szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Semmelweis Egyetem általános rektorhelyettese szerint az államilag finanszírozott keretszámok változása miatt, mint minden felsőoktatási intézménynek, a Semmelweis Egyetemnek is újra kell gondolnia a képzési stratégiáját, ezért szükség lehet egyes területeken bizonyos képzések átmeneti felfüggesztésére.

Az általános létszámcsökkentéssel szemben az orvos-, a fogorvos- és a gyógyszerészképzés területén nő a felvehető létszám, így a korábbi évekhez képest magasabb létszámmal indulhat a képzés - közölte Szél Ágoston általános rektorhelyettes az MTI-hez szerdán eljuttatott tájékoztatójában. Ugyanakkor más kérdés, hogy ezt a lehetőséget milyen mértékben tudják kihasználni, mivel lényegében már most is "telt házzal" működnek ezek a szakok.

A többi képzési területen viszont csökkent a teljes állami ösztöndíjjal felvehető hallgatók száma, ezért ezeken a területeken szükség lehet a képzési stratégia újragondolására, például bizonyos képzések átmeneti felfüggesztésére. A kereslet és a keretszámok átgondolása után elvben akár egyes képzések esetleges összevonására is sor kerülhet, ehhez természetesen új akkreditációs eljárásra lenne szükség - jegyezte meg.

Túry Gergely

A keretszámok csökkenése miatt a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Kara ebben az évben nem hirdet meg négy alapképzési levelező szakot államilag finanszírozott képzésen: a humánkineziológiát, a testnevelő edzőt, a rekreációt és a sportszervezőt. Ugyanakkor költségtérítésesen igen.

Az intézményre kialakított globális keretszámok - például orvos-egészségügy, pedagógia, társadalomtudomány képzési területek - belső, karokra és szakokra vonatkozó lebontása még nem történt meg, de várható, hogy a közeljövőben a fenntartó ebben a kérdésben tájékoztatja az intézményt és a felvételizőket.

A költségtérítéses képzésben - a felvételhez szükséges minimális pontszám elérése után - az általános orvos szakon félévente 1 000 020 forintot kell majd fizetni. A fogorvosképzésben 1 016 420, a gyógyszerészképzésben 800 000, az Egészségtudományi Karon 270 és 300 ezer forint között mozog a költségtérítéses nappali képzések díja.

A Dunaújvárosi Főiskola azt közölte az MTI-vel, hogy helyzete – az országos szinten drasztikus mértékben lecsökkentett keretszámok ellenére – stabil, az intézmény pozíciói a jelenlegi hazai felsőoktatási piacon egyértelműen megerősödtek.

A DF számára biztosított kifejezetten magas keretszámok jelzik, hogy az informatika és a műszaki képzési terület a két leginkább preferált az alapképzési szakok közül. A tavalyi évben műszaki területre felvett, államilag támogatott hallgatók száma 176 fő volt, a február 15-ig jelentkezőknek most 270 támogatott alapképzési hely (140 fő teljes ösztöndíjas plusz 130 fő részösztöndíjas létszám) biztosított - írták.

Kitértek arra is, hogy 2011/2012-es tanévben informatika képzési területen 212-en nyertek felvételt államilag támogatott képzésre. Ez a keretszám is jelentős mértékben nő a Dunaújvárosi Főiskolán, összesen 350 fő kerülhet be támogatott alapképzésre (150 fő teljes ösztöndíjas plusz 200 fő részösztöndíjas létszám).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!