szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 444.hu egy olyan tanú vallomásából idéz, aki a Kecskeméti Törvényszék előtt vallott a bajai választásokról. A tanú a szavazatszámláló bizottság MSZP-DK-s delegáltja volt a 32. számú, Bokodi úti szavazókörben.

Öt napja mondta ki a Kecskeméti Törvényszék, hogy Baján elcsalták a választást. Nem csupán kampánycsendsértés történt – az ártatlannak tűnő elnevezés amúgy a szavazók törvénytelen befolyásolását takarja, amit a bajai esetben olyan súlyúnak ítélt a törvényszék, hogy a Bokodi úti 32-es számú szavazókörben megsemmisítette a választás eredményét –, hanem megsértették a választás tisztaságának legfontosabb garanciáját, a szavazásban való önkéntes részvétel elvét is – írja a 444.hu.

A lap szerdán megszerezte a Kecskeméti Törvényszék szombati meghallgatásának jegyzőkönyvét is. Az eredmény megsemmisítéséért fellebbezők egyik tanúja a szavazatszámláló bizottság MSZP-DK-s delegáltja volt a 32. számú, Bokodi úti szavazókörben. Az ő vallomásából idéz szó szerint a 444.hu cikke.

"Kb. 3/4 7-kor kimentem a konyhába cappucinot inni, ekkor utánam jött a bizottság egyik tagja, egy fiatal hölgy. Elmesélte, hogy az ő férje a helyi kisebbségi önkormányzat elnöke, és a család már volt szavazni". A fiatal hölgy Katona Mónika, Horváth Szilveszter, a bajai cigány kisebbségi önkormányzat elnökének neje volt – írja a lap. A tanú ekkor a bizottság egy másik tagjával közösen úgy döntött, hogy akkor inkább ő kezeli Katona helyett a választói névjegyzéket. Katona "azt óránként elvette, lapozgatta, majd egy-egy oldalra visszament és memorizált" – vallotta a tanú a lap szerint, aki abból következtetett erre, hogy Katona “sokáig elidőzött egy-egy oldalnál”.

A tanú szerint Katona, ha éppen senki sem jött szavazni, kijárt az udvarra dohányozni, "telefonált, és sms-ezett” – vallotta a tanú, aki ebből, és abból, hogy Katona szerinte memorizálta a névjegyzéket, arra következtetett, hogy a telefonálgatással a mozgósításban, utaztatásban segített. Azt üzente meg, hogy ki nem volt még szavazni.

A tanúnak az is feltűnt, hogy a szavazókörbe érkező szavazók "szoros kapcsolatot ápoltak" Katonával, "lejelentkeztek, hogy megjelentünk". Volt olyan is, aki elnézést kért, amiért nem tudott elmenni a megbeszélésre. "Sajnálom, hogy nem tudtam szavazókat hozni" – idézett tőle a tanú.

A tanú vallomása szerint ezen a napon legalább öt alkalommal szóvá tette azt is, hogy olyan állampolgár próbált szavazni, akinél nem volt lakcímkártya. Állítása szerint a szavazatszámláló bizottság elnöke, Szommer Gábor azt mondta, hogy "aki benne van a névjegyzékben és személyi azonosító van nála, szavazhat, nincs akadálya a szavazásnak. Ezekről a jelzéseimről sem készült feljegyzés". A tanú Szommert is látta telefonálni az udvaron, "de azzal nem foglalkoztam, mert ő nem vette elő a névjegyzéket".

Egy "kopasz fiatalember" aki délelőtt már "3-4 embert hozott magával, mindannyian szavaztak", délután egy idősebb és egy fiatalabb hölggyel is visszatért. "Az idős hölgy csak az igazolvány visszaadását követően tudta lemásolni a nevét. Analfabéta volt, de nem kért tőlünk segítséget. A kopasz fiatalember bement és szavazott helyette" – vallott a tanú.

444.hu cikke szerint nem csak az analfabéta helyett szavazott. "Amikor az idős hölgy leszavazott, a fiatalember a fülkében maradt kezében a tollal, és a fiatal hölgytől úgy vette el bal kezével a szavazólapot, hogy a hölgy be se ment a fülkébe". Szommer bizottsági elnök szerint a lány is analfabéta volt, de a tanú szerint nem. "A nevét segítség nélkül is le tudta írni" – mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!