szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Váratlanul válaszolt Orbán Viktor egy azonnali kérdésre, ami nem a trafikmutyira, hanem a vidékpolitikáról szólt. A kormányfő szerint a cél az, hogy a termőföld 20 százalékát nagybirtokok, míg 80 százalékát kis- és közepes birtokok keretében műveljék. A trafikbotrányra a kormánytagoknak csak annyi volt a válaszuk, hogy mindezt a dohányzás visszaszorítása érdekében tették.

Most érkezett

Jobbik: aljas, brutális tettesek mehettek haza

Mirkóczki Ádám (Jobbik) az utolsó azonnali kérdések között arra volt kíváncsi, hogy az, hogy a gyilkosok szabadlábon vannak, az a törvényhozás vagy az igazságszolgáltatás felelőssége-e. A képviselő kérdése az ároktői rablóbanda kiengedésére vonatkozott. A banda tagjai idős emberekre támadtak rá 2008 és 2009 között, és azért hogy pénzüket, értékeiket megszerezzék, súlyosan bántalmazták őket, annyira, hogy két idős ember belehalt a verésbe. Kié a felelősség? Rétvári Bence államtitkár hangsúlyozta, hogy az előzetes letartóztatás ideje lejárt, ebben az esetben ez négy év volt, így a vádlottakat elsőfokú ítélet hiányában házi őrizetbe kellett helyezni. A bíróságok egymilliárd forintot kaptak, hogy gyorsítsák az ügyintézést. Ezt szolgálta az ügyek kevésbé leterhelt bíróságokhoz való utalásával. Mirkóczki szerint aljas, brutális tettet elkövetők mehettek haza. Ennél többre lenne szükség. Sorozatgyilkosok ítélet nélkül kerülhettek otthonukba. A kormány ebben a helyzetben mit tesz? Rétvári Bence ismételten arra tért ki, a törvények szigorításával igyekeztek mindent megtenni, a többi a bíróság dolga.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

A trafiknyertesek adatai nem közérdekűek

Miért nem támogatja a kormány a helyi vállalkozót - kérdezte az MSZP-s Ipkovich György. A trafikpályázatokkal kapcsolatban elmondta, hogy Szombathelyen, Körmenden és Bozsokon csak néhány helyi vállalkozó nyert. Akik kimaradtak, azok ellehetetlenültek. Ipkovich arra volt kíváncsi, hogy a nyertes pályázatokba be lehet-e tekinteni. Fónagy János közölte, várják meg a pályázati eljárás végét, amíg a maradék 1500 helyre is hirdethetnek győztest. "Harmadik éve küzdünk a dohányzás visszaszorításáért" - hangsúlyozta az államtitkár, megjegyezve, hogy akkor is azt vizionálták, hogy jó pár vállalkozó tönkremegy majd a szigorú szabályozások és tiltások miatt. Ipkovich szerint úgy látszik, ha fideszes állítja elő a cigarettát, az kevésbé ártalmas-e mintha más teszi. És kérte, hogy arra adjon választ, amit kérdezett. Erre Fónagy megjegyezte, a trafiknyertesek adatai nem közérdekűek.

Az adóamnesztia: 9,7 milliárd forintos bevétel

A Fidesz részéről Dancsó József arra kíváncsi, hogy milyen eszközöket alkalmaz a kormány az offshore vagyonok felderítésére? A gazdasági válság hatására nagy figyelmet kapott a külföldre vitt vagyonok növekedése. Ez a költségvetésnek jelentős károkat okozott. A külföldi vagyonok felderítésére miként törekedik a kormány, és a külföldről hazahozott vagyonokra adott amnesztia mennyire volt sikeres? Cséfalvay Zoltán államtitkár elmondta, Európában komoly vita folyik arról, hogy miként kezeljék az adóparadicsomokat. Mit lehet tenni? Az adóügyi információcsere nagyon hasznos - jegyezte meg -, hogy információt szerezzenek a kimenekített összegekről. 9,7 milliárd forintot sikerült hazahozni. Ezzel Cséfalvay Zoltán nem igazán adott részletes választ az amnesztia eredményéről, de Dancsó József elégedett volt, hangsúlyozva, hogy az adóparadicsomokat működtető országokra erős nyomást kell gyakorolni.

Egy pápai gyerek megszüntette a vasúti vonalakat

"Mit tesz a kormány a vasút fejlesztéséért" - kérdezte a KDNP-s Tarnai Richárd a nemzeti fejlesztési minisztert. Tarnai szerint nehéz helyzetben lehetett egy pápai gyerek, ha Csornára akart eljutni. Egy pápai gyerek már miniszterelnökként megszüntette ezt a vonalat, más, több ezer kilométer hosszú vasúti vonalakon 2007-ben. Gyurcsány Ferenc intézkedését a spórolásra hivatkozva Bajnai Gordon folytatta. A vasúti személyszállításra most milyen tervek vannak? A miniszter helyett Fónagy János válaszolt. A 37 bezárt szakaszból már 11-et újranyitottunk - közölte az államtitkár. A Budapest-Székesfehérvár és a Budapest-Esztergom vonalak rekonstrukciója folyamatban van - tette hozzá megjegyezve, hogy a fejlesztések több vonalon tervbe vannak véve.

