Az előző kormányra mutogatnak Balogék

A kormány szerint a szocialista állításokkal szemben nem forráskivonás kezdődött a felsőoktatásban, hanem az előző kormányokhoz köthető problémák megoldása, így például a felhalmozott adósságok törlesztése indult el.

  • MTI MTI
Az előző kormányra mutogatnak Balogék

Erről az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) felsőoktatásért felelős államtitkársága ír az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében, amelyben Hiller István, volt szocialista oktatási miniszter sajtótájékoztatójára reagálnak. Az ellenzéki politikus egyebek mellett arról beszélt, hogy a felsőoktatásban történt pénzkivonás színvonalesést és működési problémákat okozott. Példaként említette, hogy míg a 2010-es kormányváltáskor 186 milliárd forint volt a felsőoktatási költségvetés, ami mostanra 123 milliárd forintra csökkent.

Az államtitkárság szerint a felsőoktatás állami támogatása valóban 123 milliárd forint, azonban hangsúlyozzák, az intézményék nem kizárólag ebből az összegből gazdálkodhatnak, hanem azt kiegészíthetik saját bevételekkel, más  állami forrásokkal, valamint uniós pályázati pénzekkel. A tárca tájékoztatása alapján a felsőoktatásra így idén összesen 490 milliárd forint áll rendelkezésre.

Kiemelik, ebből a pénzből elkezdődött az előző kormányhoz köthető problémák megoldása, köztük az elhibázott PPP-beruházások felülvizsgálata, valamint a csődközelbe került intézmények adósságkonszolidációja.

A felsőoktatásért felelős államtitkárság emellett cáfolja Hiller István azon állítását is, miszerint idén kevesebben juthatnak be egyetemre, főiskolára, mint korábban. Mint írják a kormány döntése értelmében 55 ezer államilag finanszírozott felsőoktatási hallgató kezdheti meg a tanévet, vagyis többen, mint az elmúlt években. 

A közlemény emellett kiemeli, hogy már meg is kötötték a szerződést az érintett intézményekkel az intézményi kiválóság támogatására, amelyre 10 milliárd forintot különítettek el.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.