szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor népszavazással egyenértékűnek tekinti a Fidesz által a rezsicsökkentéssel kapcsolatos aláírásgyűjtést, azt pedig elfogadhatatlannak tartja, hogy az alkotmánymódosításról Magyarországon zajló politikai vitába Brüsszelből próbáltak beleszólni. A miniszterelnök a Kossuth rádióban beszélt.

"A katasztrófahelyzet lényege, hogy az élet- és vagyonbiztonságot biztosítsák, valamint hogy a károkat az életben és vagyonban mérsékeljék" – mondta Orbán VIktor miniszterelnök a Kossuth rádió 180 Perc című műsorában péntek reggel a múlt hétvégi hóhelyzetről. A kormányfő elmondta, megkapta Pintér Sándor belügyminiszter jelentését, és úgy gondolja, az alapvető célokat sikerült elérni, mert nem fagytak meg, nem haltak éhen és szomjan emberek, a vagyont illetően pedig "elviselhető károkkal megúsztuk".

"Ha legközelebb ismét 100 kilométeres szél lesz, több méteres hófalak jönnek létre, és kilométer hosszan autókkal lesz tele az autópálya, akkor sem fogjuk tudni gyorsabban kimenteni az embereket, mert emberileg nem lehetséges. Nincs olyan technológia, amivel hamarabb lehetne kimenteni az embereket egy ilyen hosszú kocsisorból" – mondta Orbán Viktor, aki hozzátette, ha az emberek felmennek az autópályára, akkor már Isten kezében vannak.

MTI / Kovács Attila

A miniszterelnök hozzátette, nem a szél az, ami széttépte a villamosvezetékeket, hanem az okozott gondot, hogy a több ezer kilométernyi vezetékre ráfagyott az ónos eső, és ezért a súly és a szél együtt tették tönkre azokat.

Azzal kapcsolatban, hogy tud-e valami szakmai hibáról a hóhelyzet kezelésével kapcsolatban, Orbán azt mondta, bár nem szakértő, kiment a helyszínre, sok mindenkivel találkozott, és úgy látta, hogy a rendőrök, tűzoltók ragyogóan vizsgáztak emberiességből is, talpon voltak 20-30 órát, de akármennyit dolgoztak, vannak helyzetek, amikor ha az ember beszorul egy ilyen kocsisorba, idő kell, hogy ki tudják onnan menteni.

A miniszterelnök felidézte, hogy a kormányra kerülésekor azt mondta, a legfontosabb célja az, hogy kimentse a családokat abból az adósságcsapdából, amibe beszorultak. A másik, hogy munkából meg tudjanak élni az emberek, és ne segélyből. A harmadik, hogy a rezsikiadások, a létfenntartáshoz szükséges kiadások ne vegyenek el annyit a bérekből, mint eddig, mert Magyarországon sokkal többe kerültek ezek, mint máshol.

"Van a hátamon ostor- és botnyom most is, de boldog és elégedett vagyok, mert Magyarország elég jól teljesít ahhoz, hogy ilyen lépéseket meg tudjunk tenni. Ez nem az én sikerem, nem a kormány sikere, hanem minden magyar sikere" – mondta Orbán Viktor.

"Ha kell, erőből folytatjuk a rezsicsökkentést"

Azzal kapcsolatban, hogy az energiaszolgáltatók veszteségesek, a kormányfő azt válaszolta, hogy  "ezek a szolgáltatók nem mondanak igazat", mert összefogtak a magyar családok ellen, és bíróságra mentek, pedig korábban is sok profitot vittek ki az országból. "Szeretnénk velük összefogni, de ha ez nem megy, akkor erőből fogjuk csökkenteni a rezsiköltségeket" – jelentette ki a kormányfő. 

MTI/Kovács Attila

"2010-ben én világossá tettem az emberek előtt, hogy a politika az emberek oldalára fog állni. Értjük a szolgáltatók szempontjait, vannak olyanok, amiket nem lehet figyelmen kívül hagyni, de az emberek szempontjai fontosabbak. Ezért van az aláírásgyűjtés, ami nekem egy népszavazással ér fel" – mondta Orbán, aki hozzátette, a szolgáltatóknak nagyon erős barátai vannak külföldön, ezért kell az aláírásgyűjtés, hogy mi is elég erősek legyünk.

"Nem most jöttünk a falvédőről" – mondta Orbán azzal kapcsolatban, hogy az energiaszolgáltatók barátai támadják az alaptörvény-módosítást külföldről. "Azért választottak meg minket, mert elég bátor fickóknak tartottak minket, hogy megvédjük az országot Brüsszelben is" – tette hozzá a miniszterelnök.