Újabb trafikpályázat 1500 településre

Sajátos viszonyok a pályázati rendszerben? " címmel tette fel kérdését a jobbikos Szilágyi György. Lázár János a dohánykereskedelem piacát évi 500 milliárd forintra tette, a meglévő dohánybáróknak akar kedvezményeket biztosítani. Fónagy János államtitkár hangsúlyozta, nyilvános koncessziós pályázat volt, 15 ezren indultak rajta. "Ha azon aggódik, hogy a kimaradt 1500 településen hogy lesz trafik, megnyugtatom, újabb pályázatot írtunk ki" - mondta az államtitkár. Szilágyi György szerint vizsgálatot kellene végezni a koncesszió nyerteseivel kapcsolatban. "Önök a dohánybárók és a dohányklánok rendszerét hozták létre!"

Hiller: mi van az egyetemi autonómiával?

Hiller István MSZP-s képviselő a rektorválasztásokról és rektori kinevezésekről érdeklődött, arról, hogy is van ezekkel kapcsolatban az egyetemi autonómia. A felsőoktatási intézmény vezetőjét szabadon választják meg. A közösség döntését pedig tiszteletben kell tartani. A valóság azonban az, hogy egy vidéki főiskolán 18 szavazatból 11-et kap az egyik jelölt, mégis a másikat választják meg, mint a Debreceni Egyetemen, ahol szintén a kevesebb szavazatot kapó jelölt nyerte a rektorválasztást. Klinghammer István államtitkár szerint ő mindkét említett esetben megválasztott rektorral beszélt, és úgy találta, hogy mindkét jelölt alkalmas a felsőoktatási intézmények vezetőjének. Hiller úgy gondolja, hogy amit mond Klinghammer az igaz, de nem az a kérdés, hogy a másik alkalmas-e, hanem az, hogy miért nem a jelentős szavazattöbbséget kapottak nyertek. A Miskolci Egyetemen mi várható – kérdezte Hiller István. "Erős lobbiérdekek is vannak a háttérben" – tettes hozzá az államtitkár érdemben nem reagálva a kérdésre.

Kazincbarcikai vízkorlátozás

A kazincbarcikai melegvíz-szolgáltatás korlátozásáról kérdezte Demeter Zoltán (Fidesz) Fónagy János államtitkárt. A korlátozásról ellentétes vélemények kerültek nyilvánosságra. A történteket az ellenzék az átgondolatlan rezsicsökkentésnek tulajdonította. A 2010-es választások előtt emelték a melegvíz-szolgáltatás díját. Demeter úgy vélte, a történtekért a város korábbi vezetésének bocsánatot kellene kérnie.

Színen a sukorói ügy

"Indítványozza-e az ügyészség a bíróságnál Ronald Laude tanúként történõ meghallgatását a Sukoró-ügyben?" – ezt kérdezte a jobbikos Balczó Zoltán. Emlékeztett arra, hogy Ronald Laude áll főalakként a sukorói beruházás hátterében. A legfőbb ügyész helyettese, Varga Zs. András hangsúlyozta, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő korábbi vezetőivel szemben folyó büntetőeljárásban jogsegélyt kért hazánk az USA-tól, és ennek keretében Ronald Laude meghallgatása megtörtént, arra a tárgyaláson – az ügyészség szerint – nincs szükség. Balczó szerint Laude olyan koronatanú az ügyben, hogy fontos lenne koronatanúként való meghallgatása. Varga Zs. András viszontválaszában jelezte, az írásos vallomás meghallgatás elegendő.

Orbán: szurkoljon nekünk!

Az azonnali kérdések órájában Gőgös Zoltán szocialista képviselő azzal kezdte, hogy  "Tényleg nem számít Önöknek több tízezer vidéki család megélhetése Miniszterelnök Úr?" Gőgös azt szerette volna megtudni, hogy az állami földbérleteket megszüntetik-e. Orbán Viktor szerint a kérdés, nem túl barátságos. "Önök nyolc évig kormányon voltak, és eléggé legyengítették a vidéket. Azt nem lehet elvitatni, hogy ön a vidéki emberek nevében rendszeresen felszólal, igaz az ön által képviselt leginkább a Horthy-kormány politikájára hajaz. A nagybirtok csak húszszázalék legyen, a többit pedig kisbirtokok adják ki" – ismertette a kormány célját Orbán Viktor. Gőgös Zoltán szerint 103 ezer család megélhetése a cél, sokkal nagyobbat ártanak, mint használnak. A kormányfő elmondta, hónapok óta dolgoznak a programon. Hozzátette: igaz, hogy az állattenyésztés nagybirtokosi rendszerben sikeres, de a közepes méretű birtokok is azok lehetnének.

Cséfalvay: a kormány nem működtet gazdaságot

Hogyan mûködtetnék a hazai gazdaságot a kivándorlók hazahívása nélkül? – kérdezte a jobbikos Z. Kárpát Dániel. Cséfalvay Zoltán államtitkár szerint nem igaz az, hogy tömegek hagyják el az országot, hangsúlyozta, a Tárki szerint csökken a kivándorlási kedv, nem pedig másfélszeresére nőtt, ahogy azt Z. Kárpát állította. Hozzátette: a kormány nem működtet gazdaságot.

1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!