A hétfő délutáni napirendi szavazáson csak 80 képviselő támogatta, 236 viszont ellenezte, hogy ne hétfőn éjszaka, hanem kedden délelőtt tárgyalja a parlament azt az országos népi kezdeményezést, amelynek célja, hogy önálló bűncselekmény legyen a családon belüli erőszak. Az LMP és az MSZP napirendi javaslatát támogatta a Jobbik is, a Fideszből viszont csak Szekó József szavazott igennel, a KDNP-ből meg senki.
Délelőtt a parlament alkotmányügyi bizottsága is úgy tárgyalt az előterjesztésről, hogy az előre kiküldött napirendhez képest előre vette ezt a javaslatot, és nem várta meg a kezdeményezőt, akinek így esélye sem volt kifejteni a véleményét. Az ellenzéki képviselők hiába érveltek a kezdeményezés mellett, a kormánypárti többség 17 szavazattal 7 ellenében úgy döntött, hogy nem támogatja azt.
Halász Pálma évek óta küzd azért, hogy Magyarországon külön bűncselekmény legyen a családon belüli erőszak, amelynek különböző formái szerinte legalább egymillió nőt érintenek. Halász honlapja szerint az önálló bűncselekményre többek közt azért lenne szükség, mert ma a társadalom tagjai „nem tekintik a családon belül elkövetett erőszakot az idegenekkel szembeni bűncselekményekkel egyenrangú jogsértésnek”, és gyakran a rendőrség sem intézkedik, „amíg vér nem folyik”.

Az aktivista egy 2010-es kudarc után idén tavasszal sikeresen gyűjtött össze több mint 50 ezer (az Országos Választási Bizottság szerint legalább 94 910 hiteles) aláírást, így a parlamentnek a népi kezdeményezés szabályai szerint foglalkoznia kell a kérdéssel. A népi kezdeményezésnek általában csak szimbolikus ereje van, törvényalkotásra nem kötelezi az Országgyűlést, ennek ellenére a házelnök igyekezett a lehető legkevésbé feltűnő időpontra rakni: hétfőn a 12. napirendi pont lesz, így nagyjából éjfél körül tárgyalja a parlament.
Az éjszakai vitákra a képviselők közül is csak kevesen kíváncsiak, ilyenkor szinte üres az ülésterem, és a nyilvánosság is korlátozott: a Duna TV csak fél ötig, a jóval kevesebb helyen fogható Parlament TV pedig este kilencig közvetíti az ülést, amelyet ezután csak az interneten lehet követni. Kedd délelőtt viszont mind a két csatorna közvetít a Házból, így az ott történtek sokkal több emberhez eljuthatnak. Kedden délelőtt ráadásul a munkahelyvédelmi akcióterv és a költségvetés vitája előtt kiemelt figyelmet kaphatna a családon belüli erőszak ügye.
Halász Pálma népi kezdeményezésének jelentőségét az is adja, hogy olyan ügyet vet fel ismét, amelyet alig néhány hónapja söpörtek le az asztalról a képviselők: idén tavasszal a kormány - jogvédő szervezetek kérésére – beillesztette a jövőre hatályba lépő új büntető törvénykönyv (Btk.) tervezetébe az "együtt élők közti lelki bántalmazás" elnevezésű bűncselekményt. Ennek alapján egyéves szabadságvesztéssel lehetett volna sújtani azt, aki agresszív magatartásával családtagjainak lelki szenvedést okoz, még akkor is, ha más bűncselekmény - például testi sértés - nem valósul meg.
Ezt a paragrafust azonban a fideszes Varga István, a KDNP-s Salamon László, illetve az MSZP-s Bárándy Gergely egybehangzó javaslatára a parlament kihúzta a szövegből. A kormánypárti képviselők indoklása szerint a javaslat nem felelt meg „a normavilágosság követelményeinek", vagyis nem egyértelmű a szövegből, hogy pontosan mi számított volna bűncselekménynek. Bárándy szerint pedig az sem volt biztos, hogy a büntetni javasolt cselekmények elérték a szintet, „hogy a családi életbe a büntetőjog eszközeivel beavatkozzon”.