szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Béremelést szorgalmaz a felsőoktatásban az LMP, a párt szerint a felsőoktatási dolgozók bérének emelése nélkül kudarcba fullad a felsőoktatási reform is.

"Nincs minőségi felsőoktatás a benne oktatók megbecsülése nélkül. Hétfőn a parlamentben Balog Zoltánt fogja szembesíteni az LMP azzal, hogy a felsőoktatási dolgozók béremelése nélkül kudarcba fog fulladni a felsőoktatási reform is" - írta Osztolykán Ágnes, az Országgyűlés oktatási bizottságának LMP-s alelnöke és Pető Ernő, a párt felsőoktatási és tudománypolitikai szakszóvivője az MTI-hez vasárnap eljuttatott közleményében.

Hozzátették, a jövő évi költségvetési tervezet alapján a kormány a felsőoktatásra annyi forrást szán, ami nemhogy béremelésre, de a korábbi drasztikus megszorítások pótlására sem elég. A politikusok kitértek arra, hogy a hosszú távú kormányzati gondolkodásban sem szerepel a felsőoktatási dolgozók megbecsülése, hiszen a felsőoktatási stratégiában sem jelenik meg ez célkitűzésként.

Az ellenzéki párt szerint kulcskérdés, hogy a jövő diplomásait a legjobb szakemberek oktassák, s "ez nem megy versenyképes keresetek nélkül". Kiemelték, hogy az oktatói és kutató pálya folyamatosan veszít vonzerejéből, 2008 óta egy forint béremelést nem kaptak a felsőoktatásban dolgozók.

Az LMP rövid távon másfélszeresére-kétszeresére növelné a felsőoktatás költségvetési támogatását, és ezt - mint írták - minden körülmények között fenntartanák. A párt szerint szükség van a felsőoktatásban oktatók bérfejlesztésére, hogy az egyetemi oktatói pálya is versenyképes legyen a piaci szférával szemben, az ne szívja el teljesen a legjobb tanárokat, kutatókat - olvasható a közleményben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!