A negyedik alaptörvény-módosítást ért támadásokkal kapcsolatban Orbán azt mondta, a vitával nincs gondja, de a kormány ragaszkodik a méltányos, értelmes vitához, ezért a kritikusok először olvassanak.

Orbán a véleménynyilvánítás korlátozására a legbüszkébb

A kormányfő azt mondta, az Alkotmánybíróság azért vetette el a hajléktalanok közterületen élését tiltó törvényt, mert nincsenek meg az alkotmányos alapjai – "hát most lettek alkotmányos alapjai, mert egy önkormányzatnak kell, hogy legyen joga szabályokat hozni közérdek szempontjából, például közegészségügyi szempontból" – mondta Orbán, aki hozzátette, van elég ágy a hajléktalanoknak, ezért az tűrhetetlen, hogy iskolák, óvodák mellett életvitelszerűen élnek emberek az utcán.

A család definíciójáról Orbán elmondta, az új meghatározás éppen hogy szélesebb, mint az eddig hatályos. "A család alapja a gyerek, és minden gyerek azonos jogokat élvez" – tette hozzá a miniszterelnök.

A véleménynyilvánítás korlátozásáról Orbán azt mondta, erre a legbüszkébb, mert ez nem egyszerűen a gyűlöletbeszéd tiltása, ugyanis eddig csak a félelem miatt lehetett büntetőjogilag felelősségre vonni a másokat megsértőket, az új szabályozás szerint azonban ha valaki valamilyen közösséghez tartozik, és megsértik a méltóságát, akkor nem kell, hogy megijedjen ahhoz, hogy a sértőt szankcionálni lehessen. A kormányfő elismerte, hogy ugyanezt akarták a szocialista kormányok idején is, "nekik azonban nem sikerült, mert az Alkotmánybíróság elütötte, de most az alkotmányt igazíthatjuk az emberi méltósághoz".

A hallgatói szerződések kérdéséről Orbán elmondta, a negyedik alaptörvény-módosítás csak a törvényalkotás alkotmányos alapját teremti meg ugyanúgy, ahogy a hajléktalanokkal kapcsolatos rendelkezés is csak lehetőséget ad az utcán élés megtiltására, vagyis ha lesznek ilyen törvények, akkor azok nem fognak az alkotmányba ütközni. A miniszterelnök hozzátette, a kormány már tárgyalja az ezekkel kapcsolatos konkrét törvényeket, amelyeket majd benyújtanak.

Az Ab feladatáról Orbán kijelentette, az alkotmányt kell megvédeniük, vagyis hogy ne szülessen olyan alsóbb szintű jogszabály, ami ellentétes az alkotmánnyal.

sajtóban felmerült ötödik alaptörvény-módosításról Orbán azt mondta, a magyaroknak magától értetődő, hogy még mindig élnek olyanok, akik szenvedtek a diktatúra elnyomásától, ezért emberiesség kérdése, hogy egy ilyen történelmű országban nem engedhető meg, hogy bizonyos szimbólumokat szabadon viselhessenek a magyar állampolgárok. Az ezzel kapcsolatos rendelkezést azonban az európai bíróság hatályon kívül helyezte, összeütközésbe került a magyar és az európai jog, ezért kérte a Külügyminisztériumot, hogy szervezze meg az erre vonatkozó kis konferenciákat. Orbán elmondta, ez egy nehéz kérdés, és nem valószínű, hogy április végéig rendezni tudják.

"Nem fogjuk feladni a nemzeti szuverenitást"

Arról, hogy a német köztévé gyerekhíradójában a magyar alkotmányódosítást bírálták Orbán azt mondta: "sajnálom a német gyerekekeket, Magyarországon ez elképzelhetetlen lenne, hogy a gyerekeket politikai agymosásnak vessék alá. Ha nálunk ilyen történne, akkor mindenki repülne. Természetesen tiltakozunk, de a politikai vélemények nem tények."

Orbán azt is hozzátette, bár mindenki véleményét meghallgatják, a magyar nemzeti szuverenitást nem fogják feladni. "Azt egy magyar ember sem fogja elfogadni, hogy Magyarországon zajlik egy vita a parlamentben, és idetelefonálnak Brüsszelből vagy akármelyik városból, hogy állítsam le a törvényalkotást, és halasszuk el a vitát. Ez már a nemzeti szuverenitás kérdése, és amíg én vagyok a miniszterelnök, addig ilyen nem is fog megtörténni" – jelentette ki a kormányfő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!