szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár hangsúlyozta: nem pénzt adnak a rászorulóknak, hanem abban szeretnének segíteni, hogy a programok révén önmagukon tudjanak segíteni az emberek.

Elfogadta a kormány a Nemzeti Társadalmi Felzárkóztatási Stratégiát. A 10 évre szóló program a mélyszegénységgel, a gyermekszegénységgel és a romák helyzetével foglalkozik. A szegénységi kockázatok különösen a gyermekeket és a hátrányos helyzetű térségekben élőket sújtják. A romák nagy többsége ehhez az utóbbi csoporthoz tartozik. A szaktárca szerint ezért a romák felzárkóztatását nem lehet elválasztani a szegénység elleni küzdelemtől.

Az elmúlt egy évtizedben a különböző kormányok mintegy 120 milliárd forintot költöttek felzárkóztató programokra, ám becslések szerint ebből mindössze 10 milliárd jutott el az érintettekhez. Arra kérdésre, hogy az új program mennyibe fog kerülni, Balog Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár az m1 Az Este című műsorában azt mondta: a következő három évre vizsgálták meg azt, hogy melyek azok az uniós és belföldi források, amelyeket segítségül hívhatnak. A szakállamtitkár szerint a programokra mintegy 200 milliárd forintot költenének.

Balog Zoltán
Fazekas István

Balog Zoltán ugyanakkor hangsúlyozta: nem az a cél, hogy a rászorulókat, a családokat közvetlenül pénzzel támogassák, hanem olyan programokat kell ebből a pénzből elindítaniuk, amelyek révén nagyobb esély van arra, hogy az érintettek később nem további segítségre szorulnak rá, hanem képesek lesznek magukat fenntartani.

A szakállamtitkár szerint kiemelten fontos a gyermekszegénység kezelése. Mint mondta: véget kell vetni annak az ördögi körnek, hogy a szegény emberek gyermekei is szegények lesznek, nem végzik el az iskolát, segélyekre szorulnak, így "nem tudnak semmit beletenni a közösbe". Balog Zoltán szerint, ha ez generációkon keresztül fent marad, akkor az az egész ország számára káros.

Az államtitkár a konkrét, már elindult programok között említette azt az ösztöndíj programot, amely a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekeket támogatja, és egyedülálló módon teljesítményhez köti a támogatást. Emellett azoknak a pedagógusoknak a munkáját is elismerik, akik segítenek ezeknek a gyerekeknek felzárkózni - tette hozzá.  

További eredmény, hogy elindult a Start munkaprogram is, amely ugyancsak a felzárkózást célozza, hogy azok, akik még soha nem mozogtak a munka világában hivatalos formában, azok elkezdjék az első munkatapasztalatokat megszerezni - mondta Balog Zoltán. A program abban segít ezeknek az embereknek, hogy később legyen esélyük a szabad munkaerőpiacon.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!