szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egész Európában emelkedik az influenzás megbetegedések száma, Magyarországon várhatóan pár hét múlva lesz annyi megbetegedés, amit már járványnak lehet nevezni.

Terjed az influenza Európában, az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) legfrissebb jelentése szerint egyre több országban van kiterjedt járvány – közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat szombaton. 

A közlemény szerint a megelőző hetihez képest Portugálián túl már Spanyolország és Anglia is kiterjedt influenza járványról számolt be. Eközben Görögországban, Hollandiában, Olaszországban, Skóciában, a szomszédos Szlovéniában és Magyarországon is növekedett az influenzaszerű megbetegedések száma. 

Bulgáriában, Görögországban, Spanyolországban és Skóciában elsősorban az influenza A(H1)pdm09 vírus fertőz. Kiemelték: Magyarországon az Országos Epidemiológiai Központ Nemzeti Influenza Referencia Laboratóriumában is ezt a vírustörzset mutatták ki a múlt héten egy légúti mintából. 

Megjegyezték továbbá, hogy az influenza A(H1)pdm09 vírus megtalálható az idei szezonra kifejlesztett influenza elleni vakcinában, csakúgy mint az Európában szintén sok megbetegedést okozó influenza A(H3) vírustörzs. A védettség 10-14 nap alatt alakul ki. 

A védőoltás magas szintű védelmet nyújt a Magyarországon várhatóan néhány héten belül járványt okozó szezonális influenza ellen – írta az ÁNTSZ, hangsúlyozva: még mindig nem késett el az, aki úgy dönt, hogy oltás beadatásával csökkenti egy lehetséges megbetegedés kockázatát. 

Az ECDC heti influenzajelentése az egyes országokban működő figyelőszolgálatok adatait összesíti. Az adatok általában a figyelőszolgálatban részt vevő háziorvosok jelentésein alapulnak, akiknek az ellátási körzete a népesség legalább 1-5 százalékát lefedi. A hálózatban az Európai Unió, illetve az Európai Gazdasági Térség minden tagállama részt vesz, kivéve Liechtensteint. Az orvosok az influenzaszerű tünetekkel vagy akut légúti fertőzéssel hozzájuk forduló betegek számáról szolgáltatnak információt a nemzeti központoknak. Ezeket az adatokat összesítik az európai figyelőszolgálati rendszerben. Ezen felül a tagországok az intenzitásról, a földrajzi kiterjedésről, az emelkedő vagy csökkenő tendenciájú aktivitásról is jelentést adnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!