mondják. Az ellenzék viszont (különösen az MSZP, Gyurcsány Ferencék távozása miatt is) valószínűleg nem rendelkezne kellő idővel, hogy rendezze sorait, és kialakítsa egy balliberális szövetség, egy „olajfa-koalíció” kereteit.

Az előre hozott választási forgatókönyv ellen szólna viszont, hogy ezzel Orbán Viktor miniszterelnök elismerné: kétéves kormányzása kudarc, és nem lenne enyhítő körülmény, vagy meggyőző hivatkozási alap az eurózóna válsága sem az előre hozott voksolás ellenzői szerint.

A piacok azonban valószínűleg kedvezőtlenül reagálnának az előrehozott választásokra, ez ugyanis instabilitást üzenne a befektetőknek. „Egy kormányátalakítás, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter menesztése jobb üzenet lenne” – mondta a Népszabadságnak egy fideszes politikus.

A lapnak nyilatkozó vezető MSZP-s politikusok azt mondták, nekik is több alkalommal tettek már utalást fideszes képviselők arra, hogy tavasszal előrehozott választás lehet, de – legalábbis a szocialisták szerint – nem meghatározó, döntéshozó kormánypárti személyek voltak. Fideszes forrásaik elsősorban arról beszéltek ezzel kapcsolatban, hogy nincsenek még megnyugtató megállapodások a lehetséges jelöltekről, listás sorrendekről.

Áder János a Magyar Nemzetnek adott interjújában arra a kérdésre, hogy egyes politikai elemzők is felvetették, hogy a Fidesznek érdekében állhat egy előrehozott választás, úgy válaszolt: semmilyen hasonló szándékról, törekvésről egy fél mondat sem hangzott el azokon a megbeszéléseken, amelyeken részt vett. "Nagyon meg lennék lepve, ha bárki felvetné a Fideszből az előrehozott választás gondolatát" – mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!