szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Az Országgyűlés Oktatási, tudományos és kutatási bizottsága támogatja Balog Zoltán miniszterjelöltségét a május 14-től felálló Emberi Erőforrások Minisztériuma - korábban Nemzeti Erőforrás Minisztérium - tárca élére.

Balog Zoltánt a testület keddi budapesti ülésén 13 igen szavazattal támogatta, az ellenzék egységesen nemmel voksolt. A miniszterjelölt kiemelte: különböző részérdekeket a tárcán belül egyensúlyba kell hozni, és ezt el kell vinni a fejlődés irányába. Mint mondta, van elképzelésük arról, hogy miként építsék újjá az országot, s ebből vezetik le a feladataikat.

A gazdasági stabilitás mellett a társadalmi tőke fejlettsége és a fenntartható fejlődés határozza meg az ország előremenetelét - hangsúlyozta a miniszterjelölt. Hozzátette: 2010-re eljutott az ország a működésképtelenség határáig, és ezért volt szükség azokra a nagy reformokra, amelyeket a tárcánál elindítottak. Életrajzából kiemelte, hogy azon túlmenően, hogy korábban a társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkár volt, református lelkésznek is tanult, melynek során a szociális felelősség fontos szerepet kapott a képzésében, idős-és gyermekotthonokban is dolgozott.

Több - főleg ellenzéki képviselő - vélte úgy a meghallgatáson, hogy elhibázott döntés a minisztérium nagyságát tovább növelni, túl sok lesz ez egy miniszternek. Válaszában Balog elmondta, a minisztérium méretéből fakadó előny, hogy a vitákat már a tárcán belül le tudják folytatni, egyfajta "előszűrőként" tud működni a minisztérium és ezt követően már konszenzusos válasszal, vagy összeszedett ellentétes véleményekkel tudnak a kormány elé lépni.

Kiemelte: ő maga nem szakpolitikus, hanem az alatta dolgozó miniszteri portfólióval rendelkező államtitkárok a felelősek az egyes államtitkárságok igazgatásáért.

A pedagógus-életpályamodell bevezetéséről azt mondta: a Széll Kálmán-terv 2.0 "egyértelműen a 2013 szeptember elsejei indulást rögzítette". Azzal kapcsolatban, hogy a dokumentumban az is áll, hogy a bevezetés az aktuális gazdasági helyzet függvénye, kijelentette: jelen pillanatban a világon - talán Németországot kivéve - senki nem tudja megmondani, hogy milyen lesz a jövő évi büdzsé.

Révész Máriusz felvetésére, miszerint a pedagógusok béremelése csúszna, de az életpályamodell elindulna, azt mondta: mindenképpen egyidőben indulna el a két dolog.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!