szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nincs az LMP-frakcióban olyan képviselő, aki szerint a pártnak inkább ellenzéki összefogással kellene alternatívát nyújtani az Orbán-kormánnyal szemben - írja Facebook-oldalán Scheiring Gábor LMP-s képviselő, aki múlt pénteken jelentette be, lemond pártbeli tisztségéről.

"Annyit már most mondhatok, hogy az elmúlt napok legkevésbé sem arról szóltak, hogy végre megtaláljuk a módját a nagy ellenzéki összeborulásnak" - írja Facebook-oldalán Scheiring Gábor, az LMP képviselője, aki január 13-án jelentette be, februártól lemond a párt gazdasági kabinetjének vezetéséről.

"Nincs a frakcióban képviselő, aki szerint felül kellene vizsgálni az eddigi álláspontot: az LMP önálló pólusként fog alternatívát kínálni az Orbán-rezsimmel és az egész 20 évvel szemben. Minden egyéb szöveg rosszul informált újságírói találgatás csak, semmi más" - olvasható a bejegyzésben. "A kérdés sokkal inkább az, hogy az LMP megtalálja azt a belső szervezeti modellt, ami tényleg mássá teszi, mint az eddigi pártok, amiben a konfliktusokat kulturáltan és a racionalitás keretén belül rendezzük. Látjuk ugyanis, hogy minden egyéb hova vezet" - tette hozzá a képviselő.

Scheiring Gábor
Fülöp Máté

Korábban Kaufer Virág jelentette be, lemond LMP-s mandátumáról, az LMP hétvégi frakcióülésén pedig Schiffer András frakcióvezető közölte, távozik a képviselőcsoport éléről, és ezzel megszűnik a választmányi tagsága is. A hvg.hu információi szerint a szombati ülésen Schiffer azzal indokolta a távozását, hogy a parlamenti képviselőcsoportban nincs meg az LMP önálló politizálásának kellő támogatottsága, emellett szeretné elejét venni, hogy az utóbbi hetekben a személyét ért támadások ártsanak a pártjának.

Elvesztette az irányt az LMP, ez okozza a feszültségeket, amelyek miatt a párt több meghatározó figurája háttérbe vonult – mondták az Origónak nyilatkozó képviselők. A pártnál egyelőre nem tudják, hogyan viszonyuljanak az MSZP-hez, de megosztottak abban is, hogy mennyire keménykedhetnek a kormánnyal.

Az LMP-vel való együttműködésről Kovács László, az MSZP képviselője is beszélt, aki lehetségesnek és egyben szükségesnek is tartotta, hogy az MSZP és az LMP együttműködjön egymással és más demokratikus pártokkal, szervezetekkel, és így közös jelölteket állítsanak a következő választásokon.

Hétfői ülésén az LMP képviselőcsoportja, illetve választmánya nem döntött az új frakcióvezető személyéről. Az új frakcióvezető személyéről kikérik a párt január végi kongresszusának véleményét is, addig a testület élén a négyfős frakcióelnökség áll majd. Karácsony Gergely frakcióvezető-helyettes arra a kérdésre, hogy Schiffer András lemondása után közeledhet-e egymáshoz az LMP és a Gyurcsány Ferenc alapította Demokratikus Koalíció, azt felelte, hogy a párt szövetségesi politikájáról nem a frakció, hanem a kongresszus dönt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!