szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A parlamenti írásbeli kérdést és az arra adott belügyminiszteri választ is a sajtószabadság elleni támadásnak tartom - közölte Mong Attila újságíró azután, hogy Pintér Sándor válaszolt a fideszes Kocsis Máté a Barroso-levél kiszivárgását firtató kérdésére, és arra utalt, hogy a levéltitok megsértése miatt feljelentést lehetne tenni. A levélnek a kormányzat által eltitkolni kívánt részletei korábban Mong Attila blogján jelentek meg.

A parlamenti írásbeli kérdést és az arra adott belügyminiszteri választ is a sajtószabadság elleni támadásnak tartom - írja blogján Mong Attila, az Origo újságírója azt követően, hogy Pintér Sándor belügyminiszter Kocsis Máté írásbeli kérdésére válaszul közölte, hogy a Jose Manuel Barroso által Orbán Viktornak írt levél nem idehaza történt.

Mong Attila részletekben közölte le blogján az Európai Parlament elnöke által a magyar kormányfőnek küldött, határozott hangú levelet, amelyben a Fidesz-többség által akkor még csak benyújtott sarkalatos törvényeket kifogásolta. A magyar kormány szóvivője előbb úgy tett, mintha a levél létezése is kétséges volna, és a kormányzat számára kellemetlen tartalmáról később sem adott semmiféle tájékozatatást. Ellenben Kocsis Máté, a rendvédelmi bizottság fideszes elnöke Pintér Sándor belügyminiszterhez intézett kérdésben az iránt érdeklődött, hogy hogyan kerülhetett Mong Attila újságíró birtokába José Manuel Barroso által írt levél. Erre válaszolta pénteken Pintér, hogy a szivárogtatás nem idehaza (értsd: nem kormánykörökből) történt, majd válaszában felcsillantotta a lehetőségét, hogy feljelentést lehet tenni levéltitok megsértése miatt.

Már maga a kérdés és a válasz léte is alkalmas az újságírók valamint jelenlegi és lehetséges jövőbeli forrásainak megfélemlítésére, ilyen értelemben sérti az alkotmány szellemét (a jelenlegiét is) és minden nyilvánossággal és sajtószabadsággal kapcsolatos európai normát - szögezi le péntek esti blogbejegyzésében Mong Attila. Újságírót a munkájával kapcsolatban büntetőeljárással fenyegetni Fehéroroszországot idézi és nem az Európai Uniót - teszi hozzá.

Miközben a Belügyminisztérium jogi álláspontja az, hogy levéltitoksértés történt, a TASZ (Társaság a Szabadságjogokért) szerint és szerintem egyértelműen közérdekű adatról van szó - írja Mong. Egy levél, amelyet az Európai Bizottság elnöke fejléces papíron a magyar kormány vezetőjének ír Magyarország ügyeiről nem magánlevél, hanem közügy, a nyilvánosságra tartozik - írja.

Pintér levelében az áll, hogy a levéltitoksértést a törvény csak magánindítványra rendeli büntetni, eljárás tehát csak a sértett feljelentésére indulhat, ezzel pedig Mong szerint a belügyminiszter gyakorlatilag arra szólít fel, hogy a sértett - José Manuel Barroso vagy Orbán Viktor illetve a nevükben az EB vagy a magyar kormány - tegyen feljelentést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!