szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Átment a parlament kormánypárti többségű bizottságán a bíróságok élére jelölt Handó Tünde és Darák Péter köztársasági elnöki jelölése. Sem Handó, sem Darák nem reagált azokra az ellenzéki kritikákra, amelyek a jelölés módját érintették.

Alkalmasnak találta Handó Tündét az Országos Bírói Hivatal (OBH) és Darák Pétert a Kúria (a korábbi Legfelsőbb Bíróság) elnöki tisztségére a parlament alkotmányügyi bizottsága. A két jelöltet a kormánypárti képviselők támogatták, az ülésen részt vevő MSZP-s képviselők ellenük szavaztak.

Schmitt Pál köztársasági elnök pénteken közölte az Országgyűléssel, hogy a januártól megszülető, az 1997 óta működő Országos Igazságszolgáltatási Tanácsot felváltó OBH élére a Fővárosi Munkaügyi Bíróság elnökeként működő Handót, a Legfelsőbb Bíróságból Kúriává váló szakmai csúcsintézmény élére Darák Pétert, a LB közigazgatási bíráját jelöli.

„A középpályás fontos része a csapatnak, alkalmas arra, hogy akár csatárként, akár kapusként is játsszon” – mondta a hétfői bizottsági meghallgatásán Handó Tünde, aki ezzel a focihasonlattal jelezte, hogy egy alsóbbszintű bíróság vezetőjeként is alkalmasnak tartja magát a teljes bírósági kar igazgatására.

Darák Péter és Handó Tünde
Túry Gergely

Handó azt mondta, vezérlő elve: csináld jól és tedd jóvá. Azt ígérte, az OBH elnökeként a hatékonyság és a gyorsaság növelésére, illetve az időszerűségre fog koncentrálni. Az OBH elnökjelöltje a meghallgatáson arról beszélt, hogy az 1997-ben kialakított igazságszolgáltatási rendszer reformokra szorul, és több, 2008-as tanulmányt idézett, amelyek szerinte azt igazolják, hogy egy új modell kialakítására volt szükség.

Példaként felemlítette, hogy az OIT elnöke alá olyan igazgatási vezetők tartoztak a testületben, akiket az OIT vezetője nevezett ki korábban bírói tisztségükbe. Szerinte ez a megoldás partikuláris érdekeket szolgált. Handó meghallgatásán méltatta az igazságszolgáltatás 2011-es átalakítását, szerinte ez operatívabb működést tesz lehetővé. A bíróságok leterheltségéről azt mondta, főleg a központi régió terhein kell csökkenteni.

Az egyik képviselő kérdésére kifejtette: a bíróságok költségvetési fejezetébe bekerült plusz támogatásnak köszönhetően lehetőség van egy új bíróság létrehozására, ami megoldhatja a tíz kerületet magába foglaló Pest Megyei Kerületi Bíróság gondjait.

Lényeges célnak nevezte azt is, hogy a jövőben a bíráknak ne kelljen adminisztratív feladatokat ellátniuk, mert így lehetne őket felszabadítani. Az MSZP-s Lamperth Mónika „szégyenteljes színjátéknak” minősítette Handó jelölését. Handó Tünde, aki tizenkét éve vezeti a százfős Fővárosi Munkaügyi Bíróságot, Szájer József fideszes európai parlamenti képviselő felesége. A jelölt életútjáról itt olvashat bővebben.

Törvényes szinten vezetni a helyreállított történelmi intézményt (a Kúriát) – Darák Péter így foglalta össze egy mondatban a célkitűzéseit. Kifejtette, a Kúria elnökeként arra fog törekedni, hogy minél gyorsabban feltárja a születő ellentmondó ítéleteket, és ezeket az anomáliákat jogegységi határozatokban tisztázza. Azt mondta, nagyon fontos lesz az alkotmányossági szempontok figyelembe vétele, hiszen az alkotmányjogi panasz bevezetésének köszönhetően jövőre az egyes ítéletekkel szemben az Alkotmánybírósághoz lehet fordulni. Szintén fontos feladatának nevezte a nyilvánosság megteremtését a bírósági ítélkezésben.

Az MSZP-s képviselők kérdéseit azzal hárította, hogy bíróként politikai állásfoglalást nem tehet. Lamperth Mónika azt is megkérdezte, hogy mi a véleménye a Baka András jelenlegi főbíró által közzétett állásfoglalásokról, melyben az új bírói igazgatási rendszert kritizálta. Darák erre azt válaszolta, nem volna helyes, ha felettese álláspontját most véleményezné (Baka december 31-ig Darák felettese).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!