szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor miniszterelnök javaslatára Áder János, Magyarország köztársasági elnöke 2013. augusztus 20., államalapító Szent István ünnepe alkalmából művészeket, újságírókat, kutatókat tüntetett ki. A középkereszt és a tisztikereszt kitüntetettjei, illetve a hivatalos államfői indoklás.

A Magyar Érdemrend Középkeresztje polgári tagozat kitüntetést kapták:

Levente Péter Jászai Mari-díjas színművész, rendező, a nyíregyházi Bessenyei György Tanárképző Főiskolán az Evangélikus Hittudományi Egyetem Hittanárképző Tagozatának meghívott tanára.

Az 1944-1956 közötti magyar politikatörténeti és az 1956-os forradalom és szabadságharc történetét kutató tudományos munkásságáért, oktatói tevékenységéért, példaértékű pályafutása elismeréseként M. Kiss Sándor, a történelemtudomány kandidátusa, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Kara, Új- és Legújabbkori Történeti Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára.

Levente Péter
Stiller Ákos

A közigazgatásban - különösen Kecskemét város és a megye érdekében - végzett több évtizedes eredményes szakmai munkája elismeréseként Metzinger Éva, Kecskemét Megyei Jogú Város nyugalmazott jegyzője.

A Magyar Érdemrend Tisztikeresztje polgári tagozat kitüntetést kapták:

A Hispanisztikai Tanszék létrehozása érdekében végzett fáradhatatlan munkája elismeréseként Anderle Ádám, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara Hispanisztika Tanszékének professor emeritusa.

A határon túl is számon tartott tudományos és kutatómunkássága, szakmai-közéleti tevékenysége, a gyógyszerészképzésben végzett sokoldalú munkája elismeréseként Barthó Loránd, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, orvos, farmakológus, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézetének igazgatója, egyetemi tanára.

Benedek Pál, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Nyugat-magyarországi Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kara Környezettudományi Intézetének egyetemi tanára, az agrár-felsőoktatásban végzett rendkívül színvonalas oktatói és vezetői tevékenységéért.

Borókai Gábor 2002-ben kormányszóvivőként
Dudás Szabolcs

A régi magyar irodalom kutatásáért Bitskey István, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karának professor emeritusa.

A család intézményének védelme érdekében végzett kitartó és áldozatos tevékenysége elismeréseként Blanckenstein Miklós, a Szent István Királyról és a Boldogságos Szűzről Nevezett Érseki Ősrégi Papnevelő Intézet rektora, kanonok.

A rendszerváltozás utáni demokratikus és a minőségi magyar sajtó helyreállítása érdekében végzett tevékenysége, példaértékű újságírói, oktatói, szerkesztői munkája elismeréseként Borókai Gábor Tamás újságíró, a Heti Válasz főszerkesztője.

Az életpályája elismeréseként Dömötör Zoltán olimpiai bajnok vízilabdázó, úszó, edző.

Újságírói, szerkesztői és szépírói tevékenységéért, példaértékű életpályája elismeréseként Fábián Gyula író, szerkesztő.

Az oktatás-nevelés megújításáért és a nehézsorsú fiatalok érdekében végzett sokirányú áldozatos munkájáért Forrai Tamás jezsuita szerzetes, a Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya tartományfőnöke.

Példaértékű életpályája elismeréseként Frajka J. Félix, a Budapest Rózsadombi Kapisztrán Szent János Templomigazgatóság igazgatója-

A magyar képzőművészetet gazdagító irodalmi illusztrációiért, Gyulai Líviusz, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, Kossuth-díjas festő- és grafikusművész, érdemes művész.

Több évtizedes régészeti és építés- valamint településtörténeti kutatásaiért, gazdag publikációs tevékenységéért, műemlékeink védelme érdekében végzett példás munkájáért Horváth István régész, a Magyar Nemzeti Múzeum Balassa Bálint Múzeumának címzetes igazgatója.

Tudományos kutatási eredményeiért, a műszaki felsőoktatás és innováció regionális megerősítéséért, az ipari együttműködések kiszélesítéséért végzett eredményes munkája elismeréseként Jereb László, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Nyugat-magyarországi Egyetem Faipari Mérnöki Karának egyetemi tanára, volt dékánja.

Kutatók, 1956-os forradalmár

A Magyar Érdemrend Tisztikeresztje polgári tagozat kitüntetést kapta Kalaus György, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem professor emeritusa; Kérchy László, a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar tanszékvezető egyetemi tanára.

A fordítástudomány magyarországi meghonosítása érdekében végzett sokoldalú tevékenységéért Klaudy Kinga, az ELTE Bölcsészettudományi Kara Fordító- és Tolmácsképző Tanszékének egyetemi tanára. Művészi munkássága elismeréseként Kovács László karnagy, a Miskolci Szimfonikus Zenekar művészeti vezetője, az új Polgári Törvénykönyv kodifikációjával összefüggő tevékenységéért Menyhárd Attila, az ELTE Polgári Jogi Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára.

Regényeiért és esszéírói munkásságáért Mohás Lívia József Attila-díjas író; az 1956-os forradalom és szabadságharc, a magyar bajtársiasság eszméiért, Palocsay Huba, a Saar-vidéki Tartományi Bíróság nyugalmazott gazdasági kollégiumi vezető bírója.

A kvantumelmélet matematikai megalapozásában végzett munkásságáért Petz Dénes, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Természettudományi Kara Analízis Tanszékének egyetemi tanára; demográfiai és családszociológiai kutatásaiért Pongrácz Tiborné, a Központi Statisztikai Hivatal Népességtudományi Kutató Intézetének igazgatóhelyettese.

A termék- és árpolitika területén végzett, határainkon túl is nagyra becsült tudományos kutatói munkásságáért Rekettye Gábor, a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karának professora. Építészettörténeti tudományos és kutatói munkássága elismeréseként Sisa József, a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Informatikai Karának egyetemi tanára. Az egyháztörténet terén végzett tudományos kutatásaiért Solymosi László, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kara Történelmi Intézetének egyetemi tanára. Biokémiai és tudományos kutatómunkájáért Tőzsér József, a Debreceni Egyetem Orvostudományi Karának dékán-helyettese.

Négy évtizedes elhivatott oktató-nevelő munkája elismeréseként Varga Lászlóné dr. Geresits Gizella nyugalmazott pedagógus; nemzetközi hírű gerincgyógyítói munkásságáért Varga Péter Pál, az Országos Gerincgyógyászati Központ főigazgatója.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!